Kuna: 14 otázek a odpovědí

Lidé, o jejichž nemovitost se začne zajímat kuna, mají většinou na zpočátku následující reakci: "Trápí mě na půdě kuna, ale nechci ji zabíjet, je to moc roztomilé zvířátko, máte nějaké odpuzovače?". A stejný člověk po 14 dnech: "Proboha, dejte mi nějaký jed, cokoli, hlavně až se té potvory zbavím!"

kuna na kmeni stromu

Pokud chcete včas zabránit větším škodám, je vhodné boj s kunou nepodcenit a ihned zvolit fungující zbraně. Ale je potřeba vědět, za jakých okolností a kdy se kuna vůbec smí zabít.

Lze kunu lovit nebo zabít?

Kuna je po většinu roku hájená, a to od začátku března do konce října. V tomto období hájení není kunu povoleno ani chytat do sklopce. Od listopadu do února smíte kuny chytat. Zabíjet je v tomto období mohou myslivci, kteří mají v dané honitbě povolení k lovu. V obydlených oblastech je tohle jádro problému, protože když se nejedná o honitbu, ani myslivec kunu nesmí dle zákona zabít.

Fungují proti kuně otrávená vejce?

Oblíbená lidová nástraha na kunu v podobě vejce, do kterého se injekční stříkačkou vstříknul bezbarvý Fridex, který kunu spolehlivě otrávil, je zcela nelegální. V současnosti prodávaný Fridex již navíc není jedovatý. Naštěstí se nabízejí jiné, méně drastické způsoby, jak se kuny zbavit. V praxi se osvědčují jedovaté sáčky Vigonez Mars, primárně určené k hubení hlodavců. V Polsku je výrobek registrován také na hubení kun, a zákazníci si jej velmi chválí. Kuna necítí bolest a odchází uhynout ven, protože při otravě pociťuje nedostatek kyslíku. U nás však Vigonez k likvidaci kun není schválen.

Co kuna nesnáší?

Kuna nesnáší hluk, ultrazvukové vlny, silné světlo, některé pachy a v neposlední řadě kočky. Všech těchto věcí lze využít proti ní. Proti kuně na půdě pomáhá pustit v podkroví hlasitě rádio. Jako trvalejší řešení, které bude fungovat i v noci, je vhodné na půdu umístit akustický plašič kun. Opravdu funguje, ale musí být vhodně instalován s ohledem na chráněný prostor. Je třeba myslet na to, že ultrazvuk nepronikne přes silnou vrstvu izolační vaty, která jeho šíření utlumí.

Které pachy kuně vadí?

Kunu odpuzuje zápach tygřího nebo rysího trusu, které si v zoo si lidé proti kunám s oblibou odebírají. Kuně vadí i vůně chloru, proto se někdy proti ní pokládají na půdu chlorové tablety do bazeńu. Ve srovnání s těmito metodami však jako nejčístší řešení s dlouhodobým účinkem vycházejí ultrazvukové odpuzovače kun.

Zažene kunu kočka?

Kuny loví stejnou kořist jako kočky, tedy myši, krysy, potkany a ptáky. Kočku proto vnímají jako konkurenci. Rivalitu mezi kunou a kočkou lze v praxi využít. Pokud máte dospělou kočku, která se o sebe umí postarat, kunu od domu vyžene.

Jak před kunou ochránit automobil?

Kočka (nebo pes) volně se pohybující po vašem pozemku je schopná ochránit před kunou zaparkovaný automobil. Pokud to není možné, zejména v zimním období, použijte speciální elektronický plašič kun do auta. Je nutné jej umístit do motorového prostoru. Nestačí plašič položit na zem pod automobil, potom by plašič nebyl účinný. Účinnou alternativou jsou pachové kuličky do auta, vonící po geraniolu, který svou růžovou vúní kunu odpuzuje.

Jak před kunou ochránit půdu?

Nejlépe chráněná půda je taková, na kterou se kuna vůbec nedostane. Klíčové je v tomt ohledu zabezpečit všechny přístupové otvory a pod převisy střechy osadit ochranné mřížky. Kuna se vyšplhá i do výšky několika metrů, ve výškách jako doma. Při skocích jí v udržení rovnováhy pomáhá huňatý ocas. Podobně jako kočka je kuna při pádu z výšky schopná se otočit a dopadnout na všechny končetiny. 

Co žere kuna?

Kuny loví myši, krysy, potkany, veverky a ptáky, mají rády vejce, ale i ovoce, lesní plody, hmyz, larvy, žížaly, a zbytky z kuchyně. Když kuna pronikne do kurníku, je schopná jej celý vyhubit. Její chutě můžeme využít při výběru vhodné návnady do sklopce, nejlépe v podobě ovoce, případně přírodního vábidla. Jako prevenci před výskytem kuny na zahradě také doporučujem minimalizovat kuchyňský odpad odkládaný na kompost.
 

Kdy má kuna mláďata?

Kuna rodí 2-6 mláďat v březnu nebo v dubnu. Mláďata sají asi 3 měsíce mateřské mléko a po 6 měsících jsou zcela soběstačná.

Co dělá kuna v zimě?

V zimě je kuna aktivní, neukládá se k zimnímu spánku. Aby se zahřála, hloubí tunely ve sněhu a ukrývá se pod zemí. V lidských obydlích se s oblibou zavrtává do izolační vaty na půdě.

Kdy kuna spí?

Kuna je noční šelma, spí převážne přes den, pokud není vyrušena. Je však schopná lovit i přes den. Nejaktivněji hledá kořist po západu slunce a za úsvitu.

Jak dlouho kuna žije?

V přírodě se kuna dožívá zhruba 15 let.

Umí kuna plavat?

Kuna je skvělý plavec, v případě potřeby umí plavat i pod vodou.

Čeho se kuna bojí?

Kuna se bojí lidí, proto se někdy k jejímu odpuzení používají lidské vlasy. Zoufalí chataři je zkoušejí umístit kolem domu, na půdu nebo do motorohvého prostoru automobilu. Málokdo tolik vlasů, aby jimi mohl posypat celé okolí objektu, který chce před kunou ochránit. Možná s výjimkou kadeřníků. V praxi navíc tato metoda dle zkušeností těch, ktěří ji vyzkoušeli, v drtivé většině případů nefunguje, jak dokládají zoufalé prosby o pomoc na diskuzních forech.
 
Podrobnější informace o chování kun naleznete v článku Jak se zbavit kuny v domě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení