Hořká sůl: jak použít na thuje a na zahradě

Hořká sůl je zcela ekologická sloučenina hořčíku a soli, která se používá jako přírodní hnojivo. Její chemický název je síran hořečnatý, a vypadá jako obyčejná kuchyňská sůl. Hořká sůl podporuje růst, posiluje květy a dodává sytou zelenou barvu listům a jehličí.

hořká sůl na thuje

Síran hořečnatý je přirozeně obsažen například v mořské vodě nebo v hořkých minerálních vodách typu Šaratica. Pod názvem epsomská sůl se aplikuje i v přírodní medicíně, zejména jako projímadlo

Jak hořká sůl působí na rostliny ?

Hořká sůl rostlinám dodává potřebný hořčík a síru. Hořčík je u rostlin klíčový pro fotosyntézu. Při jeho nedostatku rostliny zpomalují svůj růst, listy ztrácejí zelenou barvu a žloutnou, jehličí žloutne a opadává. Kromě toho hořčík výrazně zlepšuje schopnost rostlin vytvářet květy a plody.

Hořčík také zlepšuje vstřebávání dalších klíčových prvků, dusíku a fosforu u rostlin. Narozdíl od většiny komerčních hnojiv hrozí minimální riziko přehnojení, hnojivo nevytváří rezidua v půdě a nekontaminuje podzemní vodu. Epsomskou sůl lze bezpečně použít téměř na všechny zahradní rostliny.

Je dobré vědět, že mnoho rostlin, jako jsou fazole a listová zelenina, zdravě roste a plodí v půdě s nízkým obsahem hořčíku. Rostliny jako růže, rajčata a papriky naopak vyžadují hodně hořčíku, a proto je vhodná častější zálivka hořkou solí. Pozor, rajčata nesprejujte na listy, pouze zalévejte.

Hořká sůl na thuje

Nedostatkem hořčíku rostliny trpí při silných srážkách, kdy se zásoby hořčíku v půdě splavují do nižších vrstev. Hořčík se rychle vyčerpá v květináčích nebo při vysoké koncentraci výsadby, například u živých plotů. Proto se hořká sůl často využívá proti hnědnutí tůjí nebo cypřišů. Pokud vám hnědnou thuje, které poctivě zaléváte, je příčinou ve většině případů právě nedostatek hořčíku. Stromky stačí postříkat roztokem soli a začnou se dít téměř zázraky.

Jak hořkou sůl na rostliny aplikovat

Mezi přednosti patří rychlá rozpustnost a univerzální způsob použití. Dodává se totiž ve formě krystalů rozpustných vodě a aplikovat lze posypem, zálivkou nebo postřikem na listy. Po zředění vodou rostliny hořkou sůl snadno přijímají, zejména při aplikaci ve formě listového postřiku. 

Správné dávkování hořké soli

Pro zálivku hořkou solí Agro platí, že 20 až 50g soli rozpuštěné v 10 litrech vody vystačí na 10m² plochy. Pro aplikaci postřikem rozpusťte 20 až 30g v litru vody a aplikujte postřikovačem na listy. 

Další způsoby použití hořjké soli na zahradě:

  • rozhozem na trávník zvýšíte zelenost trávníku (pro rovnoměrný rozhoz doporučujeme použít rozmetadlo),
  • po rozpuštění ve vodě lze aplikovat jako postřik na vinnou révu, čímž se zvětší plody,
  • zálivka nebo postřik na listy nebo jehličí působí proti žloutnutí listů a jehličí,
  • zálivka na růže pro větší květy se aplikuje na jaře po prvních listech a pak opět po odkvetení,
  • zálivka na pokojové rostliny jednou za měsíc je posílí a stimuluje k růstu.

Hořkou sůl Agro zakoupíte výhodně na e-shopu Pasti.cz