5 rad zkušeného lovce, jak chytit kunu do pasti

Chytání kun je nevděčná disciplína. Protivník je velmi mazaný a opatrný, lov kun je navíc omezen na období listopad až únor. Pokud ale máte potřebné vybavení a použijete osvědčený postup od někoho, kdo kuny loví celý život, podaří se kunu chytit i vám.

kuna na sněhu

Kuna je možná roztomilá, ale jen pro toho, komu ještě nezpůsobila škody.

K chycení kuny budete potřebovat živolovnou past. Vyberte některou z těchto dvou klecových pastí, liší se velikostí - na dospělou kunu je lepší větší průchozí sklopec:

Past tedy máte. Druhým, a možná nejdůležitějším předpokladem úspěšného lovu je vědět, jak kunu chytit. Přinášíme vám rady od zkušeného lovce kun, který kuny a jiná zvířata loví už mnoho let v Americe. Přál si zůstat v anonymitě, takže mu říkejme třeba Sam.

Náš lovec Sam pochází z Aljašky, kde se loví kuny americké (Martes Americana). Jsou o něco menší, než kuny lesní nebo skalní. Ale princip, jak kunu nalákat do pasti, zůstává stejný.

Zatímco u nás je kuna chráněné zvíře, na Aljašce jsou kuny nejčastěji chytaným zvířetem. Loví se kvůli kožešině, která stojí více než 100 dolarů za kus. U nás by něco takového neprošlo, kuny jsou po většinu roku zákonem chráněné.

Jakou návnadu použít?

Kuna je všežravec a v zimním období, kdy se smí chytat, nepohrdne čerstvým masem. Zároveň má ráda sladké. Lovec Sam radí, jako obojí využít v náš prospěch. Do klecové pasti doporučuje nastražit do nádoby odřezky z jeleního masa s tukem, popřípadě kosti z kýty. To je tedy rada číslo jedna.

Pokud se nedostanete ke zvěřině, můžete použít jiné maso, kuna nepohrdne ani rybou. Jako bonus Sam k návnadě vždy kápne ještě jahodovou marmeládu, aby kuna opravdu pochopila, že ji čeká hostina. (Rada č.2, děkujeme Same).

My dodáváme, že zatímco pro lovce Sama je jelení maso v divočině snadno dostupné, a proto jej používá, pro nás bude snažší použít alternativu v podobě čerstvě sneseného vejce. Platí ale, že na vejce nesaháme holýma rukama, abychom na něm nezanechali svůj pach. Kuna by pojala podezření. Ideální je vejce nechat špinavé od slepičinců. Takto je na něj kuna zvyklá.

Použití vábničky

Protože Sam loví v divočině, poblíž nastražené pasti ještě aplikuje pachovou vábničku na kuny a vizuální vábničku. Na větev přiváže barevnou pásku nebo jelení kost. Pohupují se ve větru a zdaleka kunu zaujmou svým pohybem.

My chytáme kunu na zahradě, takže si můžeme vizuální vábničku odpustit. Na omezeném prostoru zahrady kuna narazí na past i bez ní. Pachová vábnička není od věci, zvýšíme tím šance na vlákání kuny do pasti. Použijte vábidlo osvědčené značky Hagopur a v duchu poděkujte Samovi za radu č.3, šance na chycení kuny se zvyšují.

Jak použít sklopec na kunu

Při manipulaci se sklopcem platí totéž, co při kladení pastí na potkany: nesahejte na klec holýma rukama. Zanechají na kovu pach, který může kunu odradit. Použijte rukavice a odškrtněte si radu č.4.

Pokud používáte průchozí živolovnou past, což je dospělou zkušenou kunu nutnost, nechejte otevřená dvířka na obou stranách klece. Kuna vleze dovnitř ze strany, z které bude chtít. Obě dvířka se při aktivaci pasti zaklapnou současně a kuna zůstane uvězněná ve sklopci.

A poslední rada: při chytání kun je klíčová trpělivost. Vlastnost, kterou znají všichni úspěšní lovci. Nastražené vejce může v pasti čekat i měsíc, než se kuna rozhodne jej vzít. Past vždy umístěte tam, kudy kuna obvykle chodí. Dobrým ukazatelem je zašpiněná fasáda s otisky tlapek například v okolí okapového svodu, kuny kuna pravidelně šplhá na střechu.

Děkujeme Samovi za rady, a přejeme jemu i vám úspěšný lov! Další dotazy o kuně naleznete zodpovězené v článku Kuna: otázky a odpovědi, pokud vás trápí kuna v autě, pročtěte si rady, jak ochránit automobil před kunou.

A nezapomeňte, že chycenou kunu nesmíte zabít (což asi nechcete, protože jinak byste zvolili jinou metodu likvidace). Je nejlépe ji odvézt ve sklopci autem a vypustit v lese, daleko od lidských obydlí.