Kadeřavost broskvoní: Jak s ní bojovat a kdy aplikovat postřik

Kadeřavost broskvoňová je nejrozšířenější choroba broskvoní. Napadá všechny odrůdy. Způsobuje deformace a padání listů, snižuje výnosy, zkracuje životnost stromu a snižuje jeho odolnost vůči mrazu. Pokud s ní nebojujeme, může strom tak oslabit, že zahyne.

Listy broskvoně napadené kadeřavostí

Kadeřavost je způsobena mikroskopickou houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans). Tato škodlivá houba má i další názvy: puchýřnatka broskvoňová, kadeřavka broskvoňová nebo kadeřavka zhoubná.

Projevy kadeřavosti

Při napadení kadeřavostí se na mladých listech tvoří barevné skvrny a později puchýře, zelené, žluté až načervenalé. Dochází k deformacím a zkadeření listů. Listy jsou ztluštělé, předčasně opadávají a jsou nahrazovány novými listy. Ty sice již nejsou napadeny, ale oslabený strom potom tolik nerodí.

Někdy jsou kadeřavostí napadeny i plody. Mají červenofialové skvrny a praskají, výjimečně dochází i k deformaci dřeva letorostů. Oslabený strom je náchylnější k dalších chorobám. Neošetřovaná broskvoň může při silné defoliaci (padání listů) po pár letech následkem oslabení do tří let uhynout.

Způsob šíření kadeřavosti

Nemoc se šíří přes květní pupeny, do kterých se houba dostane na jaře, když začínají pučet. Po proniknutí do pupenů houba zevnitř stromu napadá mladé nevyvinuté listy. Starší listy jsou vůči napadení odolné. V průběhu léta se listech objeví bělavý prášek - vlákna houby, tzv. mycelium. Houba se odtud sporami šíří do okolí. Přezimuje na kůře, větvičkách a v šupinách pupenů, v podobě vysoce odolných tzv. blastospor. Ty se další rok na jaře vodou smývají na nalévající se květní pupeny a cyklus nákazy se opakuje.

Jaké postřiky jsou účinné

Proti kadeřavosti broskvoní jsou účinné měďnaté fungicidy, mírně nižší účinnost mají i fungicidy na bázi síry. Na trhu jsou k dispozici pouze kontaktní přípravky, které musejí přijít do kontaktu s houbou, a nepronikají do pletiv stromu, jako je tomu v případě systémových fungicidů. Postřik se tedy musí aplikovat na celé stromy - na větve i na kůru.

Kuprikol, Zdravá Broskev, Kadeřavost Stop

Donedávna se proti kadeřavosti úspěšně používal fungicidní přípravek Kuprikol, prodej byl však ukončen, nebyla prodloužena potřebná registrace. Účinná náhrada za Kuprikol je postřik Zdravá Broskev Plus. Je to vlastně souprava dvou přípravků: Champion 50 WG a Harmonie Železo.

Alternativou, opět na bázi hydroxidu měďnatého, je postřik Kadeřavost Stop. Oba přípravky lze v současnosti doporučit jako nejvhodnější postřik proti kadeřavosti broskvoní.

Sulka Extra

Tento sirný koncentrát s draslíkem a dusíkem je určený k základnímu hnojení půdy, ale i ochraně před plísněním, k moření česneku a cibulovin, a k ochraně právě před kadeřavostí listů broskvoně. Pokud máte obavy z hromadění mědi v půdě při každoroční aplikaci měďnatého Championu, můžete některou sezónu přípravky prostřídat a sáhnout právě po Sulce.

BioPlantella Natur

Pokud jste zastáncem nulové chemie na zahradě, můžete proti kadeřavosti použít sprej Bio Plantella Natur na bázi přesličky a jiných bylinek. Je účinný proti plísňovým a houbových chorobám a vaši zahradu nezatíží chemií.

kadeřavost na listech broskvoně

Kdy provést postřik proti kadeřavosti broskvoní?

Aby byl postřik účinný, je zcela klíčové načasování. První postřik se provádí na jaře, a druhý na podzim, ale každý rok v jinou dobu, v závislosti na teplotách.

Jarní postřik

Jarní postřik zlikviduje přezimující stádia houby těsně před tím, než se stihnou dostat do otevírajících se pupenů. První postřik se tedy provádí vždy v okamžiku nalévání pupenů.

