Na kunu lesní (Martes martes) narazíme většinou pouze v lese. Kuna skalní (Martes foina) bývá ta, která nás trápí na zahradě a v domě. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Po přečtení se můžete před kamarády stát odborníkem na kuny.
Kuna skalní vs kuna lesní: rozdíly ve vzhledu
Kunu lze jen zřídka pozorovat zblízka po delší dobu. Ani na fotografiích nejsou vždy rozpoznatelné všechny detaily. Když znáte víc rozdílů, podaří se zachytit alespoň některý z nich:
1. Čenich
Znakem, podle kterého rozeznáte obě kuny na první pohled, je čenich. Kuna lesní má čenich černý, kuna skalní růžový. Stačí si zapamatovat tento rozdíl, a zapomenout všechny ostatní, a kunu vždy snadno identifikujete. (Pozor, u uhynulých jedinců se čenich odbarví a ztmavne.)
2. Náprsenka
Další rychle spatřitelný rozdíl je tvar a barva náprsenky (skrvny na hrudi). Kuna lesní má žlutooranžovou náprsenku, která nikdy nezasahuje na nohy, vyskytuje se pouze na krku a hrudi. Oproti tomu náprsenka kuny skalní je bílá (pozor, ve vzácných případech také žlutavá) a má tvar obráceného písmene V, protože dole vybíhá až na nohy.
3. Srst
Kuna lesní má tmavou, jednotně hnědou srst. Kuna skalní má svrchní srst méně hustou, takže přes ní prosvítá bílá podsada. Výsledná barva srsti je spíše šedohnědá až šedá, skrvnitá. Světlou podsadu kuny skalní často snadno rozpoznáte na fotografiích.
Vlevo kuna lesní, vpravo kuna skalní:
4. Hlava
Kuna lesní má hlavu užší a špičatějši, kuna skalní má hlavu a tváře širší.
5. Oči
Totéž platí o očích - oči kuny lesní jsou menší, ve tvaru mandlí. Kuna skalní má oči trochu větší a kulaté.
6. Uši
Kuna lesní má uši o něco větší a blíže u sebe. Jejich okraje jsou žlutavé, což vytváří jasný kontrast oproti tmavě hnědé srsti. Kuna skalní má totiž okraje uší hnědé.
Vlevo kuna lesní, vpravo kuna skalní:
7. Stopy
Obě kuny se liší i chodidly. Chodidla kuny lesní jsou porostlá hustou srstí, zatímco kuna skalní má chodila téměř holá. To se projevuje na stopách. Stopa kuny lesní má díky hustému osrstění rozmazaný otisk bříšek jednotlivých prstů, ve stopě kuny skalní jsou otisky bříšek zřetelné. Tento rozpoznávací znak není vždy úplně spolehlivý.
Vlevo stopa kuny lesní, vpravo stopa kuny skalní:
V sypkém sněhu kuny při pohybu rády využívají stopy zajíců nebo běžkařské tratě. Pohybují se přískoky o délce 30-40 cm.
8. Hmotnost
Tělo kuny lesní dorůstá délky kolem 50 cm, oháňka 25 až 30 cm. Dosahuje hmotnosti maxi 1,8 kg. Kuna skalní má tělo maličko kratší (45 cm), ale je zavalitější, váží až 2 kg.
Něco z myslivecké hantýrky
Přeskokům kuny lesní mezi větvemi myslivci říkají řadování nebo větvování. Výskok kuny na strom označují jako vyhřadování, seskok ze stromu jako shřadování.
Kuna skalní vs kuna lesní: rozdíly v chování
9. Životní prostředí
Obě kuny preferují jiné prostředí. Život kuny lesní je úzce spjat s lesem, většinou jehličnatým. Pohybuje se především na stromech. Vyhýbá se otevřené krajině a lidským obydlím. Může se uhnízdit v opuštěné stavbě či na zahradě blízko lesa, ale od lidí si drží větší odstup než kuna skalní.
Naopak kuna skalní vyhledává stavby a lidská obydlí. Žije už dokonce i ve městech. Ráda se ukrývá na půdách, ve stodolách, kamenných zdech. V krajině preferuje otevřené křovinaté a skalnaté terény a naopak se vyhýbá souvislým lesním porostům. Je to proto, že narozdíl od kuny lesní se více pohybuje na zemi, a v lese je zranitelnější vůči predátorům jako jsou lišky.
10. Den versus noc
Kuna lesní je stejně aktivní ve dne jako v noci. Výjimkou jsou Severské země s vysokým výskytem nepřátel kuny, jako jsou například skalní orli ve Finsku. Tam je kuna lesní aktivnější raději v noci. Kuna skalní je aktivní především v noci, kdy lidé spí. Velmi aktivní je za úplňku. Kolem 6.hodiny ranní, kdy lidé vstávají, se schová. Přes den spíše odpočívá v úkrytu.
11. Rychlost ve výškách a na zemi
Kuna lesní potřebuje k životu stromy. Na stromech jako doma, mezi větvemi dělá až 4 metrové skoky. Odtud také její lidový název "větevnice". Kuna skalní není na stromech tak rychlá, protože mívá maličko kratší tělo a je těžší. Kuna skalní je naopak rychlejší na zemi, kde obratně kličkuje a protahuje se skulinami mezi kameny v zídkách a zdech stodol.
12. Potrava
Hlavní složkou potravy obou kun jsou veverky a malí ptáci, myši, malí zajíčci, brouci, lesní plody a ovoce. Podíl rostlinné potravy v jídelníčku je u kuny skalní podstatně vyšší než u kuny lesní: preferuje třešně, jablka a hrušky. Kuna skalní je dravější, žere bez rozdílu všechna malá zvířata do velikosti slepic, tedy troufne si i na větší ptáky. Požírá i žížaly dešťovky a brouky. V období hladu kuna pozře i zdechlinu.
Jak se jmenuje mládě kuny?
Mládě kuny se nazývá kuně, samec se označuje jako kuňák, samička je kunice.
Další dotazy týkající se kun najdete zodpovězené v článku Kuna: 14 otázek a odpovědí. Pokud vám kuna působí škody a chcete-ji chytit, podívejte se na přípravky proti kunám.