Prodejna a výdejna e-shopu nyní na nové adrese: Tomkova 60/29, 779 00 Olomouc

Vše o hnojení trávníku: kdy, čím a jak často hnojit?

Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete pro svůj trávník udělat, je poskytnout mu živiny formou kvalitního hnojiva. Dobře vyživený trávník má sytě zelenou barvu a silný a hustý kořenový systém. Díky němu snadněji odolá sešlapání i vyšší zátěži počasí v létě i v zimě.

Spr%C3%A1vn%C4%9B%20hnojen%C3%BD%20tr%C3%A1vn%C3%ADk

Kdy na jaře hnojit trávník?

Při prvním jarním hnojení trávníku je nejdůležitější nezačínat moc brzy. Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků. Pokud jarní hnojivo aplikujete moc brzy, energie růstu se předčasně přesměruje do listů. 

Pokud jste navíc hnojili předešlý podzim, živiny pomalu uvolňované z podzimního hnojiva pomohou trávníku i brzy z jara.

Nejlepší doba k jarnímu hnojení je v květnu nebo začátkem června, aby se trávník připravil na léto. Ideální jsou hnojiva s postupným uvolňováním živin, která trávníku poskytnou klíčový dusík, aby mohla lépe odolávat suchu, zátěži způsobené častějším chozením a hmyzím škůdcům.

Čím hnojit trávník ?

Můžete jít chemickou nebo organickou cestou. Chemická hnojiva mají potenciál znečistit podzemní vodu, do které se postupně splavují dusik N a fosfor P obsažené v každém hnojivu. 

Nejpřirozenějším způsobem, jak trávníku přírodní cestou dodávat živiny, je mulčování trávy. Tráva se při sekání drtí na jemno a nechává se ležet na trávníku. Ten takto získává dusík a další živiny zcela přirozenou cestou.

Mulčování však není vhodné při prvním jarním sečení trávy, kdy je tráva vysoká a trávník není hustý. Navíc je potřeba mít mulčovací sekačku. 

Vhodnou alternativou mulčování jsou organická trávníková hnojiva. Jsou vyrobena z přírodních složek a trávník vyživí stejně dobře, i když mají obecně nižší obsah esenciálních prvků (dusík N, fosfor P, draslík K) než chemická hnojiva.

Druhy trávníkových hnojiv

Hnojiva na trávník se běžně člení podle sezóny, ve které se aplikují: v nabídce naleznete jarní hnojiva, celoroční (sezónní) hnojiva, a podzimní hnojiva.

Zvláštní kategorií jsou hnojiva s obsahem herbicidů, určená k vyhubení mechu v trávníku. Obsahují menší podíl živin než běžná hnojiva, který stačí na to, aby trávu popohnal k růstu, zatímco herbicid se stará o hubení mechu.

Kolik hnojiva na trávník ?

Zda je dávkování hnojiva správné vám ukáže sám trávník svou barvou. Zdravý trávník má světle zelený odstín. Tmavě zelená barva znamená, že trávník byl silně hnojen a obsahuje přebytek dusíku, který následně může pronikat do okolí a do podzemních vod.

Většina výrobců trávníkových hnojiv uvádí na etiketách silné koncentrace, aby se hnojivo spotřebovalo co nejrychleji a bylo dosaženo co nejviditelnějšího účinku. Ze zkušeností lze bezpečně doporučit nejdříve snížit dávku hnojiva na polovinu. Pokud byste nebyli spokojeni s výsledkem, vždy můžete aplikovat další dávku.

Kdy hnojit trávník ?

Jste-li příznivcem přírodního přístupu ke hnojení, stačí trávník hnojit jednou ročně na podzim. V sezóně se o výživu postará mulčování.

Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba.

Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Co dělat, když trávník v létě hnědne

Při nástupu veder se nenechte zmást tím, že trávník zhnědne. Není hned suchý, ale jen v klidovém stavu, jde o tzv. dormanci. Dormance je stav, kdy tráva zastaví růst a veškerou zbylou vodu stáhne do kořenů, aby je zachránila. Důsledem je právě zhnědnutí listů trávy. 

Trávník z dormance hnojením neprobudíte. Ve stavu dormance vydrží většina odrůd trávy až 3 nebo 4 týdny. Po této době je nutné provést pořádnou hloubkovou zálivku.

Hnojení trávy v pozdním létě a na podzim

Cílem podzimního hnojení není obnovit sytou zeleň trávy, ale připravit ji na zimu a dodat jí živiny na několikatýdenní období růstu před zimní dormancí. Díky podzimnímu přihnojení si trávník před příchodem zimy posílí kořeny a na jaře snadno nastartuje růst. I když na podzim přihnojíte, s nástupem zimy očekávejte zpomalení růstu trávy a ztrátu sytě zeleného odstínu, je to přirozené.

Jak správně hnojit?

Nejběžnějším problémem při hnojení trávníku v domácích podmínkách je nerovnoměrná aplikace hnojiva. I když se považujete za manuálně šikovné, rukou granule rovnoměrně nerozhodíte. Ideální je použít ruční rotační rozmetadlo hnojiva, které lze pořídit v cenách od 200 korun, dražší modely na baterie kolem 500 korun.

Hnojiva na trávník | Oblíbená hnojiva Travin