Jak vyhnat kuny z auta

Otevřeli jste kapotu motoru s tím, že dolejete zimní směs do ostřikovačů, a přivítala vás rozcupovaná izolace kapoty, případně stopy tlapek na plastovách krytech motoru? Mohou za to kuny. Zvláště na podzim a v zimě, když se ochlazuje, je láká teplo motoru právě zaparkovaného auta. Škody které jsou kuny v motoru auta schopné napáchat vám mohou nejen znepříjemnit život, ale také přijít pořádně draho. Přinášíme vám rady a doporučení, jak vyhnat kuny z auta, nebo jak jim zabránit v tom, aby se zrovna do vašeho auta nastěhovaly.

Přípravky proti kunám koupíte zde

 

Jak poškozují kuny motor?

Častým útočištěm těchto šelem jsou auta zaparkovaná v blízkosti lesa, luk, ale mohou se zabydlet i ve voze parkovaném ve městě. Zvláště kuny skalní, zvyklé na člověka a jeho prostředí, si auta velmi oblíbily.

Když se do motoru vozu tato šelma dostane, začne si jej značkovat, kousat izolaci, gumové hadice a jiné části motoru. Největší škody může kuna způsobit prokousáním izolace alektrických kabelů, což může po nastartování vést k vyzkratování elektroinstalace auta, a u moderních aut se potom částky za opravy pohybují v řádech desetitisíců.
Proti poškození auta kunou se lze pojistit. Toto připojištění ale nenabízejí všechny pojišťovny a nebývá součástí základního pojištění.

Auto okousané od kuny

Jak se zbavit kun v automobilu

Mezi těmi, co úspěšně vyhráli boj s kunou existuje řada rad a doporučení. Mnohé z nich souvisí s jejich citlivým čichem. Někdo nedá dopustit na umístění vlasů či zvířecích exkrementů do ponožky a následné zavěšení do oblasti motoru.

Jiní zkusili prostor motoru zaplnit pachem silné voňavky, formalinu, čpavku, petroleje či Sava. Prodávají se i pachové odpuzovače kun určené pro použití v motorovém prostoru auta.

Nevýhodou těchto metod je, že si na ně i přes nepříjemnost pachů kuna může zvyknout zvyknout, a pach z motorového prostoru se přes ventilaci částečně dostává i do kabiny vozu. Dobrou obranou je určitě změna místa parkování či uschování vozu v garáži, to však nemusí být vždy možné. Za takových okolností můžete vsadit na účinné přípravky proti kunám v automobilu, jako jsou spreje proti okusování kabelů, či ultrazvukové odpuzovače.

Spreje proti kunám

Pachové spreje proti kunám v autě obsahují různé druhy složek, které jim vadí, například přírodní extrakt ze stromu Margoza ( Azadirachta indica ). U všech i výše uvedených metod pachového odpuzování platí, že je před jejich aplikací potřeba důkladně zbavit oblast od pachu kun. Nevýhodou těchto způsobů odpuzování je nutná opakovaná aplikace (přibližně 1x týdně), na kterou se může leckdy zapomenout.

Sprej proti kunám Motip odpuzuje ne proto, že by nepříjemně zapáchal, ale protože vytváří po nastříkání účinný ochranný film na součástkách motoru. Šelmě je vzniklý povrch na dotek nepříjemný, navíc jí sprej nechutná a odradí ji od překousávání. Po nanesení je potřeba aplikaci opakovat vždy po třech měsících. Cena spreje proti kunám je velmi přijatelná oproti potenciálním škodám na automobilu.

motip-sprej-proti-kunam

Sprej proti kunám koupíte zde

 

Ultrazvukové odpuzovače kun do auta

Existuje řada elektrických plašičů kun vhodných do auta. Některé působí díky mírně slyšitelným zvukům pro člověka, jiné využívají ultrazvuky, které vnímají pouze zvířata, jsou pro ně nepříjemné, v zásadě jim ale nijak neškodí. Aby byla účinnost těchto zařízení zajištěna, je důležité je dobře umístit tak, aby se zvuk mohl šířit celým motorovým prostorem.

Než se pustíte do jejich instalace, je nutné také odstranit pach kuny z motoru. Při výběru plašiče kun můžete narazit na typy, využívajících různých zdrojů, za nejlepší jsou považovány ultrazvukové odpuzovače kun na baterie které se nemusí připojovat k rozvodům auta.

Odpuzovač kun v motorovém prostoru

Bateriový plašič kun do auta

Ultrazvukové odpuzovače kun, které se nenapájí z autobaterie, ale využívají jako zdroj 9V baterie, vyrábí například česká firma pod názvem Deramax-Auto. Toto zařízení pracuje zcela automaticky, spouští se ihned po vypnutí motoru, a tak chrání auto před kunami od prvních chvíle, kdy by se k němu chtěly přiblížit.

Plašič působí i proti jiným druhům zvěře a je vhodný i do karavanů, lodí i zemědělských strojů.
Díky tomu, že využívá střídání frekvencí zvuku a náhlé změny výkonu, výrazně snižuje šanci, že si na jeho zvuky kuny a jiní škůdci zvyknou, čímž zvyšuje efektivnost odpuzování. Instalace zařízení je snadná díky montážním packám (přírubám) vestavěným na krytu odpuzovače.

Odpuzovač Deramax Auto

Ultrazvukový plašič kun do auta koupíte zde