Pokud máte registraci vytvořenou ještě na starém e-shopu, pro první přihlášení si prosím nastavte nové heslo zde.

Jak vyhnat holuby

V následujícím článku se dozvíte jak vyhnat holuby a jiné ptáky ze střech, balkonů a zahrad svých domů.

Holub domácí

Holubi žijící v hejnech ve městech jsou většinou zdivočelí holubi domácí.

Holubům se někdy přezdívá létající krysy. Můžou pženášet různé nemoci. Riziko nákazy člověka některou z nemocí přenášených holubem je ale minimální. Daleko víc nepříjemností nám způsobují znečišťováním prostor kde se pohybují. Svým trusem a peřím dokáží během několika let naprosto zničit a zanést půdní prostory starých domů.

Ve městech holuby často sedávají i na balkonech bytů, ze kterých potom můžeme jejich trus každý den uklízet.

Zamezit holubům v přístupu na balkony nebo střechy domů lze několika způsoby:

Sítě proti holubům

Nepůsobí příliš vzhledně, proto se používají většinou při ochraně památek a historických budov. Natáhnout si síť proti holubům přes balkon je opravdu až krajní řešení.

Plašiče holubů

Elektronické plašiče holubů vydávají zvuky které jsou holubům nepříjemné a ti se tak přesunou raději do míst, kde mají klid.

Obzvášť ve velkých městech se ale někdy může stát, že holubi jsou na hluk z okolí natolik zvyklí, že jim zvuky vydávané plašičem nevadí.

Plašič holubů vhodný na balkon - Weitech WK0020 - malý přístroj na baterie který vydává pískavé zvuky slyšitelné i pro lidi. Hlasitost zvuku se dá regulovat - čím vyšší nastavíte hlasitos tím lépe plaší holuby, ale zároveň ho budete více slyšet i vy. Funguje na plochu max 40m²

Plašič holubů vhodný na zahrady, velké terasy a střechy - GX-04 - solární plašič holubů a jiných ptáků, který vysílá ultrazvukové signály a pro lidi je neslyšitelný. Funguje na plochu max 1200m²

Plašič ptáků vhodný do zahrad, vinic a sadů - Bird garden 3000 - akustický plašič který plaší ptáky velmi hlasitým přehráváním zvuků dravých ptáků. Tento přístroj není vhodný do míst kde se vyskytují lidi - je opravdu velmi hlučný. Funguje na plochu max 3000m².

 

Odpuzovače holubů

Odpuzují holuby pachem, vzhledem nebo lepivostí.

Pachový odpuzovač holubů - Kalif odpuzovač holubů 750ml - postřik se aplikuje na zábradlí, parapety a plochu balkonu. Holubům postřik páchne a ti si tak najdou jiné místo kde se usadit.

Pachový a zároveň optický odpuzovač holubů - Ochrana proti dosedání ptactva BIRD FREE - malé misky naplněné hmotou která se z nich pomalu dlouhodobě odpařuje. Výpary z misek holuby odpuzují pachem, a navíc se ptákům v jejich spektru vidění výpary z misek jeví jako plameny ohně, a proto se místům kde jsou bird free misky aplikovány vyhýbají.

Lepový odpuzovač holubů - Bird proof gel - velmi lepivý průhledný gel se aplikuje na místa kde holubi rádi sedávají. Gel se holubovi po dosednutí lepí na nohy. Holubovi je to velmi nepříjemné a příště už si na místo nesedne. Používá se hlavně historické budovy, na římsy, sochy a jiná místa kde není z estetických důvodů vhodné použití hrotů. Gel není vhodný k použití na zábradlí balkonu ( o záhradlí by se potom nedalo opřít)

Vzhledový odpuzovač holubů - Maketa havrana proti holubům a špačkům - Havran je přirozený nepřítel holubů a ti z něj mají respekt a příliš se k němu nepřiblíží. Maketa havrana se dá buď připevnit na zem, nebo zavěsit. Zavěšená má lepší účinnost z důvodu pohybu ve větru.


Zábrany proti holubům

Hroty proti holubům  - nevzhledná, ale jednoduchá a účinná zábrana proti holubům. Dobře umístěné kvalitní hroty zabrání holubům v dosedání na římsy a parapety domů, na hrany billboardů, a podobně. Při výběru hrotů si dávejte pozor na to aby byly hroty dostatečně husté. Pokud jsou hroty příliš daleko od sebe, bolubi si sedají mezi ně.