Hnojení rajčat: jak poznat, co rajčatům chybí a jak je správně hnojit

Keříky rajčat potřebují ke svému přežití základní minerální prvky. Rostliny sice neumí mluvit, ale i tak jsou nám schopny říct beze slov, co potřebují. Například zbarvením listů. Včas tak můžeme poznat, kterého prvku má rostlinka málo nebo naopak moc a upravit podle toho přísun živin volbou vhodného hnojiva.

Hnojen%C3%AD%20raj%C4%8Dat%20na%20ke%C5%99%C3%ADku

Nedostatečný přísun živin

Rajčata, stejně jako papriky, vysávají z půdy velké množství živin. Pokud jich nemají dostatek, keříky jsou slabé, málo plodí, a listy bývají poškozené. Živiny je potřeba je doplňovat, zejména u rajčat pěstovaných v kyblíku nebo květináči, kde se z malého prostoru rychleji vyčerpají živiny.

Nevyvážený podíl živin

Všechny prvky musejí být v rovnováze, například převaha dusíku v půdě způsobí menší příjem ostatních prvků, čímž se rostliny rajčat dále oslabují a nerovnováha živin se zvětšuje. Správný poměr živin je věda, kterou za vás naštěstí řeší kvalitní hnojivo. Hnojiva na rajčata jsou většinou určená i k hnojení paprik, které mají podobné požadavky.

Nedostatek dusíku (N)

Dusík je klíčový pro buněčný růst rajčatových keřů a vytváření chlorofylu. Pomalý růst a žloutnoucí listy rajčat (nejdříve většinou ty nejstarší) ukazují na nedostatek dusíku.

Nedostatek fosforu (P)

Fosfor je důležitý pro rozvoj kořenového systému rajčete a pro zrání plodů. Nedostatek fosforu se projevuje nedostatečným růstem, listy mají zelenomodrý nádech a květy o plody se objevují pozdě a v malém množství.

Nedostatek draslíku (K)

Draslík rajčata potřebují k růstu květů a plodů. Při jeho nedostatku mají rajčata malé výnosy a starší listy hnědnou a kroutí se.

Nedostatek horčíku (Mg) nebo železa (Fe)

Když rajčatům chybí hořčík nebo železo, začnou listy ztrácet barvu mezi žilkami, což se označuje jako chloroza neboli blednička.

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání.

Slabá zálivka

Specifikem rajčat je, že kromě slunného stanoviště potřebují pravidelnou zálivku. Pokud nemůžete zalévat každý den, například na chalupě, natáhněte mezi keříky hadici s dírkami, kterou napojíte na časový spínač kohout s časovým spínačem. Tento jednoduchý závlahový systém stačí naprogramovat na spínání na půl hodiny ráno a na půl hodiny večer.

Nesprávná zálivka

Rajčata se zalévají ke stonkům, aby voda nesprchovala listy. Vlhkost listům nedělá dobře, měly by zůstat v suchu, aby nechytly plíseň. Proto není vhodné rajčat zalévat z konve s kropítkem nebo dokonce hadicí.

Zarůstání záhonu plevelem

Pokud pravidelně nevytrháváte plevel rostoucí kolem rajčatových keříků, odebírá rajčeti potřebné živiny a vodu. Půda mezi keříky musí zůstat čistá. Někteří pěstitelé rajčat to řeší natažením černé folie mezi keříky.

Doporučená hnojiva na rajčata

Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.