Šváb obecný a rus domácí: jak se jich bezpečně zbavit

Jak%20na%20%C5%A1v%C3%A1by

Švábi jsou brouci, kteří nás odpuzují svým vzhledem, zápachem a rychlostí. Na Zemi běhali už za dob dinosaurů. Jsou odolní a dobře se adaptují. Zbavit se jich není vůbec lehké. Věděli jste například, že:

  • Šváb může přežít až týden bez hlavy !
  • Šváb přežije až měsíc bez potravy a 14 dní bez vody !
  • Některé samice švábů se páří pouze jednou a celý zbytek života zůstanou oplodněné !
  • Švábi mohou zadržet dech až na 40 minut !
  • Vzhledem ke své velikosti jsou švábi jedním z nejrychlejších živočichů běhajících po zemi !

Na světě existuje okolo 4000 druhů švábů. Jen někteří z nich jsou ovšem považování za škůdce. V České republice se vyskytují nejčastěji šváb obecný, rus domácí nebo i veliký šváb americký. Švábi mají 6 nohou, někteří jsou bezkřídlí. Běžně se vyskytují v budovách a domácnostech, protože preferují teplé prostředí a blízkost potravy a vody. 

Rozdíly mezi švábem obecným, americkým a rusem domácím

Šváb obecný pochází původem z Afriky, i když latinské označení Blatta orientalis odkazuje na Orient. Tento druh švába velmi rád cestuje odpadním potrubím a způsobuje silnější zápach než ostatní švábi. V porovnání s ostatními druhy má rád nižší teploty a špinavější místa. Je považován za jednoho z nejšpinavějších švábů. Oválné lesklé tělo má tmavě hnědou až černou barvu. Je bez křídel.

Rus domácí, latinsky Blatella germanica je paradoxně nejrozšířenějším švábem v Severní Americe. Má světle nebo tmavě hnědou barvu. Preferuje vlhká a teplá místa, jako jsou koupelny, kuchyně, a všude tam, kde lidé konzumují jídlo a pití. Tento druh švába má křídla.

Šváb americký (Periplaneta americana) je největší ze švábů, vyskytujících se v lidských obydlích. I přes své latinské pojmenování nepochází z Americky, ale z Afriky, odkud se dostal do světa na obchodních lodích. V dospělosti mu narůstají křídla. Stejně jako šváb obecný proniká do domácností přes odpadní potrubí. Má rád teplá, vlhká místa. Kromě domácnosti se někdy zabydlí ve skladech, restauracích nebo nemocnicích. 

Bez ohledu na rozdíly mají švábi společnou jednu věc: Jsou nám odporní. Jejich lesklý, až slizský vzhled je způsobený mastným voskem, který švábi produkují jako ochranu před odpařováním vody z těla.

Proč švábi tak smrdí?

Když švába rozmáčknete, začne se z něj linout zápach, který si nezadá ani s měsíce nečištěnou kadibudkou. Může za to kyselina močová, obsažená v tuku v těle švábů.

Nebezpečnost švábů

Švábi mohou svým trusem nebo svlečenou kůží způsobovat alergické reakce a astmatické záchvaty, zejména u dětí. Přenášejí rovněž velké množství bakterií, zejména kontaminací potravin a trusem. Mezi nemoci, které švábi přenášejí, patří žloutenka typu A, salmonelóza, úplavice, tuberkulóza nebo dětská obrna.

Koušou svábi?

Šváb může člověka kousnout, ale jde to spíše ojedinělé, při přemnožení. Kousnutí od švába nemá charakteristické příznaky. Pokud nevíte, že se u vás švábi vyskytují, je pouze podle kousance těžké poznat, že jde o švába. Stejně jako kousance od jiného hmyzu může místo na kůži zarudnout, vytvořit se kolem něj vyrážka nebo vzniknout alergická reakce.

Čím se švábi živí?