Pokud na jaře na stromě příznaky kadeřavosti již vidíte, je na ošetření stromu pozdě a nemoc můžete pouze zpomalit mechanickými metodami.

Patogen začíná být aktivní od teploty 7°C. Pokud tedy celková doba hodin, kdy byla teplota nad 7°C, dosáhla v daném roce 100 hodin (počítáno od 1.ledna), je čas provést první ošetření postřikem proti kadeřavosti. Jako pomůcku pro odhad vhodné doby lze použít keř lísky. V kritickém období se totiž začínají rozprašovat jehnědy na lísce. Takže pokud ji máte na zahradě, lze ji využít jako ukazatel, kdy začít s postřikem broskvoní.

Klíčové pro šíření houby je vlhké počasí v období rašení pupenů. Houbě prospívá chladné jarní počasí, protože vývoj stromu se zpomaluje a houba má delší čas na rozmnožování. Při chladné zimě začíná broskvoň rašit později a infekční období trvá jen 2 až 3 týdny. Při mírné zimě začne strom rašit už v únoru, ale období infekce je delší - až 6 týdnů. V takové případě se musí ošetření opakovat po týdnu až dvou.

Podzimní postřik

Pokud jste nestihli postřik na jaře, máte další šanci na podzim, v okamžiku kdy ze stromu následkem ochlazení padají listy. Houba se v této chvíli usadila na povrchu kůry, aby zde přečkala zimu a je vůči fungicidům zranitelná. Nezapomeňte posbírat spadlé listy a spálit je, nebo odvézt na sběrový dvůr.

Harmonogram postřiků proti kadeřavosti

1. jarní postřik v době nalévání pupenů (únor, březen, duben - podle toho kdy se nalévají květní pupeny)
2. jarní postřik v době rašení listů (7 až 10 dní po prvním postřiku)
3. postřik se provádí na podzim, po shození listů, před příchodem mrazů (listopad). 

Kdy postřik neaplikovat
V době kvetení, zralosti plodů, na již zkadeřené listy. Nemá to význam, houba je již uvnitř stromu.

Postřik již napadených listů broskvoně není účinný

Doplňkové metody ochrany broskvoní před kadeřavostí

Odstranění napadených výhonků

Při projevech kadeřavosti na jaře je sice strom již napaden a choroba je v pletivu, ale můžete odstraňovat napadené výhonky, aby se choroba v červnu dále nešířila sporami do okolí.

Prořezy

Pokud mnoho listů opadá nebo je postiženo kadeřavostí broskvoní, broskvoň má méně energie, kterou může věnovat produkci plodů. Je důležité plody prořezávat, aby strom nebyl nadměrně zatěžován. Pokud to neuděláte, může se stát, že strom nebude mít dostatek energie na přežití zimy. Pomohou i prořezy větví. Udržování vzdušné koruny omezuje šíření mnoha chorob.

Přihnojení

Na podzim se osvědčilo přihnojování vápníkem, aby se rostlina byla silnější, a dokázala se s kadeřavostí lépe vypořádat. Chodná jsou také organická hnojiva s obsahem dusíku, kterého ovocné stromy při produkci plodů spotřebují velké množství.

Bohatá zálivka

V době sucha sníží zálivka zátěž stromu pro napadení chorobou. Vyhněte se však smáčení listů.

Nechemické způsoby ochrany

Bojovat proti kadeřavosti bez použití chemických přípravků je velmi těžké a zatím nebyl nalezen osvědčený způsob. Pokud máte chuť experimentovat, pokusy směřujte těmito směry:

Podsadit pod broskev křen nebo lichořeřišnici

Tyto rostliny obsahují fytoncidy, což jsou přírodní konzervační látky, které zastavují a omezují růst choroboplodných zárodků.

Odolnější odrůdy

Pěstování odrůd, které mají vůči kadeřavosti vyšší rezistenci. Obecně jsou to bělomasé odrůdy broskví (Amsdenova, Avalon, Avalon Pride, Charlotte Primissima Delbard, Redhaven, Májový květ nebo Redwin). Naopak velmi náchylné na kadeřavost jsou broskve odrůdy Redskin a jejich kultivary.

Vhodné místo

Vysadit broskev na místo, kde je chráněná před deštěm, typicky ke zdi pod částečný přesah střechy. Listy, které nejsou vystaveny dešti, podle zkušenosti pěstitelů nejsou kadeřavostí napadány. Tato rada má smysl spíše pokud pěstujeme zakrslé odrůdy broskvoní.