Jak se zbavit mravenců faraon

Mravenec faraon (Monomorium pharaonis) pochází původně z Indie. Je to teplomilný druh mravence, který je v současnosti rozšířený po celém světě. U nás se velmi často vyskytuje v bytech panelových domů. V následujícím článku se dozvíte, jak mravenci žijí, a jak se jich nejlépe zbavit.

Přípravky proti mravencům koupíte zde

Popis mravence faraon

Královny mravence faraon jsou velké 3,5 – 4,8 mm, tělo mají žlutohnědé, přičemž hlava je o něco tmavší. Dělnice jsou na rozdíl od královny sterilní. Jejich tělo je menší, přibližně 2,5 mm dlouhé. Barvu mají stejnou jako královna, přičemž zadeček mají tmavší. Délka životu královny je 12 měsíců, dělnice i samci žijí jen 20 týdnů.

Jak poznám mravence faraony?

Faraony od ostatním mravenců rozlišíte celkem snadno hlavně díky velikosti a barvě.
Faraoni jsou oproti normálním mravencům poloviční. Zatímco "klasický mravenec" (mravenec obecný) je velký asi 5mm, tak faraoni mají jen 2,5mm.
Mravenec obecný má tmavě hnědou až černou barvu, ale zabarvení faraonů je většinou pískové nebo žlutohnědé.

Jak vypadá mravenec faraon?

Mravenec faraon - ilustrace

Kde se mravenci faraoni vyskytují?

Protože se jedná o tropické druhy, přežijí mravenci faraoni pouze v místnostech, které jsou celoročně vytápěny. Mohou napáchat velkou škodu ve sklenících, pekárnách ale i v domácnostech. Mimo lidská sídla dlouhodobě nepřežijí.

Svá mraveniště si mravenci faraoni zakládají na nepřístupných místech v budovách, kde je poblíž voda. Nejčastěji ve stupačkách panelových domů, ale můžeme je nacházet i v květináčích, nebo třeba v napařovací žehličce. Z mravenišť potom podnikají výpravy do celého bytu, takže kromě koupelny a kuchyně které sousedí se stupačkou můžeme faraony najít klidně i v ložnici a ostatních místnostech bytu.

Jak se mravenci faraoni rozmnožují?

V jednom hnízdě bývá obvykle větší počet královen, každá z nich naklade za svůj život až 300 vajíček. Po nakladení vajíček začíná vývoj nového jedince. Ten trvá za vhodných podmínek 6 týdnů. (vhodné podmínky pro vývoj a život mravenců faraonů jsou teplota 27 °C a vlhkost 80 %) Na rozdíl od jiných druhů mravenců, nepořádají mravenci faraoni „svatební lety“. K jejich šíření dochází štěpením kolonií a přesunem stupačkami domů do dalších pater a bytů, nebo přenosem. Přenosem máme na mysli například stěhováním nábytku, květin a jiných předmětů ve kterých jsou mravenci ukryti. Samotné dělnice ani královny nejsou schopné založit kolonii bez samců, kteří ihned po páření zahynou.

Jak mravenec faraon škodí?

Mravenec faraon škodí nejen svou přítomností (pro většinu lidí je nepříjemné sdílet domácnost s mravenci), ale i okusováním potravin v kuchyních, domácnostech a v nemocničních zařízeních. Mohou se také šířit zárodky chorob. Dostávají se i pod obvazy krvácejících zranění, kde jejich přítomnost může být obzvláště nepříjemná.

Jsou mravenci faraoni nebezpeční?

Ano, faraoni jsou považováni za nebezpečné. Přenášejí totiž řadu onemocnění přenositelných na člověka. Jde například o bakterie salmonelu a streptokoky. Vrcholně nebezpečné jsou tito mravenci v nemocnicích, kde mohou infikovat otevřené rány pacientů.

Koušou mravenci faraon?

Mravenci faraoni jsou velmi malí. 1 až 2 mm délky, a člověka nekoušou. Jejich nebezpečnost spočívá ve výše uvedeném přenášení bakterií.

Čím se mravenec faraon živí?

Strava mravenců faraonů se neobejde bez živočišných bílkovin. Rádi si pochutnají jak na mase či játrech, tak i na vajíčkách, bez ohledu na to, jsou li nějak upravená či nikoli. Také rádi konzumují sladké i slané pečivo, vlašské ořechy a spoustu dalších potravin.

Co mravence faraony přitahuje?

Faraony přitahuje vše sladké a tučné. Tuto znalost lze využít při jejich lokalizaci.

Jak se zbavit mravenců faraon?

Prevence před výskytem mravenců faraon spočívá především v dodržování základních hygienických zásad při skladování potravin. Především je nutné udržovat potraviny řádně uzavřené na chladných místech. V případě, že vás přesto jednou tito škůdci navštíví, existuje několik možností, jak se zbavit mravenců faraonů. Jedná se nejčastěji o požerové
nástrahy , které se pro zvýšení zájmu u mravence faraon aplikují na kousek potravy obsahující živočišné proteiny. Někdy se využívá kombinace bariérového postřiku spolu s insekticidy obsahující methoprén, sulforamid či filpronil.

Pro úplné vyhubení mravenců faraonů se používají prostředky obsahující juvenoidy, které porušují vývoj plodu v královnině těle. Tyto přípravky mravence nezabijí hned, ale asi po 14 dnech dojde k vyhynutí celé mravenčí kolonie.

Tak funguje například i Nástraha na hubení mravenců faraonů Protect.

Nástrahu PROTECT koupíte zde

Nástraha na faraony Protect. Návnadové domečky na faraonyProtect proti faraonům je velmi oblíbený u deratizačních firem, které s jeho pomocí likvidují celé kolonie faraonů. Návnadové dźy obsahují jemný granulát kteý faraony velmi láká. Nástraha se nesype ven - mravenci si ji sami vynosí ze staničky. Nástrahu nosí dělnice do mraveniště královně, která se po té co ji zkonzumuje stane sterilní. Přibližně do 14 týdnů po aplikaci dochází k vymření populace mraveniště.

Je důležité vydržet těch 14 dnů a nepoužívat souběžně s tímto přípravkem jedy nebo postřiky které mravence hubí ihned - tím že mravenec uhyne hned nemůže donést otrávenou nástrahu do mraveniště.


Tip: k dokonalému vyhubení faraonů v panelových domech je důležité, aby se nájemníci domluvili a použili nástrahu ve všech postižených bytech souběžně.

Pro rychlou likvidaci faraonů můžete použít insekticidní prostředkem Loxiran aerosol proti mravencům, který neobsahuje žádné syntetické látky, a přesto mravence zabije během několika desítek vteřin po aplikaci. Navíc působí i po zaschnutí. Tímto přípravkem ale zabíjíte jen mravence kteří přelezou přes postříkanou plochu. Nezahubíte celé mravenčí hnízdo.

Aerosol LOXIRAN koupíte zde

Účinným prostředkem proti mravencům faraonům je také gelová nástraha Imidasect Ants.

Ta obsahuje  látky, které lákají mravence k sežrání. Nástrahu donášejí dělnice k snědení nejen královně ale i dalším příslušníkům kolonie. Kromě toho, že jed působí na mravence po snědení, má pro ně likvidační účinek při pouhém kontaktu s gelem.

Jak umístit nástrahy?

Systematické a strategické rozmístění nástrah je pro úspěšné vyhubení mravenců klíčové. Účinné je nástrahu umístit do rohu, podél okenního těsnění či pod parapety. Neúčinné je umísťovat nástrahy doprostřed stěny mezi dvěma rohy nebo doprostřed místnosti.

Nástrahu Imidasect Ants koupíte zde

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení