Největší pavouci na světě a v ČR

Jestli se rádi příjemně bojíte, je tento článek pro vás. Největší pavouk na světě je chlupatá stvůra s tělem dlouhým 12 cm a rozpětím nohou 30 cm. Jmenuje se sklípkan největší, latinsky Theraphosa blondi.

Sklípkan největší

Nejv%C4%9Bt%C5%A1%C3%AD%20skl%C3%ADpkan%20na%20sv%C4%9Bt%C4%9B

Tato obří tarantule váží až 125 gramů. K jídlu si kromě hmyzu a červů s oblibou dává myši, žáby, drobné hady, ptáky a ptačí vejce. Anglicky se mu velmi trefně říká Goliath birdeater, tj. obří pojídač ptáků.

Kousnutí tohoto pavouka goliáše je jedovaté, ale jed účinkuje na teplokrevné živočichy s hmotností do půl kilogramu. Pro lidi je kousnutí bolestivé, ale ne nebezpečné. Prý bolí míň než od kousnutí vosou. My to ověřovat rozhodně nebudeme.

Sklípkan největší používá ještě jeden speciální typ útoku. Když se cítí ohrožen, začne si zadníma nohama třít chlupatý zadek. Posílá tak vzduchem drobounké žahavé chloupky. Když se vám dostanou na pokožku nebo nedej bože do očí, tak nepříjemně pálí.

Pozor si na sklípkana největšího musíte dát naštěstí pouze tehdy, pokud se chystáte na výlet do pralesů Jižní Ameriky. Pokud letíte do Austrálie, připravte se na setkání s druhým největším pavoukem světa, přezdívaným maloočka.

Pavouk Maloočka

Pavouk%20maloo%C4%8Dka

Tento pavouk žije hlavně v Austrálii a v jeskyních Laosu. Maloočka (latinsky Heteropoda maxima) má ještě větší rozpětí nohou než slípkan největší. Je ale lehčí a štíhlejší. Díky tomu jsou maloočky velmi rychlé. Snadno uloví větší kořist, než jsou ony samy. Například myš nebo potkana.

Maloočka se vyskytuje i v České republice, naštěstí je to však pouze drobný zelený pavouk, maloočka smaragdová. Pro lidi je tento krásný a jasně zelený pavouček neškodný. Stejně jako většina malooček se při sektání s lidmi dává na útěk.

Největší pavouk v ČR

Slíďák tatarský

Autor foto: Radek Šich 

Největší pavouk Evropy a České republiky je děsivě vypadající slíďák tatarský. Tělo je veliké 4cm, pokud přidáte rozpětí nohou, celková velikost je až 10 cm. Vzhledem působí na naše poměry nebezpečně, chlupaté tělo připomíná tarantuli. Slíďák si hrabe svislé nory v zemi, které vypadají jako myší. Jsou ale vystlány pavučinou a vyztuženy stébly trávy.

V noci slíďáci vyrážejí na lov hmyzu a menších pavouků. Slíďák vás může kousnout, což je bolestivé, opět jako od vosy. Jed ale není pro lidi nebezpečný. 

Nejjedovatější pavouk v ČR

Z%C3%A1p%C5%99ednice%20jedovat%C3%A1

Autor: Filip Trnka

Větším problémem je v Česku pavouk zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium). Dostala se k nám z Jižní Evropy a vyskytuje se spíše v nižších nadmořských výškách. Samičky dorůstají do velikosti až jeden a půl centimetru.

Příznaky kousnutí zápřednicí jedovatou

Svými kusadly zápřednice snadno prokousne lidskou kůži. Kousnutí bolí podobně jako od vosy nebo sršně, ale kousance následně otékají, člověk se potí, může mu vyskočit teplota, může dojí k znecitlivění nebo i lokálnímu ochrnutí. Zápřednice je tak nebezpečná zejména pro alergiky.

Zápřednice jedovaté se schovávají v kokonech vpředených do vysoké trávy na nesečených loukách. Setkat se s nim můžete nejčastěji uprostřed léta. Mají poměrně útočnou povahu, ale útočí jen když mají pocit, že jsou v ohrožení. Například když někdo poruší zámotek, ve které žijí a kde chrání vajíčka. Typicky tak ke kontaktu se zápřednicí dochází při kosení luk na konci léta.

Další jedovatí pavouci v ČR 

Většina z více než 800 druhů pavouků žijících na našem uzemí je sice jedovatá. Ovšem málokterý druh má tak silná kusadla, aby prokousla lidskou kůži. Výjimkou jsou kromě zápřednice jedovaté a slíďáka tatarského někteří pavouci pokoutníci, cedivky, vodouch stříbřitý a šestiočka ryšavá.

Pavouci jsou velmi užiteční a nikdy byste je neměli zbytečně zabíjet. Bez nich bychom se doslova zadusili hmyzem. Doma je pochopitelně nechcete, zvažte ale použití plašiče pavouků, který působí jako prevence. Pokud je to nutné, použijte speciální sprej proti pavoukům  Vigonez Neptune.