Neobyčejný potkan: 12 málo známých faktů o potkanech

Potkan obecný je neobyčejné zvíře. Pokud nevěříte, přečtěte si co všechno dokáže. Některá fakta vám otevřou ústa údivem, a přece jsou pravda. Potkan obecný prostě chvílemi připomíná superhrdinu.

potkan vykukuje ze stoky

1. Potkan má smrštitelný hrudník

Potkan se protáhne jakýmkoli otvorem, kterým projde jeho hlava. Žebra potkanů jsou k páteři připevněna klouby. Když se potkan začne otvorem protahovat, působením tlaku se žebra sklopí směrem dozadu, a zmenší se objem hrudního koše. Potkan je tak schopen se protáhnout i zalomeným odpadem v keramické toaletní míse. Svislé stupačky pro něj nejsou problém díky drápům.

2. Potkat dokáže šlapat vodu až tři dny v kuse

Potkani jsou ve vodě jako doma, zadníma nohama pádlují, předníma zatáčejí, a ocasem udržují rovnováhu. Kromě zmíněné výdrže při šlapání vody je potkan schopen zadržet dech pod vodou až na 3 minuty. 

3. Potkani se mohou krmit jedem a nic se jim nestane

Potkani si mohou vypěstovat odolnost vůči warfarinu. Tato látka na ředění krve se v 50. letech používala jako jed na potkany. Hlodavci odolní vůči jedu se začali objevovat v 60. letech a někteří z nich žrali warfarin jako potravu. Dnes se již potkani hubí účinnějšími jedyBromadiolon a Brodifacoum. Princip látky je však stále stejný: ředění krve.

4. Potkani přežili atomový výbuch

Ve 40. letech 20. století potkani přežili testy atomových bomb, které prováděly USA na atolu Eniwetok v Tichém oceánu. Většina živočišných a rostlinných druhů na korálovém atolu byla zničena, kromě velké kolonie potkanů. Půda přitom byla po atomových testech vysoce radioaktivní. Poučení: atomovka na potkany nemá smysl.

5. Potkani vyrážejí za potravou každý den ve stejnou dobu

Potkani snídají po západu slunce a večeří těsně před východem slunce. Pokud je zahlédnete ve dne, může to být proto, že je v oblasti velký boj o potravu a mladší nebo slabší potkani vyrážejí dřív, aby dostali náskok.

6. Kanibalismus není potkanům cizí

Při nedostatku potravy potkani regulují vlastní populaci tím, že požírají mladé nebo slabší jedince. Naplno se to projevilo například během covidových lockdownů, kdy ve velkoměstech zavřely všechny restaurace a potkani se zničehonic ocitli bez zdrojů potravy.

7. Potkani tvoří gangy

Potkani žijí ve skupinách, z nichž každá má své vlastní teritorium. To si potkani značkují močením, podobně jako psi nebo kuny. Když je jejich území narušeno cizím potkanem, jsou vůči němu členové skupiny velmi agresivní. To se opět projevilo během coronavirových lockdownů, kdy armády potkanů sváděly ve velkoměstech např. v USA opravdové bitvy o území a potravu.

8. Potkani dodržují přísnou hierarchii

Každou skupinu potkanů vede dominantní samec, který obsazuje nejlepší oblasti teritoria skupiny a má právo se pářit s více samicemi (šťastlivec). Mladší a slabší potkani, kteří jsou v hierarchii níže, musejí častěji opouštět hnízda a hledat potravu.

9. Potkani prokoušou skoro vše

Zuby potkana vyrostou každý rok o 13 cm. Dokáže jimi prokousat plastové vodovodní trubky, závlahové systémy, popelnice, dřevěné bedny, sádrokarto na dokonce i tvárnice.

10. Potkani si dělají zásoby jako křečci

Při jednom krmení potkan většinou sežere potravu odpovídající 10% jeho tělesné hmotnosti. Zbytek zásob si hromadí ve svých podzemních norách nebo doupětech.

11. Podzemní hnízda s místnostmi

Potkani si ve volné přírodě hloubí podzemní nory, které mají jeden až dva východy, místnosti určené k hnízdění a spižírny. V okolí nory se nachází řada pachově značených cest, které potkani používají při výpravách za potravou, a slouží jako únikové trasy.

12. Kanály potkanům připomínají podzemní nory

Kanalizační stoky potkani vyhledávají proto, že jsou to pro ně vlastně hotové nory poskytující úkryt. Je tu dostatek odpadního materiálu, který mohou konzumovat, a systém stok jim umožňuje snadný pohyb po městě při průzkumu okolí.

Doporučené přípravky

Teď, když víte, jak mocný protivník potkan je, zvolte správnou nástrahu, deratizační staničku, a pusťte se do boje. Tedy pokud potkana nechováte doma jako mazlíčka, to pak je jiná.
Prohlédnout kategorii