Prodejna a výdejna e-shopu nyní na nové adrese: Tomkova 60/29, 779 00 Olomouc

Jak se zbavit kuny v domě

V článku se dozvíte jak poznat kunu, jak kuna žije a rozmnožuje se, jaký je rozdíl mezi kunou lesní a kunou skalní, a hlavně rady jak kunu vyhnat z domu.

Přípravky proti kunám koupíte zde

Kuna skalní vs. kuna lesní

Na českém území se setkáváme s kunou lesní a kunou skalní. Oba druhy jsou si velmi blízké. Liší od sebe vzhledem a místem pobývání. Zatímco kuna lesní je plachá a pohybuje především v lese, jen výjimečně na ní narážíme na vesnici či parcích, kuna skalní je zvyklá na člověka, a tak obývá nejen různá skalnatá prostranství, ale i stavby na vesnicích a ve městech apod.

S kunou lesní můžeme mít vyjímečně potíže, máme-li domov či chatu v blízkosti lesa. Její příbuzná Kuna skalní ale znepříjemňuje život lidem i ve velkých městech jako je Praha, Brno či Ostrava, a není pro ni problém zabydlet se ve střeše domů, které obývají lidé.

Jak kuny vypadají

Kuny jsou šelmy z čeledi lasicovitých. Jsou velké podobně jako kočky. Kuna lesní je o něco větší a má na hrdle nažloutlou skvrnu dosahující nad přední chodidla, zatímco její příbuzná má bílou náprsenku. Samci jsou stejně zabarvení jako samice, pouze jsou výrazně větší. Obě šelmy mají štíhlé hnědě zabarvené tělo, jsou velmi dobře ohebné, a tak pro ně není žádná štěrbina překážkou. Také velmi dobře šplhají a často se pohybují skokem.

O životě kuny

Kuny jsou velmi obratné, chytré, hravé a lstivé, což jsou předpokládané vlastnosti každé všežravé šelmy. Jejich potravu v přírodě tvoří malá zvířata, nejrůznější hlodavci i veverky, ptáci a jejich vajíčka. Nepohrdnou ani medem, ovocem, mlékem, masem a různými zbytky potravin. Na zimu si tvoří zásoby. Mají-li kuny nedostatek potravy, a to zejména kuny
skalní, vydávají se do měst, kde někdy přečkají celou zimu či se trvale usadí. Během roku, jsou-li k tomu nuceny, loví .

Při lovu využívají především dobře vyvinutý sluch a zrak. Čich mají poměrně slušný, avšak o něco méně vyvinutý než třeba psi. Na to, že mají dobře vyvinuté sluchové vnímání, jsou paradoxně hlučné, zvláště v období kaňkování
(červenec až srpen), kdy probíhá rituál páření, po kterém je oplodněné vajíčko v klidu přibližně 200 dní a vývoj zárodku pokračuje až na jaře. Přibližně po třech měsících se rodí mláďata.

Mimo kaňkování žijí kuny jako samotářky, svá doupata si tvoří v zemi či v dutých stromech. Kuna skalní dá zavděk různým štěrbinám, které objeví či si je sama vytvoří v neobydlených stavbách, chatách, šachtách či půdách. Opuštěná doupata často zabydlují jiné, nové kuny.

Invaze kuny skalní do měst a lidských obydlí

Jak už jsme psali, kuny skalní si během svého života zvykly na přítomnost člověka a začaly využívat možnosti, které jim takové soužití přináší. Zvláště v zimě a na jaře se přesouvají do měst, kde mají dostatek potravy a skrýší, v kterých se mohou v klidu nejen zazimovat, ale i se rozmnožovat a následně pečovat o mladé.

Život pro kunu v lese i mimo něj je také snazší proto, že má jen málo přirozených nepřátel. Jiné kunovité šelmy jako je tchoř či hranostaj před ní dokonce ustupují. Dříve stav kun výrazně reguloval lov. Lovili se kvůli kožešině, který byla vysoce ceněná. Dnes je však kuna chráněná a mimo období od 1. listopadu do konce února je její lov myslivci
přísně zakázán.

Jak kuny škodí

Jak poznáme, že máme kuny doma? Dříve než nepříjemným zápachem z donesených potravin jako jsou mršiny či shnilé jídlo na sebe upozorní hlukem, který vydávají v nočních hodinách, kdy se vydávají za potravou. Mimo jejich potravu možná pravděpodobně ucítíte nesnesitelné pachy jejich moči a trusu, které používá opakovaně k označení teritoria.

Mnohé škody v obytných prostorách dělají kuny proto, aby si uzpůsobily prostředí, některé z poškození vznikají při hře. Při tvorbě hnízda ve střeše cupujía ničí vatu, jejich moč může časem prosáknout až do podhledů. S oblibou si hrají například s hadicemi, příslušenstvími k solárním kolektorům či satelitními anténami. Také překousávají gumové součástky automobilů či elektrické kabely, což může mít za následek různé poruchy a poškození. Mimo to jsou nositeli parazitů, helmintóz a různých chorob jako je prašivina či vzteklina.

Kuna ve střeše

Aby se kuna dostala do podkroví či izolace střechy, stačí ji k tomu díra o velikosti tenisové míčku. Cesta vzhůru pro ní není oříšek, umí dobře šplhat. Kuna se často dostane i do střech novostaveb. Stačí jí k tomu opravu malé štěrbiny pod odstávající taškou na střeše, špatně uzavřená konstrukce nebo když nejsou ve větracích štěrbinách sítě či mřížky.

Při zabydlování kuny pošlapávají izolaci a vynášejí ji pryč. Navíc za sebou zanechávají výkaly a zbytky potravy. Jsou-li kuny ve střešní izolaci delší dobu, většinou je nutné střechu rozkrýt a vyměnit izolaci. Před tím je nutný úklid a desinfekce. Je nutné přijít na to, kudy se kuna do střechy dostává, a toto místo opravit. Často j problém přijít na to kudy kuna do střechy chodí. Dobré období je zima, kdy se to dá zjistit pomocí stop ve sněhu, případně podle blátivých otisků tlapek na fasádě domu.

Jak se zbavíme kun

Zjistíte-li, že máte doma kunu, měli byste zvážit vhodný postup pro její vypuzení. Kuny jsou velmi chytré a nenechají se snadno zmást. Účinnost některých domácích metod, jako jsou různé pachové nástrahy (vlasy, zvířecí moč apod.) je proto často úspěšná jen krátkodobě, případně vůbec. Proto je lepší použít profesionálně připravené odpuzovače kun, jejichž účinnost je vyšší. Ale i tyto pachové odpuzovače kun je potřeba poměrně často obnovovat, aby nevyčichly.

Navíc jejich smyslové vnímání funguje pouze na kratší vzdálenosti. Obvykle se nesnese s psy, ale je-li zvíře na zahradě, zatímco ona je třeba na půdě, nemá to na její chování žádný vliv. Mohlo by se zdát, že na ní nelze vyzrát, přesto existují spolehlivé přípravky a přístroje proti kunám.

443_kp-odpuzovac-kun-500ml

Pachový odpuzovač kun koupíte zde

Zvukové a světelné plašiče kun

Pro vypuzení kuny a odrazení od další návštěvy pomohou ultrazvukové plašiče. Jedná se o zařízení, vydávající zvuky, které jsou pro ně nesnesitelné a donutí je opustit prostor. U všech kvalitních plašičů kun se intenzita a frekvence tohoto zvuku mění, aby si na ně škůdce nemohl zvyknout.

Nejen sluch, ale i zrak těchto lasičkovitých šelem je velice citlivý. Toho využívá ultrazvukový plašič kun vybavený LED bleskem, s jehož pomocí zaženete i ty nejvytrvalejší škůdce. Na kuny působí jednak zvuky o měnících se frekvencích a navíc intenzivními záblesky světla.

weitech-wk-052-flash

Ultrazvukový odpuzovač kun s LED bleskem koupíte zde

Sklopce, pasti na kuny

Dalším způsobem, jak se zbavit kuny je její odchyt. Kuny se chytají do sklopců (pastí na kuny) neboli živolovných pastí ji nalákáte pomocí nástrahy v podobě masa, vajíčka či sladkého ovoce. Tyto návnady budou fungovat dobře ale jen tam, kde v okolí kun nemá v okolí přístupnou žádnou jinou potravu. Proto je ideálním obdobím pro odchyt kuny zima, kdy má kuna přirozené potravy nedostatek. Po té, co se kuna chytí, je nutné ji co je dříve odvézt co nejdál a vypustit ji.

Sklopec na kuny koupíte zde