Štěnice: 21 otázek a odpovědí

Štěnice jsou něco tak odpudivého, že na některé otázky ani nechcete znát odpovědi. Pokud s nimi ale musíte bojovat, je třeba o nich vědět co nejvíc. Co vás možná překvapí je, že štěnice přežijí mráz, déle než rok bez potravy a navíc jsou pěkně mazané.

1. Jak poznat štěnice?

Štěnice jsou malý hnědo-oranžový hmyz s šesti nohami, s plochým tělem velikosti jablečného jadérka. Po napití krví se tělíčko štěnice nalije a zbarví do rezavě červené.

2. Mají štěnice křídla?

Štěnice jsou bezkřídlé, ale velmi rychle lezou po podlaze, stěnách i stropech. Nezvládají hladké povrchy jako hladký kov nebo sklo. Pokud v noci rozsvítíte v pokoji, kde řádí štěnice, stihnete je zahlédnout, jak prchají před světlem do úkrytu. Není to ale proto, že by byly světloplaché. Jen se vyhýbají tomu, aby byly spatřeny a zlikvidovány.

3. Čím se živí štěnice?

Štěnice se živí krví savců, tedy lidí i zvířat. Pokud není k dispozici dispozici lidský hostitel, mohou napadnout i psa, kočku, hlodavce nebo ptáky.

4. Jak se štěnice přenášejí?

Štěnice se dostávají z místa na místo cestováním s lidmi, schované v oblečení, zavazadle, v nábytku a povlečení. Při silnějším turistickém ruchu se zvyšuje riziko přenosu štěnic. Často přilezou do bytu od sousedů, typicky stoupačkami. Nebo si je přinesete domů sami, se starým kusem nábytku.

5. Jsou štěnice známkou nečistoty?

Výskyt štěnic nemá nic společného s dodržováním hygieny, lze je chytit i v luxusním hotelu. Navíc se zdatně šplhají po svislých stoupačkách. Takto se často šíří v hotelech i panelácích mezi patry.

6. Kde je nejvyšší riziko chycení štěnic?

Nejčastěji se štěnice vyskytují na místech s vysokou fluktuací lidí, jako jsou:

 • noclehárny
 • ubytovny
 • apartmány
 • hotely
 • výletní lodě
 • vlaky (lůžkové vozy) a letadla
 • uprchlické tábory

7. Jak vypadá kousnutí od štěnice?

Kousance od štěnic vypadají jako zarudlá místa nebo pupínky, někdy s tmavším bodem uprostřed. Štěnice kouše na krku, předloktích, nohou, téměř vždy na místě, které není přikryté peřinou ani schované pod oděvem. Kousance někdy bývají v téměř rovné řadě za sebou nebo ve shluku, jak štěnice při sání krve popolézá. V tom se štípance liší od štípanců od komára nebo blechy.

8. Bolí kousnutí od štěnice?

Při samotném vpichu necítí člověk nic, protože štěnice je tak mazaná, že mu do rány vpíchne znecitlivující látky. Rána začne svědit nejdříve po 5 až 20 minutách sání, když štěnice odleze pryč. Mezi symptomy patří také vyrážky po celém těle nebo i horečka.

9. Za jak dlouho zmizí kousnutí od štěnice?

Kousnutí od štěnice se může projevit až po týdnu a do 14 dní obvykle zmizí, ale kožní reakce je individuální. U citlivých jedinců může kousanec zmizet až po třech týdnech. 

10. Jak zabránit pokousání od štěnice?

Zkontrolujte postel, zda se kolem ní nebo na matraci nevyskytují malinké černé tečky, tedy trus štěnic v podobě natrávené krve.
Oblečte se: štěnice se příliš nesnaží pronikat pod oděv, hledají obnažená místa na těle. Když budete spát v pyžamu, riziko pokousání snížíte.
Nastražte pasti na štěnice k posteli: štěnice, které se v noci do postele snaží dostat ze země, se nalákají na past a tam se chytí. K zakoupení zde.

11. Jak dlouho vydrží štěnice bez potravy?

Štěnice přežije bez potravy 20 až 400 dní, v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Pozdější stádia nymf vydrží bez potravy delší dobu než raná stádia. Dospělci vydrží při nízkých teplotách bez potravy déle než rok.

12. Kde se štěnice schovávají?

Štěnice se většinou vyskytují v koloniích ukryté v blízkosti místa, kde lidé spí. Schovávají se v prasklinách a otvorech:

 • v matracích
 • v rámu postele
 • v polštářích
 • v nočním stolku 
 • pod kobercem u postele
 • v čalounění
 • pod krytkami vypínačů nebo zásuvek
 • pod uvolněnou tapetou

Místa výskytu štěnic v ložnici

13. Jak vypadá kolonie štěnic?

Kolonii štěnic poznáte podle množství černých teček (výkalů), svleček (svlečená “kůže” nyfmy) a nymf i dospělců. Celek působí doslova nechutně. Pohromadě tu žijí dospělé štěnice, nymfy všech velikostí i vajíčka. Po vyrušení světlem nebo otřesy štěnice z kolonií prchají

14. Jak rychle se štěnice rozmnožují?

Samečci štěnic oplodňují samičky a jedna samička štěnice dokáže každý den snést 2 až 3 vajíčka velikosti zrnka prachu, několik set za život. Z vajíček se za 5 až 20 dní líhnou průhledné nymfy. Jak rostou, 5x se svlékají, a při příznivých podmínkách se do měsíce mění v dospělé jedince.

15. Jaká teplota zabije štěnice?

Štěnice krátkodobě snesou až -25 stupňů, a 45 stupňů nad nulou. V domácích podmínkách tak hubení štěnic mrazem ani horkem není reálné.

16. Jaký je nejlepší sprej na štěnice?

Nejúčinnější sprej podle recenzí zákazníků je 500ml sprej na štěnice Protect. Hubí i vajíčka a nymfy štěnic a funguje i proti blechám. Na ošetřených plochách nechává zaschnutý film, který je při kontaktu pro štěnice smrtelný.

Nejlevnější sprej na štěnice je 400ml postřik proti štěnicím ATAK, který hubí i blechy, šváby a moly.

17. Jak na hubení štěnic svépomocí?

Kupte si osvědčený postřik proti štěnicím (Protect nebo Bio Kill) a nastříkejte pás na zemi po obvodu místnosti a poté kolem celé postele a postel samotnou (rám a rošt). Na matraci použijte parní čistič. Při silnější infestaci vykuřte místnost dýmovnicí proti štěnicím. Postřik je nutné opakovat po 14 dnech, dým nezabije vajíčka. Vyperte vše na vysokou teplotu. Vyluxujte, sáček ihned vyhoďte.

18. Co přitahuje štěnice?

Štěnice milují krev, ale přitahuje je oxid uhličitý CO2, který vydechujeme, a teplo vyzařované z našeho těla, nikoliv krev samotná. Vědecká studie odhalila, že štěnice přitahuje i červená a černá barva. Je to proto, že jim poskytuje přirozené maskování s ohledem na barvu jejich těla.

19. Co nesnáší štěnice?

Štěnice odpuzují esenciální oleje, vůně čerstvé máty, česnek, kajenský pepř, alkohol, levandule nebo skořice. Podle výše zmíněné americké studie štěnice nemají rády žlutou, bílou a zelenou barvu. Je to proto, že jsou pak snadno viditelné a tudíž zranitelné.

20. Jak nalákat štěnice?

Štěnice vylákáte z úkrytu jedině teplem. Speciálně k tomuto účelu lze zakoupit tepelnou past na štěnice. Nastraží se večer. Přes noc past simuluje vaše tělesné teplo, láká štěnice a ty se přilepí. Ráno hned vidíte, kolik nachytala štěnic. Používá se ke zjištění výskytu štěnic, ne k vyhubení všech jedinců.

21. Přenášejí štěnice nemoci?

Štěnice bývají nositeli několika desítek lidských patogenů. Ty se nacházejí v jejich trusu. Přenos na člověka však zatím nebyl nikdy potvrzen. Lidé, kteří měli doma štěnice, však mívají psychické problémy v podobě úzkostných až paranoidních stavů, kdy mají pocit, že štěnice stále nezmizely, i když jsou již vyhubeny.

Další podrobné informace o štěnicích najdete v článku Vše, co vás zajímá o štěnicích. Štěnice doma zlikvidujete nejlépe s následujícími produkty vyvinutými speciálně na tento domácí hmyz: