Proti kunám
Nejprodávanější
Obávaným škůdcem, který se rád usídluje na půdě a v motorovém prostoru automobilů, je kuna skalní. Rozeznáme ji snadno podle velké bílé náprsenky. Její příbuzná kuna lesní, která trápí spíše myslivce v revírech, má náprsenku menší a zbarvenou do žluta.
Jak kunu nejlépe zlikvidovat?
Na výběr máte ze dvou možností: kunu odpudit nebo ji chytit. K odpuzení slouží pachové a ultrazvukové odpuzovače. Velmi účinné jsou české odpuzovače kun Deramax. Tyto plašiče, pro lidi neslyšitelné, stále mění frekvence, aby si na ně kuny nezvykly. Výhodou plašičů kun je, že odpuzují i potkany a myši.
K ochraně automobilů lze kromě plašiče kun do auta použít sprej proti kunám. Novinkou jsou kuličky do auta odpuzující kuny.
K odchycení kuny slouží speciální sklopné pasti. Sklopec na kunu je ideálně průchozí, protože kuna není hloupá a do slepé uličky se jí nebude chtít.
Spreje a pasti proti kunám, odpuzovače a plašiče kun
Jaktože se kuny skalní vyskytují ve městech?
Přirozeným prostředím k životu pro kunu skalní jsou sice skalnaté pahorkatiny, ale postupně se přizpůsobila životu ve městech, protože zde najde dostatek potravy i skrýší. Není výjimkou, aby hledala potravu v okolí popelnic a odpadkových košů.
Jak kuna skalní škodí?
Na jednu stranu je přítomnost kuny přínosem, protože kuna loví potkany, myši a hraboše, nicméně škody, které páchá, jsou mnohem závažnější.
V podkroví je schopná zcela zlikvidovat střešní izolaci, se kterou si hraje a rozcupuje ji na kousky. Na půdě vylučuje trus a moč, která může pod delší době prosáknout stropem. Tahá do půdního prostoru mršiny, pokud zde má mláďata, a v noci tropí poměrně velký hluk.
Ráda vyhledává motorové prostory automobilů, kde cupuje na kousky elektroinstalaci, hadičky a izolační materiály. Na vesnici kuny napadají drůbež a likvidují vejce.
Jak se kuny efektivně zbavit?
Jako první vyzkoušejte plašič. Pokud nezabere, nasaďte past a kunu zkuste odchytit pomocí sklopce. Není to jednoduché, a pokud kuna pojme ohledně sklopce podezření, bude se mu vyhýbat. Při manipulaci s pastmi vždy používejte rukavice. Jinak na pasti zanecháte lidský pach a kuna se jí vyhne.
Motorový prostor automobilu ošetřujte preventivně sprejem na kuny, zvláště pokud je vůz odstavený delší dobu na jednom místě. Pokud vám vadí lepkavý povrch, na který se chytají nečistoty, je dobrou alternativou bateriový ultrazvukový plašič Deramax Auto.
Kuny jsou velmi chytré a mazané. Pokud se na pozemku například vyskytuje pes přivázaný k boudě, kuna si otestuje délku řetězu a potom s klidem chodí psovi přímo pod čumákem, v takové vzdálenosti, aby na ní nemohl.
Jak je to s hájením kun?
A pozor, přestože se jedná z pohledu lidí o škůdce, kuny jsou zákonem chráněny. Doba jejich hájení trvá od března do října. V této době je bohužel nesmíte ani na vlastním pozemku odchytávat. Od listopadu do února lze kuny zabíjet, ale platí to pouze pro myslivce. Jako soukromá osoba dle zákona nemáte právo kunu zabít. Řešením je například předat ji myslivci, který ji například vypustí do volné přírody na vhodném místě.