Vše o blechách

Zapomeňte na vtipnou hlášku z filmu Na samotě u lesa: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!“
Pravda je totiž jiná, tito parazité nejsou příliš vybíraví. Zvláště blecha kočičí či již zmíněná „psí“ nemá problém přesídlit se na člověka. Než se pustíte do likvidace blech, je dobré provést několik kontrolních opatření. Jak postupovat a co nepřehlédnout, se dozvíte v článku.

Jak vypadá blecha

Na světě je přes 2000 druhů blech, které se od sebe liší různou měrou. Základní znaky ale mají všechny z nich stejné či velmi podobné. Tělo dospělců je 1 až 8 mm velké, zploštělé a má hnědou, červenou či žlutou barvu. Hlava je malá, kulatá, vybavena bodavě sacím ústrojím, tykadly a očima, které reagují na intenzitu světla. Blecha má celkem 3 páry nohou, z nichž první je zakrnělý. Díky druhému a třetímu páru vyvinutých končetin je schopna vyskočit do výšky až 20 cm a doskočit do vzdálenosti přes 30 cm. Na konci těchto chodidel má drápy, které ji slouží k zachycení na hostiteli.

Detailní pohled na blechu

Druhy blech

Většina blech je pojmenována podle hostitele, na kterém běžně hostuje. Některé z nich jsou však pojmenovány i podle místa výskytu či choroby, kterou přenášejí (např.: blecha morová). Nejčastěji se setkáváme s blechou obecnou , která kromě toho, že sídlí na člověku, může hostovat i na jiných hostitelích. Blecha kočičí a blecha psí, které jsou si příbuzné, mohou přesídlit i na člověka. Mezi další známější druhy patří blecha ptačí či blecha slepičí.

Čím se blechy živí

Dospělci se živí výhradně krví hostitele . Při sání obvykle nasají výrazně větší množství, než jsou schopni pojmout. Zbývající krev vylučují z těla. Tyto vyloučené zbytky slouží jako potrava larvám. Ty se mimo to živí i jinými organickými zbytky. Nároky na krev blechy nemají příliš vysoké, sají ji i z nemocných jedinců.

Vývojová stádia blech

Jakmile dojde k páření, samička musí bezprostředně po té začít sát krev, aby mohla klást vajíčka v blízkosti hostitelů do jejich nor, pelechů , hnízd a jiných úkrytů. Vajíčka blech jsou bílá, velká 0,6 mm. Z důvodu zajištění bezpečnosti je klade samička po snůškách, celkem je schopna snést až 500 vajíček. V závislosti na teplotě se po 5 až 16 dnech začnou z vajíček líhnout chlupaté larvy bez noh, s hlavou, na které mají drobná tykadla a vyvinuté kousací ústrojí. Než se z larvy stane dospělec, musí projít celkem třemi stádii vývoje, přičemž v posledním stádiu se larva zakuklí. Přibližně po 10 dnech se z kokonu vylíhne dospělý jedinec.

Životní cyklus blechy psí

Jak vypadá kousnutí od blechy

Napadne-li blecha člověka, objeví se na kůži několik vedle sebe umístěných kruhovitých ostře ohraničených fleků . Kousnutí od blechy může být následně provázeno svěděním. U citlivých jedinců se mohou objevit i krvácivé pupínky. Přibližně po třech dnech fleky z kůže vymizí.

Jak poznáme, že mazlíček má blechy?

Zpozorujete-li v blízkosti pelíšku či přímo na mazlíčkovi černé kuličky, které po rozmáčknutí zčervenají, je jisté, že blechy se už usídlily. Tyto tečky, výkaly, slouží jako potrava pro mladé blechy. Napadená zvířata (psi, kočky) se častěji škrábou, u některých můžeme dokonce pozorovat ekzém či úbytek váhy. Máte-li podezření na blechy, prohlédněte důkladně kořen ocasu. Také si můžete pomoci, zvláště u dlouhosrstých zvířat tím, že je vyčesáte na bílém pokladu , aby byly případné bleší výkaly lépe viditelné. Dobrou metodou odhalení je též důkladné vyčesání, po kterém vyčesané chlupy položíte na savý papír a ten následně postříkáte vlažnou vodou. Objeví-li se na něm červené skvrny, je jisté, že zvíře má blechy.

Psi se drbou

Jak se blechy šíří?

Dospělé blechy většinou neopouštějí svého hostitele , pouze v případě, kdy je k tomu donutí okolnosti. Druhy, které žijí mimo hostitele, jej navštěvují pouze s cílem nasát krev.
Má-li blecha dobré podmínky (dostatečné teplo a vlhkost), je schopna přežít i rok bez potravy . Potřebuje-li se dospělá blecha přesunout, využije k tomu své skákavé nohy. Dokud
nejsou schopné mladé blechy skoku, přežívají na místech, které hostitel trvale obývá.

Jak se zbavit blech

Ověřili jste s i přítomnost blech v pelíšku vašeho zvířecího miláčka či kdekoli jinde? Pokud ano, je čas zasáhnout, než se rozšíří ještě více, než se jim podařilo doposud. Pro likvidaci blech je vhodná dýmovnice Dobol Fumigator, která po aktivaci vodou ze sebe uvolní do celého prostoru suchý kouř smíšený s insekticidní složkou. Díky dýmu se účinná složka dostane i do těch nejskrytějších zákoutí, kde se blechy mohou skrývat. Dodržíte-li doporučený postup použití, v místnosti vymizí kromě blech i další obtížný hmyz.

Potřebujete-li se zbavit v blech v neuzavřených prostorách, či jen na malé ploše, je vhodné použít insekticidní postřik Bio Kill. Tento přípravek přináší okamžité výsledky, v případě potřeby je možné jeho aplikaci zopakovat. Nejedná se ovšem o prostředek vhodný pro aplikaci přímo na kočky či psy.

Jako preventivní opatření pro ochranu vašich mazlíčků můžete použít speciální obojky proti blechám. Po jejich nasazení se začne účinná látka rovnoměrně uvolňovat do kůže zvířete, kde pronikne až do hloubky, díky čemuž váš pes či kočka chráněn před případným napadením blechami a jinými parazity a to po dobu 3 a více měsíců.

Nenašli jste odpověď na vaši bleší otázku? Rádi vám zodpovíme na vaše případné dotazy.