Ochrana proti ptactvu
Nejprodávanější
Ohrožují ptáci vaši úrodu nebo vás trápí jejich výkaly na parapetech a balkónech? Nejlevnější a nejjednodušší řešení spočívá v ochraně lepivým gelem nebo sprejem.
Dražší, ale také efektivnější jsou ultrazvukové plašiče ptáků, většinou na solární napájení. Účinné jsou i mechanické odpuzovače, v podobě speciálního balonu na plašení ptáků nebo makety havrana.
Ochranu fasády a balkonů či lodžií vám zajistí vysoce odolná japonská ochranná síť proti holubům.
3 způsoby plašení ptáků
Ptáky lze plašit třemi způsoby: maketami dravců, pohybujícími se předměty a akusticky:
- Ptáci instiktivně prchají, pokud zahlédnou dravce nebo nějaký prvek, který jej připomíná. Toho využívají makety havranů a sov. Pokročilé modely mají i akustickou a světelnou signalizaci pro větší účinek.
- Ptáci prchají před pohybujícími se a blyštivými předměty. Pokud si nechcete hyzdit zahradu starými CD disky, zvolte balon na plašení ptáků. Má výrazné kresby evokující oči dravce a blyštivé prvky. Pohybuje se ve větru a ptáci si na něj nezvyknou. Jejich instinkt jim nedovolí ignorovat potenciální nebezpečí při náhlém pohybu a vaše třešně zůstanou v bezpečí.
- Třetí možností je zvukový plašič imitující výkřiky dravce, nebo ultrazvukový odpuzovač, který emituje pro lidi neslyšitelné tóny, které vadí ptačímu sluchu.
Sítě proti ptákům
Pokud vaši úrodu ohrožují ptáci ve větším množství, je vhodná robustní ochrana v podobě ochranných sítí. Ty spolehlivě ochrání záhon, keř nebo vinici. Jsou utkané tak, aby nehrozilo zranění ptáků nebo jejich zapletení do sítě. K ochraně balkonů a teras před holuby se vyrábí tzv. japonská síť s většími oky.
Čím jsou nebezpeční holubi?
Nejčastěji je vyhledávána ochrana proti holubům. Potíže působí zejména holubí trus. Z důvodu vysoké kyselosti rozrušuje povrchy a poškozují tak památky nebo lak automobilu. Existuje riziko přenosu nákazy na lidi. Holubí trus obsahuje roztoče a působí jako alergen.
Nejčastějšími parazity přenášenými holuby jsouklíšťák holubí (Argas reflexus) a čmelík kuří (Dermanyssus gallinae). K přenosu může dojít nejen z trusu, ale i z uhynulého ptáka. Vířením ptačích křídel se může do vzduchu dostávat prach z holubích hnízd, který je rovněž vysoce alergenní.