Mol šatní a jak se ho zbavit

V květnu začíná sezóna molů. Necháte je hodovat u vás ve skříni a požírat vlněný koberec nebo je zastavíte?

%C5%A0atn%C3%AD%20mol

Mola šatního si lze někdy splést s jeho kuchyňským příbuzným. Rozdíl mezi molem šatním a molem potravinovým je ten, že mol šatní má lesklá stříbřitá křídla, zatímco mol potravinový je zbarvený napůl do běla a napůl do šedohněda.

Méně rozšířený než mol šatní (Tineola bisseliella) je i velmi podobný mol kožešinový (Tinea pellionella). Na pohled jsou téměř nerozeznatelní. Mol kožešinový (na obrázku níže je vpravo) má na křídlech drobnou tmavou skvrnku. Tělo mají oba tito moli dlouhé asi 7 mm, rozpětí křidélek 1 až 1,5 cm.

Mol šatní

Mol kožešinový

Šatní moli mají rádi zatuchlá, zaprášená tmavá místa. Nesnášejí světlo a svěží vůni. Požírají přírodní oděvní materiály nebo umělé materiály s příměsí vlny, jako jsou koberce. Nejdražší materiály jsou jejich nejoblíbenější: vlna, bavlna, kašmír, kožešina, kůže, peří. Požírají vše, co obsahuje keratin. To je protein obsažený v chlupech, vlasech nebo suchých šupinkách kůže, které z nás padají a jsou obsaženy v prachu v domácnosti.

Proto je důležité do skříně nedávat na uskladnění roznošené věci se zbytky kožních buněk nebo vlasů. Nošené oblečení nechejte před uklizením do skříně vyvěsit na 24 nebo 48 hodin. Moly přitahuje sebemenší vlhkost, proto je přitahují zbytky potu v šatech uklizených po nošení do skříně. Na taková místa samičky molů velmi rády kladou vajíčka, protože larvy mají po vylíhnutí zajištěnou výživu.

Všechny škody v podobě rozkousané látky, děr v koberci a ve svetru tropí housenky mola šatního. Dospělí šatní moli už potravu nepřijímají a dokonce u vodu si vytvářejí uvnitř těla metabolickým procesem.

Vývojový cyklus šatních molů

Délka vývoje mola od vajíčka, přes housenku, kuklu až po dospělého mola je silně proměnlivá: od jednoho měsíce až po dva roky. Závisí na teplotě a vlhkosti prostředí, dostupnosti potravy a dalších faktorech.

Samička mola nejdříve naklade 50 až 200 vajíček velikosti špendlíkové hlavičky, nejraději do vlny, kožešiny nebo koberce. 

Housenky, které se čerstvě vylíhly, je pouhým okem velmi těžké najít. Pokud mají klid, zavrtají se postupně do hlubokých vrstev látky. Krmí se textilním materiálem nebo kožešinou, několikrát se svlékají a před zakuklením dorůstají velikosti 0,5 až 1 cm.

Jak můžete vidět na fotce vlevo, mají krémovou barvu a tmavší hnědou hlavu. Housenky mola kožešinového si spřádají ochranný obal z vláken a chlupů, který všude tahají sebou a vykukují z něj jako z ponožky, viz fotka vpravo.

Larva mola šatního

Larva mola kožešinového

Kukla je také krémově zbarvená, s přilepená na vlákně. Po 15 dnech se z kukly vylíhne dospělý šatní mol. Jeden vývojový cyklus molů šatních trvá zhruba 4 až 5 měsíců. Celkem vzniknou čtyři generace za rok ve vytápěném prostoru, jedna generace v nevytápěném.

Jak dlouho žije mol šatní?

Housenky, nejdestruktivnější stadium molů šatních, zpomalují za méně příznivých podmínek svůj růst. Pokud mají klid a dostatek potravy, např. tolik oblíbený koberec s příměsí vlny, mohou v larválním stádiu přetrvat i dva roky!  

Zatímco dospělý mol šatní žije v průměru 14 dní, larva měsíc až dva roky, podle podmínek. Ideální podmínky pro moly jsou 19 až 25 stupňů.

Co žerou dospělí moli?

Nic. Dospělí moli nepotřebují potravu, a nepotřebují pít (tekutinu si metabolismem tvoří sami).

Co dělat při napadení moly

Při napadení šatními moly pomůže začněte vyprázdněním skříně. Potom skříň vyčistěte vlhkou houbou s šetrným čisticím prostředkem (například na dřevo), a důkladně vyluxujte. Vysajte všechny praskliny a celou skříň vhodným nástavcem na vysavač. Pak vnitřek skříně ošetřete sprejem s reziduálním účinkem pro zajištění dlouhodobé ochrany proti molům.

Skříň je ošetřená, teď je je potřeba odstranit z oblečení vajíčka a larvy molů. K tomu lze použít několik metod.

Praní na 60°C

Praní na vysokou teplotu účinně zlikviduje larvy i vajíčka. Je to však problém u vlny a hedvábí. Ty nelze bez poškození vyprat na vyšší teploty. Řešením je suché čištění chemickou cestou. Při předání do čistírny je vhodné obsluhu upozornit na výskyt molů.

Horká pára

Alternativou je horká pára. Proti molům je účinná, ale nemusí to být vždy jistá cesta. Aby se totiž pára dostala k vajíčkům a larvám ukrytým v hlubších vrstvách tkaniny, je nutná delší expozice, a ta může zase způsobit poškození drahého materiálu.

Zmrazení

Spolehlivější řešení, jak zabít šatní moli, jejich larvy i vajíčka, je hluboké zmrazení látky. Oděvy napadené moly vložte to těsně uzavíratelného igelitového sáčku. Na volno, aby bylo jisté jejich hluboké zmrazení. Vložte do mrazáku na minimálně 72 hodin (tj. 3 dny). 

Po vyjmutí z mrazáku ponechte textilie po dobu 24 při pokojové teplotě "rozmrazit". Poté obsah sáčků vyndejte venku a oděvy venku důkladně vytřepejte. Následně oblečení vyperte dle etikety. U choulostivějších tkanin nyní stačí jemný program nebo ruční praní, protože moli už jsou mrtví a jde jen o odstranění mrtvých larev a vajíček.

Prevence

Jako prevence před moly je klíčové větrání skříní a věcí v nich uskladněných. Dále pravidelné kartáčování oděvů a klepání koberců. Ideálně na mraze, protože mráz zahubí také roztoče. Jednou za rok je vhodné skříň vyprázdnit, vyčistit, vyluxovat a případně ošetřit pesticidem s reziduálním účinkem. Opět doporučujeme sprej proti molům Vigonez Neptune.

Vnitřní stěny skříní polepené dekorační tapetou jsou pro moly také lákadlem, požírají totiž i papírové tapety.

Vln%C4%9Bn%C3%A9%20svetry%20s%20odpuzova%C4%8Dem%20mol%C5%AF

Odpuzovače molů

Neskladujte oblečení v igelitu. Textilie pak nedýchají a to molům vyhovuje, dovnitř se většinou stejně dostanou. Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel. Vhodné je umístit do skříně voňavá mýdla nebo snítky suché levandule do punčochy. Květy pak neopadávají mezi prádlo a punčocha krásně propouští vůni.

Ať už proti molům nasadíte jakákoli odpuzovač, je třeba myslet na to, že oblečení načichne. Například kdysi používaný naftalín nepříjemně zapáchá, je to zastaralé řešení. Dnešní háčky nebo kuličky proti molům pěkně voní po levanduli.

Dýmovnice proti molům

Dýmovnice proti hmyzu (doporučujeme Dobol Fumigator) likvidují všechna vývojová stádia molů. Používají se při silném zamoření. Kouř z dýmovnice však nemusí proniknout hluboko do tkaniny, kde jsou ukrytý vajíčka a larvy. Zejména pokud jsou oděvy složené.

Lapače molů

Na dospělé moly lze nasadit feromonové lapače. Fungují zejména na samečky, proto se používají jako prevence a potvrzení výskytu molů.

A nakonec tip na přírodní repelent na koberec: stačí postříkat levandulovým esenciálním olejem s vodou.