Jed na potkany - jak vybrat ten nejlepší

Na jaře roku 2018 vstoupilo v platnost nařízení, díky kterému nabídka jedů na hlodavce výrazně prořídla.
Většinu těchto rodenticidních přípravků smí dnes používat pouze profesionálové.

Pro neprofesionální uživatele zůstaly v nabídce pouze přípravky s účinnou látkou v koncentraci maximálně 0,0029%, a omezena byla i maximální velikost balení těchto přípravků.

jedy na potkany koupíte zde

Jaký je nejúčinnější jed na potkany

Přípravky, které jsou dnes volně prodejné, obsahují antikoagulanty II. generace, většinou Bromadiolon nebo Brodifakum. Antikoagulanty jsou látky, které snižují srážlivost krve, a potkan do týdne zemře na vnitřní krvácení. Tyto látky jsou účinné i ve velmi nízkých koncentracích. Antikoagulanty II. generece se v tělech hlodavců hromadí. To, že potkan neuhyne okamžitě je dobré z toho důvodu, že kdyby uhynul ihned po konzumaci nástrahy, ostatní potkani už by ji nežrali.

Bromadiolon - asi nejrozšířenější účinná látka použivaná v jedech na hlodavce. Na potkany zabírá dobře, na myši hůř.

Brodifakum - je účinější než bromadiolon

Tip: Rodenticidy které jako účinnou látku obsahují Brodifakum, obecně zabírají lépe.

Jaká forma jedu je nevhodnější na potkany

Jedy na potkany se vyrábějí v různých formách. Nejpoužívanější jsou jedy na potkany ve formě otráveného zrní, parafinových bloků, nebo těstovinových sáčků.

Parafinové bloky mají vysokou odolnost proti vlhkosti. Proto je vhodné je používat v místech, kde je mokro nebo vysoká vlhkost. Další jejich výhodou je, že jsou tvrdé a potkani rádi hlodají, takže jsou pro ně parafinové kostky atraktivní.

Samoobslužné sáčky obsahující vlhkou těstovitou hmotu. Je vhodné používat je tam, kde je sucho, a sáčky jsou potom pro hlodavce atraktivní právě díky obsažené vlhkosti. Další výhody jsou pohodlná manipulace, díky jejich měkkosti se pohodlně napíchnou na trn v deratizační staničce a díky papírovému obalu hned vidíte i malé kousance.

Otrávené zrní se dnes již moc nepoužívá z důvodu vysokého rizika roznášení otrávené návnady po okolí a také kvůli horší manipulaci.

Tip: Vzhledem k tomu, že potkani se vyskytují většinou na mokrých a vlhkých místech, jsou na otrávení potkanů vhodnější parafinové bloky.

Jako nejlepší a nejúčinnější jed na potkany k neprofesionálnímu použití tedy dle našeho názoru vychází Protect Revolution gel. Je unikátní svým konceptem přídavné nejedovaté složky, která slouží pouze jako lákadlo, a zvyšuje ochotu potkanů pozřít otrávené granule. Na druhém místě doporučujeme parafinové bloky Ratimor s účinnou látkou Brodifakum.

Protect Revolution gel na potkanyNejlepší jed na potkany - parafinové bloky Ratimor

Jak správně umístit jed na potkany

  • Při pokládání deratizačních nástrah se vždy řiďte etiketou, dodržujte dávkování a návod uvedený na výrobku.
  • Deratizační nástrahy se musí umístit vždy tak, aby se k nim nedostal nikdo jiný než škůdce, kterého chceme otrávit.
  • Nástrahy je vhodné umisťovat do deratizačních staniček, které jednak snižují riziko náhodné otravy necílových organismů, a jednak se potkan ve staničce cítí v bezpečí a nástrahu v klidu sní.
  • Pokud vám potkan nástrahu nežere hned, je to normální - potkani mají neofobii (strach z nových věcí) a nástraha pro něj je novou potravinou, proto může trvat několik dnů, než ji začne přijímat.
  • I když výrobci míchají nástrahy tak, aby byly pro hlodavce co nejatraktivnější, vždy je dobré odstranit z okolí všechny dostupné zdroje potravy, aby potkan měl potřebu jíst nástrahu.

Deratizační stanička na potkany

Jaký je nejúčinnější jed na myši?

Pokud Vás netrápí potkani, ale myši, přečtěte si článek Jak vybrat nejlepší jed na myši.