Švábi jsou všežravci. Jejich oblíbený místem stravování je skládka, kompost, kanalizace nebo velkosklad jídla. Potravou jsou jim jakékoli zbytky jídla a organický odpad. Nepohrdnou ani knihami nebo zubní pastou. Ve volné přírodě se živí rozkjádajícím se listím, houbami, řasami nebo drobným hmyzem. V interiéru hledají drobky pod kuchyňskými skříňkami a v nich. Rovněž se rádi vrhnou na jídlo v misce pro domácí mazlíčky. Při extrémním zamoření v malém prostoru, například za války na německé ponorce, jsou známy případy, kdy hladoví švábi spícím lidem okusovali oční řasy. 

Jak poznat zamoření šváby?

Typickým znakem výskytů švábů je nepříjemný nasládlý zápach. Nejsilnější zápach způsobuje šváb obecný. Typickou známkou výskytu švábů jsou jejich hnědé svlečené schránky, které svlékají několikrát během dospívání.

Při větším zamoření lze vidět rychle prchající hmyz, hledající úkryt v tmavých koutech. Švábi za sebou nechávají trus, který je někdy zaměňován za myší. Švábí trus může mít i podobu černých teček, přilepených na svislé ploše.

Další indiicí výskytu švábů je vaječná schránka, takzvaná ootéka. Jde o obal, ve kterém jsou schovaná vajíčka švábů nebo rusů. Tato 8 mm dlouhá tmavá kapsle bývá přilepená k pevnému povrchu v blízkosti potravin, za ledničkou, ve sklepě nebo pod skříňkou. Posledním neklamným znakem přítomnosti švábů nebo rusů je nepříjemný nasládlý zápach. Je způsoben feromony, které švábi produkují.

Jak se zbavit švábů

Švábi patří mezi nejodolnější hmyz, na evoluci měli od prehistorie dostatek času. Výrobců pastí působí problémy, protože se adaptují na látky obsažené v atraktantech a po nějakém čase je přestávají jíst. Příkladem může být glukóza, která se jako sladidlo dříve používala v pastech. Po čase přestala švábům připadat sladká, zřejmě jako ochranný mechanismus.

Při náhlé změně počasí nebo když očekávají nedostatek potravy, mají švábi tendenci přesouvat se do interiéru. Základem je tedy prevence v podobě čistoty a ucpaných prasklin, kudy by se mohl hmyz dostávat do domu. Pravidelné luxování, dřez bez stohu špinavého nádobí, podlaha bez drobků, to vše jsou kroky k domovu bez švábů.

Šváby lze likvidovat třemi způsoby: kladením jedovatých nástrah, sprejováním nebo dýmovnicí.

Nástrahy na šváby

Jedová nástraha ve formě gelu je spolehlivým řešením, jak vyhubit celé švábí hnízdo. Použitý atraktant je pro brouky tak neodolatelný, že jej nosí do hnízda, kde přijde do kontaktu s ostatními jedinci. Do 10 dní škůdci uhynou, a jed zůstává aktivní ještě dva měsíce.

Pokud je chemie problém, například v kuchyni, lez použít nejedovatou lepovou past na šváby, na bázi přírodních látek. Šváb je vlákán do pasti a ven se už nedostane. Výhodou pastí je, že nemusíte sbírat mrtvé šváby.

Spreje proti švábům

V kuchyni lze použít i netoxický sprej proti švábům Zelená síla, který funguje i na mravence. Sprej lze stříkat na místa, kde se švábi vyskytují, nebo přímo na ně. Pokud jsou švábi mimo kuchyň, můžete nasadit chemický insekticid ve spreji pod názvem Vigonez Neptune. Jeho výhodou je dlouhodobější ochrana.

Dýmovnice

Při silném zamoření lze proti švábům doporučit plošné řešení v podobě dýmovnice. Po aktivování vodou začne dýmovnice uvolňovat kouř, který bezpečně zlikviduje všechen hmyz včetně blech, štěnic, mravenců a roztočů. Při vykouření dýmovnicí je nutné prostor na několik hodin opustit a následně dobře vyvětrat.

V klidu si prohlédněte všechny přípravky k likvidaci švábů a nemějte obavy. I tak odolného hmyzího škůdce se vám se správným produktem podaří zbavit. Potřebujete-li poradit, jsme vám k dispozici na telefonu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení