Vše, co vás zajímá o štěnicích

Výskyt štěnic je opět na vzestupu. Podívejte se jak vypadá štěnice, její kousnutí a prohlédněte si fotografie štěnic. V článku se také dozvíte jak štěnice žijí, jak se dostanou k vám domů, a jak se jich svépomocí zbavit. Když začnete včas, se správnými přípravky to zvládnete.

Jak vypadá štěnice

 • Štěnice je velká 3 až 8 mm a má velmi ploché tělo. Patří totiž mezi ploštice.
 • Barva štěnic je proměnlivá. V průběhu jejich vývoje se mění od téměř průsvitné, přes červenou po napití krví, až po hnědočernou v dospělosti.
 • Štěnice nemá křídla, pohybuje se pouze lezením. Zato však velmi rychle - dospělá štěnice dokáže za jednu minutu překonat vzdálenost 1 metr.
 • Štěnice má 3 páry nohou.

Detailní foto štěnice

Pohled na dospělou štěnici zblízka

Vzhled štěnic se mění po napití krví

Když se štěnice napije krve, její vzhled se změní: kromě toho, že ztmavne, se její tělo protáhne a při pohledu seshora zúží. Štěnice napité krví potom vypadají podobně jako blechy. Na fotografii níže jsou všechna vývojová stádia štěnic (zleva doprava od po dospělou štěnici), v dolní řadě jsou štěnice nasosané krví:

Štěnice na prstu: Vývojová stádia štěnic po napití krví

Vývojová stádia štěnic před napitím krví (nahoře) a v rúzném stupni nasycení, až po plně napité (dole)

Video: Jak štěnice saje krev

Na krátkém videu si můžete prohlédnout štěnici, která se právě zakousla do kůže člověka a začíná sát krev:

štěnice začíná sát krev

Na dalším videu vidíte stejnou štěnici, která se po pár minutách tak nasála krví, že ani nemůže lézt.
Všimněte si proměny ve tvaru těla:

štěnice napitá krvi ztěžka leze

Jak štěnice identifikovat

Při vyhledání štěnic vám pomůže kapesní svítilna a lupa:

 • Štěnice se zdržují blízko zdroje potravy, proto prozkoumejte matraci, rošty, rám postele nebo škvíry v čele postele.
 • Hledejte černé nebo hnědé oválné tečky o velikosti 1 až 5 milimetrů (štěnice ve všech stádiích a jejich výkaly, připomíjící mák).
 • Pokud hmyzáci létají, nejsou to štěnice.

Štěnice se snaží neustále držet blízko člověka. Přesunují se po bytě na všechna místa, kde lidé odpočívají a lehávají. Mezi těmito místy se štěnice často "vezou" na lidech, než aby vzdálenost překonávaly po svých.

Jak rozeznat samici štěnice od samce

Poznat samičku od samečka štěnice není jednoduché, ale je to důležité. Proč? Pokud jste doma našli pouze jedinou štěnici, a je to sameček, kterého jste si zavlekli z hotelu, nemusí být nejhůř. Pokud je oplodněná samička, hrozí zamoření štěnicemi, protože už možná někde nakladla vajíčka.

Rozdíl je ten, že sameček štěnice má špičatý zadeček, samička nikoli. Na fotografii níže je vlevo samice a vpravo samec, se zadečkem do špičky. Vidíte, že samička má kulatější tělo se zakulaceným zadečkem. 

Rozdíl mezi samicí a samcem štěnice. Vlevo je samice štěnice, vpravo samec.

Jak vypadá kousnutí od štěnice?

Detail kousnutí od štěnice

Rozdíl mezi kousnutím od štěnice, od komára a od blechy

Komár nebo blecha se mohou při krmení díky skákání a létání rychle přesouvat mezi částmi těla svého hostitele a zasáhnout štípanci velkou část těla. Štěnice při sání krve popolézá, protože není tak rychlá, a většinou saje 3x blízko vedle sebe.

Proto jsou kousance od štěnice umístěné v téměř rovné řadě, v "cikcak" vzoru, nebo alespoň ve shluku těsně vedle sebe. A na rozdíl od komára vás štěnice může pokousat i na místech, která máte přes noc zakrytá peřinou.

Dalším rozdílem oproti komářím štípancům je ten, že podráždění a zarudnutí se může objevit až po několika dnech od pokousání. Při vlastním sání krve se do rány dostávají ze slin štěnice anestetika, která tlumí bolest, takže vlastní proces sání většinu lidí nebolí.

kousance-od-stenic-na-ruce-v-rade-za-sebou

Pokud se vám objevily štípance, od štěnic, přečtěte si návod, jak si je ošetřit.

Různorodé kožní reakce na kousnutí

Podezření na štěnice v bytě může vyvolat i pouhé svědění. V tomto směru ale buďte obezřetní. Kousnutí od štěnic lze jen velmi těžko rozpoznat, dokonce ani kožní lékař často nepozná, že se jedná o štípance od štěnice.

Každý člověk může na kousnutí štěnice reagovat jinak - někdo může být úplně bez reakce, někdo má drobné pupínky, a jinému po kousnutí štěnice mohou naskočit velké boláky.

Kousnutí od štěnice se někomu projeví hned ráno, ale někomu třeba až po 3 dnech. Kousnutí od štěnic bývá velmi podobné kousnutí od komára. Na kůži se obvykle objevují pupínky nepravidelného tvaru narůžovělé barvy, velké 1 až 3 mm.

Fotky kousnutí od štěnic:

kousnutí od štěnic bývají většinou 3 vedle sebe

Foto kousanců štěnic

Fotka kousnutí štěnice na dítěti.

Jak se štěnice šíří?

Štěnice jsou závislé na teplokrevných živočiších, šíří se proto pouze tam, kde jsou přítomni. Štěnice domácí se vyskytuje všude tam kde jsou lidé. Čím větší koncentrace lidí, tím větší je riziko výskytu štěnic. Nejčastěji se štěnice vyskytují a šíří ve velkých městech.

Stále je zažitá představa, že štěnice má jen ten kdo žije ve špíně, ale není to pravda. Štěnice si domů můžete přivézt klidně z exotické dovolené, pobytu na horách, nebo z luxusního hotelu. Hotely a penziony ale případný výskyt štěnic okamžitě řeší, protože si nemohou dovolit poškození svého jména.

Nejrizikovější jsou různé ubytovny, případně domy kde bydlí sociálně slabší lidé, kteří nemají na likvidaci štěnic peníze, nebo to prostě jen neřeší. Pokud bydlíte v panelovém domě, mohou se do vašeho bytu dostat i prostupy kolem trubek ústředního topení.

Jak poznáme, že máme štěnice v bytě?

Přítomnost štěnic v bytě je velmi nepříjemný problém, který je potřeba začít řešit ihned po zjištění výskytu štěnic v bytě. Pokud štěnice řešit nebudete, může to přinést problémy nejen vám, ale i vašim sousedům. Štěnice sají krev jen v noci, proto je přes den v bytě neuvidíte. Pokud lezou štěnice v bytě i ve dne, znamená to že jsou už opravdu silně přemnožené.

Infestace%20%C5%A1t%C4%9Bnicemi%20na%20matraci

 • První příznaky výskytu štěnic u vás doma jsou většinou štípance na těle. Dost často jim lidé nevěnují pozornost, protože můžou vypadat jako štípance od komára.
 • Další stopou výskytu štěnic v bytě bývá jejich trus - malé černé tečky, které můžete objevit většinou v záhybech potahu matrace, na bílém prostěradle, ...
 • Nejjasnějším důkazem je samotný nález štěnice. Najít v bytě štěnice je většinou obtížné, protože štěnice jsou přes den velmi dobře ukryté. Můžete je hledat v konstrukci postele, nebo v její blízkosti (v nočním stolku, za podlahovou lištou, pod krytem zásuvky, za obrazem na zdi..)
 • Pokud se vám důkazy nedaří najít, ale tušíte, že štěnice doma máte, můžete vyzkoušet pasti na štěnice.

Test na štěnice

Místa, na kterých hledat štěnice v ložnici

Výskyt štěnic lze ověřit velmi rychle pomocí baterky a plochého předmětu jako kreditní karta nebo špachtle. Hledejte pod matracemi, pod kobercem u postele, ve spárách v nábytku či podlaze, v čalounění židle, za rámem obrazu, mezi polštáři pohovky, v záhybech povlečení. Hledáte štěnice jako takové, nebo jejich vajíčka, výkaly v podobě černých teček. K této kontrole se hodí mít navlečené gumové rukavice.

Pasti na štěnice

Pasti na štěnice se vždy používaly v motelech a ubytovnách jako prostředek k včasnému zjištění výskytu štěnic. Postupně se tento zvyk přesouvá i do drahých hotelů. Pasti můžete použít i u sebe doma. Pasti na štěnice neslouží k vyhubení štěnic, jen k tomu aby se s jejich pomocí zjistila jejich přítomnost.

Existují tři druhy pastí na štěnice: feromonové pasti, pasti pod nohy postele a tepelné pasti.

Feromonové pasti na štěnice

Tento typ pastí uvolňuje agregační feromon podobný tomu, pomocí kterého se štěnice sdružují v hnízdech. Feromon naláká štěnici do plastové pasti a ta se potom přilepí na lep, který je v pasti umístěný. Tento typ pastí se umisťuje na rošty postelí pod matrace.

Feromonová past na štěnice

Pasti na štěnice pod nohy postele

Tyto lepicí pasti se nastraží pod všechny 4 nohy postele a štěnice, které se v noci budou chtít dostat na postel, se přilepí. Je ale důležité odsunout postel od zdí a nábytku, aby se štěnice do postele nemohla dostat jinou cestou než přes nohy.

past-na-stenice-pod-nohy-postele

Tepelné pasti na štěnice

Tento typ pastí využívá toho, že štěnice hledají hostitele pomocí tepelného záření. Past láká štěnice teplem, které vyzařuje několik hodin po aplikaci. Štěnice, která vleze do pasti, se uvnitř opět přilepí. Tento typ pastí již nenabízíme, protože efektivněji a levněji fungují výše zmíněné lepové pasti.

Nejrychlejší metoda, jak nalákat štěnice

Pokud ještě nemáte koupenou past, ale chcete hned teď potvrdit, zda máte doma štěnice nebo ne, můžete použít fén. Vezměte obyčejný fén na vlasy, zapněte jej na nejvyšší teplotu a nasměrujte na prasklinu v podlaze, mezeru u podlahové lišty nebo na spáru v nábytku. Štěnice jsou velmi citlivé na teplotu, a proud horkého vzduchu je vyžene ven. V druhé ruce mějte připravený ubrousek, kterým štěnici zamáčknete. Stačí prstem přes ubrousek pevně přitlačit k zemi. Použít lze i gumovou rukavici.

Jak se zbavit štěnic v bytě

I když je důležité začít štěnice likvidovat co nejdříve, není dobré panikařit a vystříkat celý byt chemií ihned poté co se někomu z rodiny na ruce objeví štípance. Jestli jste ale našli stopy výskytu, nebo dokonce štěnici, je důležité zasáhnout co nejdřív.

Jaké přípravky použít?

Štěnice je velmi odolný hmyz, který má navíc často rezistenci vůči syntetickým pyretroidům, což jsou látky obsažené v drtivé většině běžně dostupných přípravků na hubení hmyzu. Nemá cenu zkoušet hubit štěnice pomocí různých univerzálních sprejů proti hmyzu! Tyto spreje sice dokážou zabít mravence nebo mouchu během několika vteřin, štěnicím většinou ale nijak neublíží - maximálně je rozdráždí a ty poté vylezou z úkrytů a rozlezou se dál po bytě.

Postřik na štěnice

Pokud štěnice doma podchytíte zezačátku, můžete je vyhubit sami pomocí postřiků speciálně vyvynutých na hubení štěnic. Osvědčený a opravdu funkční je například Sprej na štěnice a blechy Protect, který obsahuje mix účinných látek, jejichž vlastnosti se vzájemně doplňují a štěnice opravdu zahubí.

Postup při provádění postřiku proti štěnicím:

 • Nejprve se nastříká pás podlahy po obvodu celé místnosti.
 • Potom se soustředíme hlavně na postel a její okolí. Nohy, boky postele, rošt postele, postel otočíme a řádně prohlédneme a případně posprejujeme.
 • Zkontrolujeme i noční stolky, podlahové lišty kolem postele, případně obrázky, zásuvky a jiné předmětym které se nacházejí v blízkosti postele.
 • Postříkané plochy nevysáváme ani nevytíráme (postřik je pro štěnice toxický i po zaschnutí).
 • Vajíčka štěnic nedokáže zabít žádná dýmovnice ani postřik, proto se postřik většinou po 2-3 týdnech opakuje.

Protect - postřik na štěnice a blechy

Dýmovnice na štěnice

Po provedení postřiku můžete účinnost zásahu podpořit použitím dýmovnic na hubení hmyzu. Tyto dýmovnice hmyz jednak zabíjejí, a jednak ho vypuzují z úkrytů, takže štěnice které vylezou ven přelezou přes povrchy ošetřené postřikem.

Odborná dezinsekce deratizační firmou

Pokud je štěnic v bytě větší množství, je lepší rovnou zavolat deratizační firmu, která vám zásah proti štěnicím provede. Pokud bydlíte v panelovém domě, je potřeba se domluvit a nechat udělat zásah proti štěnicím ve všech postižených bytech, a ideálně i bytech které s nimi sousedí.

Stačí jeden byt, který se neošetří, a z něj se postupem času štěnice začnou znovu šířit. Deratizační firmy používají na hubení štěnic profesionální koncentráty, případně jejich mixy jako jsou Fendona + Mythic, Biopren + Cipex, Ficam a další.

Pracovník deratizační firmy vám předá protokol o provedené dezinsekci, kde se dočtete i jaký přípravek ve vašem bytě použili. Zároveň vás upozorní na případná nebezpečí, a na to jak se po postřiku v bytě chovat. Důležité je opět vydržet neuklízet a nestírat postříkané povrchy, aby se postřik nesetřel a tím neznehodnotil.

Druhy štěnic v evropském prostředí

Mezi nejznámější druh štěnice patří štěnice obecná, někdy též nazývaná jako štěnice domácí či štěnice postelní (bed bug). Dále je známá štěnice ptačí. Ta primárně žije na ptácích a v jejich hnízdech. Pokud ale ptáci hnízdo opustí a hnízdo je v blízkosti oken, může se štěnice ptačí dostat do bytu a začít sát krev lidem.

Od štěnice obecné se ta ptačí liší chlupatým tělem načervenalé barvy. Do kontaktu můžeme přijít také se štěnicí tropickou a subtropickou, která se od těchto dvou druhů liší prodlouženým tvarem hrudní části těla.

Čím se štěnice živí

Štěnice se živí výhradně krví teplokrevných živočichů. Živí se převážně krví lidskou, ale mohou sát i na kočkách, psech a ptácích. Krev je pro štěnice nezbytná pro další možný vývoj. Štěnice mají 5 nymfálních stádií a každé stádium se musí nasát krví, aby jejich vývoj mohl pokračovat. Podobně závislá na krvi je i samice, která bez bílkovinných složek není schopna vytvořit vajíčka a následně je naklást.

 • všechna stádia štěnic sají krev
 • štěnice sají krev výhradně v noci většinou 10-15 minut 3x po sobě
 • při pokojové teplotě štěnice saje krev 2-3x za týden
 • při nízkých teplotách dokáže štěnice bez potravy vydržet déle než rok
 • při pokojové teplotě vydrží bez potravy až 4 měsíce (hladové samice aktivně hledají potravu a přemisťují se)

A jak vlastně štěnice domácí poznají, kde se jejich potenciální hostitel nachází? Štěnice vyhledávají hostitele pomocí tepla a oxidu uhličitého CO2.

U štěnic nebyl podle studií prokázán přenos chorob.

Vývojová stádia štěnic

Po té, co samice naklade vajíčka, přilepí je k podkladu pomocí sekretu, který vylučuje. Štěnice kladou vajíčka průběžně v množství 1 až 5 vajíček denně. Za celý život jich nakladou 200 až 500. Z vajíček se pak líhnou nyfmy štěnic, které prochází ještě 5 fázemi svlékání, než se stanou dospělými. Po každém svlékání se musí nymfa štěnice nasát krví, aby mohl její vývoj pokračovat.

Dosažení pohlavní dospělosti je závislé nejen na již zmíněné krvi, ale velký vliv má též teplota. Pohybuje-li se okolo 18 °C, trvá vývoj štěnice více než 100 dní, naopak při teplotě okolo 23 °C, může nymfa dosáhnout dospělosti přibližně už po 60 dnech.

Dospělá štěnice žije 4-12 měsíců. Nymfu od dospělé štěnice rozeznáme podle menší velikosti a podle zbarvení těla. Nymfy jsou světlounké a jejich tělo je částečně průhledné - je na nich vidět, kdy jsou nasáté krví.

Velikosti jednotlivých nymfálních stádií štěnic:

 1. stádium 1,5mm
 2. stádium 2mm
 3. stádium 2,5mm
 4. stádium 3mm
 5. stádium 1,5mm

Na obrázku níže jsou jednotlivá vývojová stádia štěnic od vajíčka, přes 5 nymfálních stádií až po dospělé štěnice.

Vývojová stádia štěnic. Vajíčka, 5 nymfálních stádií a dospělec.

Foto štěnic

Pokud jste našli doma broučka a nejste si jistí, jestli to náhodou není štěnice, podívejte se do naší fotogalerie, jak štěnice vypadá. Poznat štěnici není složité - není snadno zaměnitelná s jinými druhy, které se v domácnostech vyskytují.

Detailní foto štěnice

Fotka štěnic.

Detailní fotografie štěnice

štěnice na gauči - foto

Následující fotogalerie zobrazuje typické kolonie štěnic. Černé tečky jsou výkaly štěnic. Bílé útvary jsou vajíčka, pokud mají otvor, již se z nich vylíhla nymfa. V koloniích se sdružují štěnice ve všech vývojových stádiích:

 

Přípravky proti štěnicím koupíte online zde. Všechny produkty máme skladem a odesíláme do druhého pracovního dne. Pokud objednáte do 11 hodin dopoledne v pracovní den, odesíláme ještě tentýž den.

Odpovědí na nejčastější dotazy v souvislosti se štěnicemi naleznete zde.
Pokud máte další dotaz nebo potřebujete poradit s výběrem přípravků, rádi vám diskrétně a bezplatně poradíme na telefonním čísle 737 037 340.