Zbavte se brouků lalokonosců: bojový manuál

Zdánlivě roztomilý brouk lalokonosec s dlouhým nosíkem a tykadly je ve skutečnosti nebezpečný nepřítel rododendronů, azalek a jahodníků. Rostliny okusuje rychle a nelítostně a vy byste měli stejně nelítostně postupovat při jeho likvidaci. S tímto manuálem to bude hračka.

Identifikace nepřítele

Lalokonosec rýhovaný je černohnědý brouk velikosti asi 1 cm. Patří mezi nosatcovité, na hlavě má dlouhý “nos” a na něm dvě zahnuté “anténky” - tykadla. Vroubkované černé tělo má jemné žluté skrvnky. Dospělý lalokonosec se dožívá 3 let.

Tlusté larvy lalokonosců jsou bělavé s oranžově hnědou hlavou, tělo je pokryté jemnými chloupky. Jsou dlouhé až 1 cm a typickým znakem je to, že jsou stočené do rohlíčku ve tvaru písmene C.

Lalokonosci náruživě ožírají listy nejčastěji okrasných rostlin. Typicky rododendronů, begonií, azalek, ale i kamélií, ibišků, bramboříků či jahodníků. Nejsou ale vybíraví, spasou téměř vše. Do listů vykusují velké díry, nebo způsobují kompletní žír, po kterém zbudou je stonky bez listů.

Larvy lalokonosců způsobují míň viditelné, ale ještě větší škody na koříncích rostlin. Usazují se v kořenovém systému a okusují a poškozují kořínky. Často se zavrtají přímo do dužnatého stonku rostliny těsně pod zemí.

Jak poznat, že jde o napadení lalokonoscem

Pokud máte na rostlinách vyžrané velké díry v listech jako od slimáka, a nikde nejsou stopy slizu, nebyl to slimák, ale lalokonosec. Napadené rostliny mají často žluté listy, přestože není nepřeléváte, ani nepřesušujete substrát. Dospělé brouky přes den neuvidíte, ukrývají se v blízkosti rostlin a za potravou vylézají v noci. Pokud po setmění vyrazíte k záhonu s baterkou, snadno je odhalíte.

Snadná metoda, jak poznat, že máte na zahradě lalokonosce, je umístit vedle záhonu kus prkna, které polijete vodou z konve. Za svítání se brouci stahují zpět z rostlin a prkno využijí jako úkryt. Pokud ráno prkno zvednete, a najdete pod ním brouky, víte, na čem jste.

Tři nejlepší metody likvidace lalokonosců

Dobře, našli jste na zahradě nebo ve skleníku brouky a rostliny jsou ožrané. Nezbývá, než vyrazit do boje! Proti lalokonoscům jsou účinné tři metody.

Ruční sběr

První fáze spočívá v ručním sběru brouků. Vyražte za tmy s baterkou, brouky sbírejte do nádoby, ze které nemohou utéct. Nemusíte se bát sbírat rukou, lalokonosci nekoušou. Tato metoda je zdánlivě primitivní, ale rychle a účinně tak snížíte dospělou populaci na minimum, a zabráníte jí v dalšímu požeru a kladení vajíček.

Dravé hlístice

Pro úplné vyhubení lalokonosců je nutné zabít jejich larvy. Postarají se o to mikroskopické hlístice rodu Heterorhabditis, které působí jako aktivní ochrana. K rostlinám se nasazují ve formě zálivky na jaře a na podzim. Miniaturní červíci čichem vyhledávají larvy lalokonosců skryté v kořenech a přes jejich trávicí ústrojí jim prinikají do útrob. Infikované larvy do 48 hodin uhynou. V těle uhynulé larvy se hlístice dále samy rozmnožují.

Tyto pro lalokonosce smrtonosné hlístice se dodávají pod obchodní značkou Nematop. Objednat lze balení 5 milionů hlístic, které ochrání 10m2 nebo 50 mil. hlístic na 100m2. Přípravek stačí rozmíchat ve vodě a chvíli nechat odstát. Aplikuje se do vlhkého substrátu při teplotách nad 12°C. Několik dní po aplikaci je nutné udržovat hlínu vlhkou, aby se hlístice aktivovaly. Délka skladování hlístic je maximálně 2 týdny, při teplotě 2 až 6 °. Balení nesmí projít mrazem, jinak živé organizmy zahynou.

Insekticidy proti lalokonscům

Třetí metoda hubení lalokonosců spočívá v aplikaci speciálního insekticidu typu Mospilan nebo Karate. Jedná se o širokospektrální postřiky proti dravým broukům a hmyzu. Postřik se aplikuje přímo na rostliny, lalokonosce usmrtí při kontaktu a požeru. Nevýhodou je, že se jedná o chemii, proto při ochraně například jahodníků je lepší využít hlístice.