Porovnání sršně mandarínské a sršně obecné

Sršeň: užitečný soused, nebo nebezpečný zabiják? Jak kdy. Přečtěte si, v čem se liší sršeň obecná od smrtonosné sršně mandarínské.

Není sršeň jako sršeň. Naučte se poznat smrtelně nebezpečnou mandarínskou sršeň

Ruku na srdce: tu nejlepší pověst sršni mezi Čechy nemají. A možná se není čemu divit – zasloužený respekt budí jak svou úctyhodnou velikostí (sršní královna může mít víc než čtyři centimetry), tak nepřehlédnutelnými kusadly a hlasitým bzučením.

O údajné sršní smrtonosnosti tak kolují celé zkazky. Jak praví lidová moudrost, stačí prý pouhá tři sršní bodnutí k tomu, aby usmrtila dospělého člověka. A co je na tom pravdy? Popravdě – mnoho ne. Nicméně se mohou hodit rady co dělat, když vás bodne sršeň.

Sršeň obecná: užitečný soused

Přestože se to totiž na první pohled nezdá, jsou sršně obecné téměř neškodné. A zaútočí pouze v sebeobraně – tedy pouze tehdy, když se přiblížíte příliš blízko k jejich hnízdu nebo když v jejich přítomnosti děláte prudké pohyby (například mácháte rukama).

Na zahradě se navíc můžou rychle proměnit v užitečného pomocníka. Obyvatelé jediného sršního hnízda denně zlikvidují až kilogram otravného hmyzu, jako jsou ovádi, mouchy nebo třeba klíšťata.

Samotné sršní bodnutí přitom není ani zdaleka tak smrtonosné, jak se traduje. Přestože vás bude bolet víc než třeba to vosí, faktem je, že obsahuje až 50krát méně jedu než třeba bodnutí vosy.

Odkud se tedy fáma o zabijáckých sršních vzala? Pro odpověď si musíme zajít až na daleký východ – konkrétně do Japonska. Právě tam totiž už dlouhá staletí řádí smrtelně nebezpečná mandarínská sršeň.

Sršeň mandarinská: zabiják z Asie

Právě sršeň mandarínská (vespa mandarinia) je v Japonsku veřejným nepřítelem číslo jedna. Podle statistik jen v Japonsku ročně zabije víc lidí než žraloci ve všech světových oceánech dohromady! Jed těchto sršní obsahuje mimo jiné feromony, takže po píchnutí jednou sršní přispěchají další sršně a pomohli s likvidací útočníka. Tyto látky se navíc přidávají do některých parfémů, takže člověk který se s nimi navoní může potom sršně vyloženě přitahovat.

Od „evropské“ sršně obecné se tahle asijská verze v mnoha ohledech liší. Je tmavší, výrazně agresivnější a větší. Sršeň mandarínská je největší ze všech sršní - obzvlášť velké exempláře mohou mít délku těla až 5,5cm a rozpětí křídel 7,5cm. Na rozdíl od mírumilovné sršně obecné je její asijská sestřenice schopna člověka pronásledovat až do úmoru. Sršeň mandarinská si svá hnízda buduje v norách po hlodavcích nebo hadech.

Nemusíte mít strach, že byste v ČR nebo na území Evropy sršeň mandarinskou potkali. Sršeň mandarinská žije jen v jižní, východní a jihovýchodní Asii. Informace o tom, že se sršeň mandarinská rozšířila do Evropy nejsou pravdivé. Do Francie se v roce 2004 se zásilkou bonsají srutečně dostaly sršně z Japonska, šlo ale o sršně asijské.

Velikost sršní můžete porovnat na obrázku níže. Sršeň mandarinská na obrázku bohužel chybí, ale je ještě zhruba o 40% větší než sršeň evropská.

Porovnání sršní a vosy

Sršeň asijská

Sršeň asijská je menší druh, jehož velikost nepřekračuje 3cm. Jde o dravý druh, který se specializuje na lov včel. Právě proto působí těžkou hlavu hlavně francouzských včelařům – ve velkém likviduje včely, a to i kvůli tomu, že v Evropě nemá asijská sršeň přirozené nepřátele.

Ve Francii to navíc neskončilo. Před časem sršeň asijská překročila Pyreneje a postupně se objevila ve Španělsku, Portugalsku, v Belgii i v Německu. Česku se vyhýbá. Zatím. Odborníci ale předpovídají, že se na našem území objeví během několika let.

 

Přípravky pro boj proti sršním a vosám naleznete zde.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení