Sametka podzimní: jak se před ní chránit

Vyskočila vám po práci na zahradě nebo po hledání hub na okraji lesa na těle vyrážka, která nesnesitelně svědí? Pak vás možná napadly larvy sametky podzimní (Neotrombicula autumnalis), drobounkého oranžového roztoče, který žije ve volné přírodě. Dospělí paraziti jsou sice neškodní, ale problémem jsou jejich larvy, které způsobují silné podráždění kůže.

Sametka podzimní

V průběhu léta kladou samičky sametek vajíčka do kořenů rostlin a do listí. Z nich se koncem léta a začátkem podzimu při teplotách okolo 16°C líhnou larvy. Larvy se shlukují ve vysoké trávě a vyšších rostlinách, typicky v zarostlých zahradách, parcích, na kraji lesů nebo na loukách, a číhají na vhodného hostitele.

Za teplých slunečných dnů jsou sametky podzimní aktivní zejména v odpoledních hodinách. Larvy se shlukují a obvykle stovky až tisíce jich masově napadají vhodného hostitele, vždy na těch místech na těle, kde je kůže tenká. Hostitelem může být jakýkoli savec, hlodavec, pták, ještěrka nebo had, a bohužel někdy i člověk. 

Čím larvy sametek dráždí kůži

Šestinohé larvy sametek měří pouhých 0,2 mm a mají oranžovou až jasně červenou barvu. Když se přichytí ke kůži hostitele, propíchnou ji a vstřikují do ní sliny, které rozpouštějí mikroskopické kožní buňky.

Po několika hodinách od napadení okolní kožní buňky v rámci obranné reakce ztvrdnou, čímž vznikne "brčko", kterým sametky sají směs rozmělněných kožních buněk. Takto se živí několik dní, přičemž se jejich barva mění z oranžové na bledě žlutou, a pak odpadávají na zem, kde se přeměňují na již neškodné šestinohé nymfy a poté na osminohé dospělce.

S ohledem na mikroskopickou velikost larev se svědění a alergická vyrážka zdají být na první pohled bez příčiny. Postižené místo má člověk nutkavou tendenci si škrábat. Tím se sice larviček mechanicky zbaví, ale rozškrábanou kůži je třeba ošetřit. K alergii a svědění však často dochází až v době, kdy již parazité z kůže odpadli.

Srpnová vyrážka - trombikulóza

Parazitující larvy sametek způsobují kožní reakci, zvanou trombikulózu. Někdy se jí říká také srpnová vyrážka nebo erythema autumnale. Při ní vznikají na kůži bolestivé červené pupínky (tzv. papuly). Po 24 až 48 hodinách od napadení roztočem začíná pokožka silně svědit. Někdy bývá za příčinu mylně považována blecha.

Vyrážka se typicky vyskytuje kolem pasu, kolem kotníků, a tam, kde je kůže tenčí. Nejčastěji se larvy zakousnou těsně u přiléhavého lemu ponožek nebo spodního prádla. Sametky se rovněž rády zabydlují v tříslech, v intimních partiích, v ohybech kolen a loktů. U psů a koček jsou preferovanými místy tlapky, obličej a ušní boltce.

Mechanické odstranění sametek z kůže není narozdíl od klíšťat těžké. Stačí k tomu důkladná teplá sprcha a mýdlo. Podrážděnou kůži je následně nutné ošetřit, v případě silného svědění je vhodné konzultovat situaci s lékařem, který může předepsat léky proti svědění, tzv. antihistaminika.

Sametky nemají rády zimu a již teplota 5°C je zabíjí, takže při prvních poklesech teplot se schovávají pod zem a přestávají nás trápit.

Záměna se sametkou rudou

Sametka podzimní bývá často zaměňována za sametku rudou, která však nenapadá lidi, ale pouze drobný hmyz. Sametka rudá se často vyskytuje na vyhřátých betonových plochách, zídkách a kamenech, kdežto sametka podzimní číhá na vlhčích místech v trávě, nížinách, podél řek, v parcích. 

Záměna se sviluškami

Další částou záměnou bývají svilušky. Ty však narozdíl od sametek vůbec nenapadají savce, ale pouze rostliny. Jde o zcela jiného škůdce, který má se sametkami podobnou pouze barvu.

Jak se chránit před sametkami?

Sekání trávníku

Likvidace sametek v přírodě je velmi obtížná. Na sametky narazíme většinou při kontaktu s vegetací nebo ve vyšší trávě. Na zahradě jako prevenci před sametkami doporučujeme sekat trávu na nízko. Sametky tím připravíte o jejich přirozený úkryt, který potřebují k přežití.

Testování výskytu sametek

Na zahradě lze lokalizovat místa s výskytem sametek, vyčistit je od keřů a aplikovat na ně insekticidy. Napadené oblasti lokalizujete tak, že na zem položíte kus černého kartonu. Pokud se v místě vyskytují sametky, vylezou nahoru a shromáždí se tam. Budou se jevit jako drobné žluté nebo růžové tečky pohybující se po kartonu. Před zahájením průzkumu na přítomnost sametek podzimních použijte ochranný oděv a repelenty.

Repelenty proti sametkám

Pokud se chystáte do oblastí s podezřením na výskyt sametek, noste ochranný oděv a používejte repelenty. Účinné repelenty proti sametkám jsou diethyltoluamid (DEET), dimethylftalát a ethylhexandiol. Z repelentních sprejů lze tedy doporučit například Predator Forte nebo sprej na oděvy Bros. Repelenty by se měly aplikovat na nohy, kotníky, manžety, pas a rukávy (na oděv) nebo přímo na tělo podle pokynů na etiketě.

Sprcha

Po delším pobytu v přírodě je vhodnou prevencí důkladná sprcha s gelem či mýdlem, a vyprání oděvů. Roztočům po kontaktu s vaší pokožkou stačí přibližně 15 až 30 minut, aby se přesunuli na vhodné místo na vašem těle, kde začnou hodovat. Pokud máte podezření na kontakt se sametkami a nemáte možnost se v dohledné době umýt, použijte jako alespoň navhlčený kus textilu a pravidelně si otírejte paže a jinou odkrytou kůži, než vás sametky kousnou. Pokud již nastalo podráždění pokožky, je lepší konzultovat lékaře.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení