Mšice a jak se jich zbavit

Mšice napadají téměř všechny druhy rostlin. Škodí tím, že z rostlin vysávají mízu, přenášejí na rostliny choroby a vylučují sladkou šťávu, tzv. medovici. Ta ucpává rostlinám póry a je základem pro tvorbu nebezpečné černé plísně.

Nejčastěji mšice sají přímo na stonku, na křehkých nových výrůstcích, kde je míza v rostlině nejintenzivnější, a na spodní straně listů. Některé druhy napedají i kořeny. Velmi rychle se množí, jedna samice mšice žije 25 dní a za tu dobu přivede na svět asi 80 dalších mšic. Takže co na mšice funguje a co ne? K vyhubení mšic je nejlepší zkombinovat přírodní postřiky s podporou přirozených nepřátel mšic. 

Různé barvy mšic

Na rostlinách se vyskytují v mnoha barevných variantách, od světle růžové, žluté, světle či tmavě zelené až po hnědou a černou. Některé mšice se specializují pouze na určité rostliny. Rozšířená je mšice růžová, mšice maková, jabloňová, ale i mšice broskvová, melounová nebo dokonce zelná či černá mšice fazolová (na obrázku).

%C4%8Cern%C3%A1%20m%C5%A1ice%20fazolov%C3%A1%20na%20fazolov%C3%A9m%20stonku 

Které rostliny mají mšice nejraději

Mezi favority mšic patří růže, letničky jiřinky, astry, krásenky a ostálky nebo mokřadní potočnice. Toho lze využít nasazením těchto druhů jako "vábniček" do blízkosti rostlin, které chcete ochránit. Naopak mezi rostliny, které mšice přirozeně odpuzují, patří pažitka, cibule, česnek (i okrasný) nebo šanta kočičí. 

Příznaky napadení mšicemi

Mšice jsou velmi malé a často si jich na rostlině nevšimnete. Napadení proto poznáte podle pokroucených listů, zdeformovaných plodů, a podle lepkavé tekutiny pokrývající listy a stonky. Mšice se vyskytují v koloniích na stoncích a na spodní straně listů. Neklamným znakem výskytu mšic jsou také mravenci ve skleníku nebo foliovníku (unikátní vztah mravenců a mšic si vysvětlíme dále).

Věděli jste, že..
Většina mšic je bezkřídlých. V případě přemnožení ale mšicím narostou křídla, aby se mohly přesunout za potravou jinam

Prevence před napadením mšicemi

Základní prevencí je na podzim vysbírat spadlé listí pod rostlinami. Na listech bývají zachycená vajíčka mšic, které přezimují a přežijí nepříznivé teploty. Na jaře se ze všech vajíček vylíhnou samičky mšic a napadnou rostlinu.

Mšice přitahuje jasně žlutá barva, takže jako prevence a prvotní odchyt při výskytu mšic se skvěle hodí žluté lepové destičky. Instalují se do blízkosti růží nebo nebo jiných rostlin, které chcete před mšicemi ochránit. Pokud se v blízkosti lepivých destiček mšice vyskytnou, ihned se na ně spolehlivě přichytnou a vy tak stihnete včas reagovat na hrozící infestaci.

Jak na mšice bez chemie 

Mšice získávají poměrně rychle rezistenci na chemické postřiky. Specifický druh mšice navíc reaguje pouze na konkrétní postřiky a přesná identifikace mšic není snadná. Proto je vhodné napadení odhalit včas (vizuální kontrola, přítomnost mravenců ve skleníku), zapojit prevenci (podporou predátorského hmyzu), a využívat postřiky na přírodní bázi. Vše si vysvětlíme dále.

Přírodní postřiky na mšice

Nimbový olej je silný přírodní insekticid, vyráběný z výtažků tropické rostliny. Pod označením Neemazal se prodává přírodní postřik, kterým mšice spolehlivě a ekologicky zahubíte. Postřikem rostliny ochráníte nejen před mšicemi a jinými hmyzími parazity, ale i před houbami a plísněmi.

Dalším postřikem na mšice na bázi oleje z tropické rostliny Kaleda lysá (Pongamia Pinnata) je Natura Rock Effect. Koncentrát je určený i k postřiku zeleniny či vinné révy. Pro užitečné organismy je zcela neškodný.

Příprava domácích postřiků na mšice

Listy%20kop%C5%99ivy

Kutilům se bude líbit možnost domácí výroby postřiku. Máčením kopřivy, tabáku nebo česneku ve vodě vzniká výluh, který se k ochraně rostlin před mšicemi a jinými škůdci tradičně používal na vesnicích. Domácí příprava výluhu dá trochu práce: musíte odměřit správnou gramáž, nechat vylouhovat, scedit. Pokud si však chcete hrát, máme pro vás recepty. 

POZOR, nedoporučujeme pro výrobu výluhu používat na internetu často zmiňované nedopalky cigaret. Obsahují mnoho škodlivých látek, a jsou smrtící například pro vodní organismy. Ani často doporučovaná voda s jedovatým jarem se nejeví jako ideální postřik, který byste si chtěli stříkat na bylinky nebo zeleninu. Jar nepoužívejte ani jako smáčedlo.

Recept na postřik na mšice z kopřiv

Na litr vody stačí 15 g sušené kopřivy. List zalijte studenou vodou a nechte louhovat 3 dny. Po scezení koncentrát nařeďte 4 litry vody. Sprejujte na stonky rostlin, které chcete před mšicemi ochránit. 

Recept na postřik na mšice z česneku

Dva rozmáčknuté stroužky česneku dejte do sklenice vody a nechte odstát přes noc. Vzniklým macerátem stříkejte stonky rostlinek. Česnek odpuzuje i mravence, což je dobrá zpráva, protože mravenci mšice brání před predátory.

Recept na postřik na mšice z rajčatových listů

100g rajčatových listů máčejte přes noc vodě. Do vody se vyplaví alkaloidy, které mšice zahubí. Sprejujte na rostliny.

Recept na postřik na mšice z tabáku

Nikotin a alkaloidy z tabákových listů nebo tabákového prachu hubí mšice i mouchy. Jemně nasekané sušené listy tabáku nebo tabákový prach nechejte 2 dny macerovat ve vodě. Spěcháte-li, povařte směs místo macerování hodinu na sporáku. Na každých 50g tabáku použijte litr vody. Můžete naředit další vodou až v poměru 1:1. Gratulujeme, máte hotový účinný tabákový výluh na mšice a můžete sprejovat.

Česneková dýmovnice

K likvidaci mšic v uzavřeném prostoru, jako je skleník nebo foliovník je ideální použít česnekovou dýmovnici. Dým vyžene všechen škodlivý hmyz ze skleníku a ještě zvýší obranyschopnost rostliny. Dým se nechá působit 4 hodiny, pak se prostor vyvětrá a je hotovo.

Přilákejte nepřátele mšic 

Když na zahradě připravíte vhodné ubytování přirozeným hmyzím nepřátelům mšic, odmění se vám tím, že budou mšice s chutí bez přestávky likvidovat, a to zcela zdarma. Na dospělých mšicích a jejich larvách si pochutnávají slunéčka sedmitečná, zelené zlatoočky, škvoři nebo larvy pestřenek, kterým se lidově říká vosičky. 

K tvorbě hotelu stačí nastrkat dřívka s dutinkami pod stříšku, pro škvory nasbírat hromádku kamení (slouží jako tzv. škvorník), případně koupit hotový hmyzí hotel. Umístěte jej na slunné místo, do klidného kouta zahrady. Hmyz už si jej časem najde.

Užitečný hmyz přilákáte i vysazením kopru, máty, hřebíčku nebo řebříčku (to je jazykolam!).

Mšice a berušky

Beru%C5%A1ka%20po%C5%BE%C3%ADr%C3%A1%20m%C5%A1ici

Známým nepřítelem mšic jsou slunéčka sedmitečná. Někdy je lidé za tímto účelem záměrně vysazují na zahradě. S výsledkem však často bývají zklamaní. Je to proto, že dospělé berušky požírají mšic relativně málo. Opravdovým likvidátorem mšic je larvální stádium berušek.

Teprve velká populace mšic zajistí dostatek potravy pro slunéčka tak dlouho, aby se spářila a nakladla vajíčka. Z nich se pak vylíhnou larvy, které se postarají o likvidaci mšic. Larvy berušek mají velmi specifický vzhled, viz. foto. Pokud tedy takovou černo-oranžovou larvu na zahradě uvidíte, rozhodně ji nelikvidujte, je užitečná.

Larva%20beru%C5%A1ky

Tipy pro vysazení berušek:

  • dospělé berušky vysazujte brzy ráno nebo k večeru, kdy je vzduch chladnější
  • před vysazením rostliny poprašte vodou, abyste berušky motivovali k napití a zastávce na rostlinách
  • berušky vysazujte opakovaně, většina jich během pár dní odletí jinam

Mšice a mravenci

Mravenec%20pe%C4%8Duje%20o%20m%C5%A1ice

Zajímavá je vzájemná výpomoc mezi mšicemi a mravenci. Mravenci rádi mlsají sladkou medovici, kterou mšice vylučují jako odpad. Proto mravenci mšice chrání před přirozenými nepřáteli, jako je slunéčko sedmitečné. Dokonce přenášejí mšice na další rostliny, aby se tam “napásly” a pomáhají mšicím přezimovat vajíčka v mravenčích koliniích. Likvidací mravenců v blízkosti například růží tak růžím pomůžeme i v boji se mšicemi.