Jak na mravence: 7 jednoduchých způsobů, které fungují

Mravenci v bytě nás trápí nejen na venkově, ale stále častěji i ve městech. Máme účinné tipy, jak se jich zbavit bez chemie, i nekompromisně s použitím chemie.

Jak se mravenců zbavit

Než začneme s likvidací vetřelců, je nutné zjistit, kudy přesně se mravenci snaží dostat do naší domácnosti. Pokud zmapujeme jejich cestičky a hubicí prostředky instalujeme do správných míst, likvidace bude rychlá a účinná. Někdy si najdou cestu přes půdní prostor a po nosném dřevěném sloupu podnikají výpady dolů za potravou, jindy se prokousají přes pěnu kolem rámu plastového okna.

 

Jak na mravence bez použití chemie

Že se mravenců můžeme zbavit i bez chemie víme už z dob našich babiček. Zde je několik způsobů. Fungují na principu odpuzování a rušení feromonových značek, kterými mravenci značkují své cestičky. 

1. Použijte aromatické bylinky

Aromatické bylinky odpuzující mravence

Do mravenčích stezek uložte aromatické bylinky, jako je například máta nebo řebříček. Velmi účinná je i cibule, skořice, kari nebo ocet či citrónová šťáva. Spolehlivým insekticidem jsou i kvasnice smíchané s medem nebo cukrem. Způsoby jsou to léty prověřené a spolehlivé. Aplikace se ale musí stále opakovat, protože tyto metody mravence nezabijí, pouze je nasměrují jinam. Až látky, které mravence odpuzují, vyčichnou, tak se mravenci vrátí zpět.

2. Nakreslete čáry křídou

Křída proti mravencům

Další skvělý příklad, jak se zbavit mravenců bez chemie, je použití obyčejné bílé křídy: nakreslete na zem čáry kolem míst, kudy pronikají do interiéru. Uhličitan vápenatý obsažený v křídě, mravence spolehlivě odpuzuje. Rozdrcenou křídu můžete také rozsypat na zahrádce okolo rostlin, které chcete ochránit před mravenci a slimáky. Metoda je vhodná pro suchá období, které v těchto letech máme čím dál častěji. Po dešti je samozřejmě nutné aplikaci opakovat.

3. Ztrpčete mravencům život citrónem

Citróny jako odpuzovač mravenců

Obyčejný citron je proti mravencům účinnější, než by se mohlo zdát. Důkladně pokapejte citronem všechny pukliny, kterými k vám mravenci lezou, a do rohu umístěte plátky citronové kůry. Je to ideální přírodní metoda hubení mravenců v kuchyni. Mravenci dostanou jasný vzkaz, že u vás doma nejsou vítáni.

4. Použijte na mravence pepř

Pepř na mravence

Další metoda, jak zlikvidovat mravence v kuchyni a ve spíži, je nasazení černého nebo cayenského pepře. Mravenci k vám přišli hledat cukr a setkají se s pepřem. Jeho vůně je dráždí. Pepřovou ochranu můžete aplikovat například na zadní část poliček ve spíži nebo přímo do mravenčí kolonie, pokud je příliš blízko vašeho domu.

5. Aplikujte octovou zálivku

Mravenci nesnášejí pach octa. Připravte si roztok ze stejného poměru vody a octa. Pokud máte doma rozprašovač, použijte jej k rozprášení octa na mravenčí kolonii nebo k patě domu, kudy pronikají štěrbinami dovnitř.

Ocet mravenci nesnášejí 

Hubení mravenců pomocí chemických přípravků

V oblasti přípravků na hubení mravenců spěje vývoj mílovými kroky kupředu. Chemický průmysl se snaží eliminovat problémy typu mravenci v bytě, mravenci na zahradě nebo ve skleníku, a vymýšlet nové způsoby jejich likvidace. Na výběr proto máte obrovské množství přípravků. Doporučíme vám ty, které jsou proti mravencům osvědčené a účinné.

6. Použijte spreje a postřiky

Sprej a postřik proti mravencům

Spreje proti mravencům jsou oblíbené hlavně kvůli snadnému použití a okamžité účinnosti. Spreje jsou vhodné pouze pro použití v interiérech. Venku je můžete sice použít také, ale první déšť by je spláchnul.

Moderní postřiky proti mravencům nezapáchají, a jejich aplikace v domě nebo bytě nás tak nebude obtěžovat. Při výběru postřiku na mravence si dejte pozor na to, aby postřik byl pro mravence toxický i po zaschnutí. Kvalitní výrobky na mravence působí kontaktně ještě asi 14 dní po zaschnutí. To znamená, že mravenec který přeleze přes ošetřenou plochu ještě po 14 dnech po kontaktu s postřikem uhyne. Proto je důležité postříkané plochy nevysávat ani nevytírat, aby se účinná látka nesetřela.

7. Použijte granuláty a gely

Makro snímek gelu na mravence

Pro použití v zahradách a sklenících jsou proti mravencům vhodnější granuláty a gely. Doporučit lze například lepovou past na mravence na bázi gelu, která je netoxická a mravence spolehlivě odchytí.

8. Naservírujte jim mravenčí bufet

Mravenčí bufet je pro mravence lákadlem

V poslední době se stále větší oblibě těší tzv. domečky proti mravencům. Velmi účinným řešením problému, jak na mravence, je mravenčí bufet. Za tímto nevinným názvem se skrývá smrtící a snad i poněkud zákeřný způsob, jak mravence zahubit.

Jedná se o malou plastovou nádobku, do které nalijeme roztok na hubení mravenců. Jeho účinnost spočívá v tom, že mravenec nezemře ihned. Stihne roztokem zásobit celé mraveniště, takže se kromě mravenců, kteří pochodují po kuchyni, zlikviduje i celé hnízdo.

Doba takové likvidace se pohybuje v průměru kolem jednoho týdne. Nástrahy se umísťují do míst, kudy probíhají mravenčí dálnice. Ať už doma, nebo venku. Jen je třeba dávat pozor, aby roztok nechtěla ochutnávat domácí zvířata nebo zvědavé děti.

Jak vybrat účinný jed na mravence?

Přípravek proti mravencům vybírejte pečlivě nejen s ohledem na cenu a účinnost, ale i na jeho škodlivost pro ostatní zvířata, případně pro rostliny. Pokud budete prostředek sypat na chodník nebo zámkovou dlažbu kolem domu, může vám to být jedno. Pokud ale budete mravence hubit ve skleníku nebo v záhonech zeleniny, určitě sáhněte po přípravku který je vyroben z přírodních látek. Nebudete si přece do záhonů zeleniny sypat jedy, které nakonec v zelenině sami sníte.

S čistým svědomím vám můžeme doporučit přípravky proti mravencům Loxiran od Německé firmy Neudorff. Jsou vyráběny z přírodních látek, jsou biologicky rozložitelné, ale přesto neztrácejí nic na své účinnosti.

Období výskytu mravenců

Mravenci se objevují ve dvou hlavních vlnách. Před zimou se můžeme setkat s malými faraony, kteří hledají úkryt a ochranu před chladem. A od jara do podzimu nás svou přítomností „oblažují“ malí černí mravenci (v našich podmínkách je nejrozšířenější mravenec obecný). Ti si své dálnice budují pod fasádou domů, kolem oken nebo dveří. Jak na ně?

Jaká je vhodná prevence proti výskytu mravenců?

Prevencí proti výskytu mravenců v bytě je pečlivý úklid. Optimální je nezanechávat v kuchyni nebo pokoji žádné drobky nebo zbytky jídla, které by mohly mravence přitahovat.

Potraviny typu cukr, strouhanka nebo mouka skladujte ve skleněných nebo plastových nádobách. Mravenci totiž mají silná kusadla, která snadno naruší papírový sáček. Dojde tak ke znehodnocení obsahu, a navíc si mohou roznosit část vašich zásob do mraveniště.

Pečlivě skladujte potraviny, eliminujte nepořádek v kuchyni a pokud se mravenci objeví, pravidelně likvidujte. Nakonec zmizí. Co domácnost, to jiný způsob, jak se zbavit mravenců. Celoživotní boj, který při dodržování pravidel vyhráváme.