Pro myši domácí (Mus musculus) je typický zápach močoviny. Přesto je domestikovaná myš oblíbená mezi chovateli. Když ovšem v domě pobývá jako nezvaný host, je nutné se jí zbavit. Je to škůdce, přenášející nebezpečné nemoci.
Jak myš domácí vypadá?
Fotogalerie: vlevo a uprostřed myš domácí, vpravo bílá laboratorní myš.
Laboratorní myši a domestikované myši domácí chované jako domácí mazlíčci mohou mít bílé, černé nebo šampaňské zbarvení. Myši žijící v chladnějších oblastech mají ocásek o něco kratší. Ocásek (a uši) totiž myš domácí používá k termoregulaci. Při vysokých teplotách se přes obě části těla ztrácí tělesné teplo do okolí. V chladnějším prostředí není tak dlouhý ocas potřeba.
Jak odhalit myš v chalupě
Myš domácí je aktivní hlavně v noci a přes den se úzkostlivě schovává. Odhalíte ji takto:
- zápach myšiny: pro myši domácí je typický silný zápach moči, kterou jsou cítit (nejsilnější je v uzavřeném prostoru jako je půda)
- výskyt myšího trusu (jedna myš vyprodukuje asi 50 až 80 kousků za noc)
- zvuky škrábání, zejména v noci
- drobné stopy po hlodání na předmětech v domácnosti
- stopy nožek s otiskem čtyř prstů předních nohou a pěti prstů zadních nohou
- mastné otěry podél stěn, kudy myši často běhají, a které způsobují svými tělíčky
- poškozené obaly potravin: prokousané díry v pytlících s potravinami
- okousaná izolace elektrických kabelů
Šikovný trik, jak potvrdit výskyt myši v domě, je nasypat podél stěn mouku. Když se v ní ráno objeví stopy myších nožek, je přítomnost myší jasná.
Jak rychle se myši domácí množí?
Myši domácí se rozmnožují rychleji než krysy a potkani. Březost trvá pouhé tři týdny. Jedna samice myši má běžně 5 až 10 vrhů za rok a každý vrh obsahuje 4 až 16 mláďat. Mláďata myší dosáhnou pohlavní dospělosti za pouhých 8 až 12 týdnů. Myš domácí se může rozmnožovat celoročně, ale v zimě je rozmnožování utlumeno.
Jak velké jsou myší skupiny?
Myši domácí jsou silně teritoriální. Žijí ve skupinách s jedním samcem a více samicemi. Samice si při kojení mláďat pomáhají. Pokud se samec setká s jiným samcem, brání své teritorium a snaží se soka vyhnat.
Jak dlouho žije myš domácí?
Myš domácí se dožívá 2 až 3 let. Ve volné přírodě však v průměru přežívá pouze jeden rok, z důvodu častých útoků predátorů.
Čím se myš domácí živí?
Myš domácí je všežravec, její potravu tvoří:
- obiloviny a semena
- ovoce a zelenina,
- houby,
- kořínky
- housenky, larvy,
- mršiny
- potraviny lidí.
Denní přísun stravy myši domácí je asi 3 g.
Podobně jako například svinky požírají myši domácí vlastní výkaly, aby z nich získaly živiny produkované bakteriemi ve svých střevech. Praktické, ale poněkud nechutné.
Jak vypadá myší trus?
Myši trus má podobu miniaturních černých a tmavě hnědých hovínek, která vypadají jako zrnka rýže. Mají velikost 3-6 mm a jsou tvrdá na omak. Sahat na trus bez rukavic nedoporučujeme. Při manipulaci s myším trusem a jeho odstraňování je potřeba velká opatrnost.
Drobný myší trus vypadá nevinně, ale je nebezpečný. Uvolňují se z něj částice plné virů a bakterií, které můžete vdechnout a nakazit se závažnou chorobou, jako je například leptospiróza nebo krvácivá horečka způsobená hantavirem. Při odklízení myších hovínek jsou proto nutností rukavice a respirátor.
Proč myši domácí tak smrdí?
Může za to jejich moč, která smrdí jako čpavek. Čím je zápach silnější, tím blíže jste k místu, kde jsou hlodavci často aktivní. Myši domácí močí velmi často, moč používají jako komunikační prostředek a samci si močí značkují teritorium.
Zápach může přetrvávat dlouhou dobu i poté, co se myši vyhubily. Když je myší hodně, hromadí se na místech jejich výskytu malé kopečky, tvořené tělesným tukem, špínou a močí. Jsou vysoké až 4 cm a připomínají výkaly holubů.
Pro moč platí to stejné, co pro myší výkaly: je nebezpečné se pomočených povrchů dotýkat, můžete se nakazit například hantavirem. Stačí, abyste si infikovanou rukou nevědomky sáhli na koutek oka nebo se dotkli úst.
Kouše myš domácí?
Je velmi nepravděpodobné, že by vás myš domácí kousla, protože je plachá a vždy se před vámi bude snažit utéct. Pokud byste se ji ale snažili uchopit holou rukou, kousnout vás může. V takovém případě jednoznačně vyhledejte lékaře a zkonzultujte zranění s ním. I když se jedná o malou ranku, můžete dostat infekci.
Proč myši panáčkují?
Pro myši domácí je typické panáčkování, kdy se postaví na zadní nohy a opřou o ocásek. Myši panáčkují při jídle, dyž něco upoutá jejich pozornost nebo se chtějí zorientovat. Rovněž jde o bojový postoj, když se setkají dva samci rivalové. A submisivní myš se může postavit, aby projevila úctu dominantnější myši - podobně jako když člověk vstane, aby pozdravil někoho, kdo vstoupil do místnosti.
Co myši domácí odpuzuje?
Myš domácí nesnáší silné světlo, před kterým prchá. Preferuje tmu a noční aktivitu. Bojí se potkanů a krys, kteří myši napadají a požírají. Také jim vadí vysokofrekvenční tóny, čehož využívají ultrazvukové plašiče myší.
Proč si myš stále upravuje kožíšek?
Čištění kožíšku myš uklidňuje. Provádí jej s vyšší intenzitou, pokud je ve stresu. Vystrašená myš, která se nemá kam schovat například před jasným světlem, se začne freneticky upravovat. Obdobou lidského okusování nehtů je potom vytrhávání chomáčků srsti z vlastního těla.
Z čeho si myši staví hnízda
Ke stavbě hnízda sbírají a na kousky cupují měkké materiály, jako je papír, lepenka, izolační vata a textil. Myši se do těchto materiálů rády zavrtávají, což dobře znají zejména chovatelé myšek.
Jaký je rozdíl mezi myší domácí a hrabošem polním?
Hraboš polní má světlejší bříško a nožky, je baculatější než myš domácí a má kratší ocas. Zadní nohy má hraboš o něco větší a silnější, díky nim dobře poskakuje. Narozdíl od myši domácí hraboš polní nezapáchá.
Jak spolehlivě otrávit myši domácí?
Nejúčinnější jedy na myši domácí jsou látky na principu ředění krve - Bromadiolon a Brodifakum. Prodávají se v podobě gelových sáčků červené nebo modré barvy. Modré sáčky s jedem Brodifakum jsou o něco silnější.
Podobně jako ostatní hlodavci nemá myš domácí schopnost zvracet (nedisponuje potřebným reflexem). Pokud pozře jed, má smůlu, už ho nevyzvrací.
Jak myš domácí škodí?
- požírá a kontaminuje potraviny
- kontamijuje prostory výkaly, močí a zápachem
- ničí obaly a uložený textil
- šíří onemocnění, blechy, vši a klíšťata
- způsobuje škody ohlodáváním předmětů, nábytku i stavebních prvků
Je myš domácí i užitečná?
Pokud je myš domácí pouze na zahradě a ne u vás doma, živí se škodlivým hmyzem a semínky plevelů, takže se jí jistá užitečnost upřít nedá.