Pavouk pokoutník - jak se ho zbavit

pokoutnik

Pavouci pokoutníci nejsou jedovatí, ale jejich přítomnost v domácnosti či jinde bývá nepříjemná. Zvláště osoby citlivější a trpící arachnofobií ji mohou velmi špatně snášet. Mimoto často znečišťují omítky, nátěry apod. Navíc pokoutník kouše, pokud ho chytíte holou rukou. Další důvod, proč pokoutníka doma nechcete.

Druhy pokoutníků u nás

Pokoutníci patří do čeledi Pokoutníkovití. Ta čítá okolo 500 druhů, z nichž přibližně 10 se běžně vyskytuje na našem území. Jednotlivé druhy pokoutníků se od sebe liší velikostí a zabarvením, vzhledové rozdíly jsou i mezi samečky a samičkami. Samice pokoutníků se dožívají i několik let na rozdíl od samců.

Některé z druhů se do obydlí dostávají jen v situacích, kdy nemají jinou možnost. Například pokoutník stájový obývá světlé lesy, sutě, zahrady či parky, přesto ho můžeme najít například i ve stájích, stodolách apod. Podobně i pokoutník tmavý žije častěji ve volné přírodě, v kamenných zídkách, ale najdeme ho třeba i v kanalizaci.

Na rozdíl od nich si pokoutník domácí na život v blízkosti člověka už zvykl zcela. Při hledání místa vhodného pro život volí pokoutník tmavé kouty a jiné skrýše. Do staveb se dostávají mnohdy až v zimě. Na jaře, a během celého léta se následně rozmnožují.

Velký pavouk pokoutník

Jak pokoutník vypadá

  • Pokoutníci dorůstají délky 5–18 mm.
  • Hlavohruď je stejně dlouhá jako zadeček.
  • Tělo je pokryté jemnými peříčkovými chloupky.
  • Zabarvení pavouků pokoutníků bývá hnědé až černohnědé.
  • Na zadečku mají kresbu, v podobě okrových flíčků skobovitě napojených na střední tmavohnědou linku.
  • Články končetin jsou spojené klouby, které se dokážou ohýbat každý jiným směrem.

Typickým znakem pokoutníka je tvar zadních snovacích bradavek: jsou mnohem větší než přední snovací orgán. Na článcích nohou mají řadu chlupů, které umožňují vnímat zvukové vibrace. Proto pavoukům vadí zvukové vlny, které generují ultrazvukové odpuzovače pavouků a myší.

Pavučina pokoutníka

Svou pavučinu pokoutníci neustále vylepšují, čímž vznikají husté plachtovité sítě. Mnozí z nich si také tvoří z pavučiny rourku, ve které tráví většinu dne, a využívají ji jako skrýš pro vajíčka či ukrytí kořisti. Pro ukrývání vajíček volí však různé strategie. Pokoutník domácí používá pro ochranu před dravci kusy omítky.

Jak předejít výskytu pokoutníků v domácnosti

Večer doporučujeme zatahovat zatemňovací závěsy. Světlo v interiéru láká hmyz a tam, kde je více hmyzu, se pak dříve či později objeví i pavouci.

Pokoutníci pronikají domů prasklinami a škvírami. Vhodnou prevencí je utěsněn škvír ve dveřích a oknech. Podobně byste měli zabezpečit okolí vodních a elektrických rozvodů přiváděných do domu zvenku. Máte-li sítě proti hmyzu, zkontrolujte, jestli v nich nejsou díry a případně je vyměňte. Komín a ventilaci je vhodné zakrýt jemnou síťovinou.

S úklidem začněte před domem

Častým dočasným úkrytem pavouků bývají různé husté porosty kolem domů. Odtud se i pokoutníci mohou dostat až dovnitř domu. Samozřejmě úklid v domácnosti, pravidelné vysávání všech koutů, při kterém často nějakého pavouka schovaného v rohu vyplašíte. Při úklidu byste měli vysát či setřít i všechny pavučiny.

Provoňte si dům

Pavouci, podobně jako jiný hmyz nesnáší některá přirozená aromata. Při jejich vhodném užití můžete snížit výskyt pokoutníků v domě. Vysaďte si čerstvou mátu do květináče nebo aplikujte peprmintový olej (roztok) na parapety. Ovšem pozor na mastnotu. Podobně dobře bude fungovat i citronové aroma. Méně aromatické, přesto podobně účinné je i užití octa, který lze zkusit aplikovat i přímo na hmyz pomocí rozprašovače. Také se objevují rady, které doporučují umístění kaštanů na parapet.

Jak se zbavit pokoutníků

Nestačí-li pouhá preventivní opatření, je potřeba proti pokoutníkům zakročit pomoci účinnějších prostředků. Dobře fungují odpuzovače pavouků, vhodné pro dlouhodobou ochranu prostoru bez chemie. Při větším zamoření lze použít insekticidní postřik proti pokoutníkům či fumigátory.

Interiérový plašič pokoutníků

Plašič na baterie odpuzuje pavouky a další hmyz tím, že vydává akustické vlnění o frekvenci na hranici slyšitelnosti pro lidské ucho. Přístroj intenzitu ultrazvuku nepravidelně mění, a tak si na něj pokoutníci, kteří jej vnímají, nemohou zvyknout a místo raději opouští. Efekt se po zapojení dostavuje postupně, k úplnému vypuzení pavouků dochází přibližně po 72 hodinách. Signály vydávané odpuzovačem pokoutníků se odrážejí od tvrdých ploch. Není vhodné ho umisťovat za měkké materiály jako jsou záclony apod. Plašič je vhodný jako prevence výskytu pavouků tam, kde se pravidelně vrací.

Postřiky proti pokoutníkům

Pro likvidaci pavouků pokoutníků v interiéru jsou vhodné téměř všechny přípravky určené pro likvidaci lezoucího hmyzu kromě aerosolových sprejů.

Nejvhodnější jsou postřiky vyrobené přímo proti pavoukům. Jsou namíchané tak, aby byl jejich účinek okamžitý, a zároveň dlouhodobý.

Díky složení si insekticidní složky zachovávají účinnost po zaschnutí i několik týdnů. Přijde-li pokoutník do kontaktu s ošetřenou plochou, postřik na něj začne působit. Některé z postřiků jsou obohaceny o mikrokapsle , které se po uchycení na tělo škůdce roznáší dále a tak s ní přichází do kontaktu i další jedinci. Před aplikací postřiku je důležité nastudovat si pokyny výrobce, předejdete tak nežádoucím situacím jako je otrava či podráždění.

Pokud chcete používat co nejméně chemie, doporučíme vám zmrazující paralyzační sprej, který obsahuje jen minimální množství účinné látky přírodního původu, a hmyz zabije zmražením na cca -45°C.

Ošetření celých prostor proti pavoukům

Při větším zamoření či v situaci, kdy ošetření uzavřených prostor je nesnadné, ať už důvodu výšky stropu či komplikovanému členění, můžete nasdit fumigátory (dýmovnice). Jedná se o speciální přípravky pro likvidaci hmyzích škůdců. Použití je velmi jednoduché. Po připravení prostor pro ošetření jej stačí umístit a aktivovat vodou dle pokynů na obalu.

Zbývající zajistí dým, který se po aktivaci dostane do všech zákoutí a spolu s ním i insekticidní látky působící na pavouky pokoutníky. Po ošetření prostor jsou zlikvidování i škůdci skrytí v zákoutích a různých škvírách, kde se dým z fumigátoru bez potíží dostane. Pro ošetření plochy 25 m2 vystačí jeden přípravek, podle potřeby jich můžete použít více současně.

Doporučené přípravky