Jak se zbavit amerického padlí: 4 přírodní metody

Narozdíl od mandelinky bramborové pochází tohle plísňové onemocnění rostlin skutečně z Ameriky. Trápí pěstitele po celém světě. Padlí má mnoho variant, každá z nich napadá pouze určitou rostlinu. Americké neboli hnědé padlí napadá pouze keře angreštu, rybízu a jejich křížence josty. Padlí z vinné révy tedy nemůže ohrozit váš angrešt a naopak. 

Jak poznat americké padí?

Když padlí napadne váš angrešt nebo rybíz, objeví se na listech bílý moučný povlak. Jedná se o spory, které se na rostlinu přenesly větrem, prostřednictvím hmyzu nebo odstřikem vody. Povlak okamžitě spatříte na horní části listů nebo na samotných plodech, ale nákaza se ve skutečnosti začíná šířit na spodní straně listů a napadá i stonky. 

Jak padlí škodí ?

Americké padlí zpomaluje růst rostliny a v případě těžší infekce snižuje výnos a kvalitu plodů. Rostlina je slabší a náchylnější k jiným nákazám. Protože padlí rostlině odsává živiny, listy se kroutí, schnou a předčasně opadávají. To je problém zejména u ovocných keřů, protože nedostatečná fotosyntéza má za následek méně vyprodukovaného cukru a tudíž horší chuť angreštů a rybízu.

Jak se nákaza dostane na keře?

Padlí se šíří větrem, malými částečkami, které se nazývají konidie. Na angrešt se tak dostanou doslova zpoza plotu. Pokud jste již dříve s padlím v zahradě bojovali, mohly spory přežít v suchých listech okolo keřů a probudit se k životu.

Konkrétní rady jak likvidovat padlí

První zásada pro boj s padlím tedy zní, udržujte okolí keřů a celou zahradu čisté, shrabujte a pro jistotu palte listí. 

Americkému padlí se nejlépe daří při teplotách mezi 20-25 stupni v sušším klimatu, s vyšší vlhkostí pouze v nejbližším okolí rostliny. Neprospívá mu tedy chladnější počasí, ani větší srážky. Také se nejlépe šíří v polostínu a stínu.

Druhá zásada pro boj s americkým padlím tedy je, prořezávat a prosvětlovat keře, vysazovat je v dostatečných rozestupech a pokud možno na slunných místech. Pravidelně prořezávejte, aby cirkulace vzduchu snižovala vlhkost na keřích.

Protože padlí už trápí pěstitele nějaký ten pátek, byly vyvinuty odrůdy, které jsou vůči němu odolné. Jako třetí radu doporučujeme vysazovat kultivary angreštu a rybízu odolné vůči americkému padlí. Z angreštu je to například Invicta nebo Černý neguš. Detailní informace vám podá prodejce stromků.

Čtvrtá rada, jak bojovat s americkým padlím, je jasná: nasaďte přírodní fungicid. Jako prevence a zároveň léčbu doporučujeme přírodní koncentrát Natura Rock Effect. Ochrání angrešty a rybíz nejen před padlím, ale i jinými škůdci. A protože je vyrobený na bázi přírodních látek, lze jej aplikovat na ovoce, zeleninu nebo i bylinky.

Jedlá soda proti padlí ?

V článcích o padlí se občas doporučuje aplikovat postřik připravený z jedlé sody (1 polévková lžíce na 5 listů vody spolu moka lžičkou jaru). Tímto postřikem nasprejujete listy rostliny z obou stran i stonky. Jar funguje jako smáčedlo a pomáhá sodě udržet se na listech. Postřik zřejmě funguje, ale zaprvé se tímto může rostlina spálit, a za druhé je jar jedovatý, takže jej na ovocné keře stříkat nedoporučujeme.

Jak odstranit padlí u silně napadených keřů?

U silně infikovaných keřů je velmi těžké se padlí zbavit. Úsilí musí v tomto případě směřovat k tomu, aby se nákaza nepřenášela na další zdravé keře. Postupujte takto: odstraňte všechny nemocné listy, plody a větvičky a spalte je. Oheň je nejlepší dezinfekce. Nevyhazujte tento odpad na kompost, infikovali byste jej sporami padlí.

Zázračná rada, jak se zbavit padlí, neexistuje. Nejlepší způsob, jak se mu vyhnout, je zkombinovat výše uvedené rady a tím zvýšit šanci, že váš angrešt nebo rybíz zůstanou zdravé.