Vermikompost: založit doma nebo koupit hotový Biopon?

Vermikompost je přírodní hnojivo vznikající činností žížal, které konzumují a tráví zbytky potravin a organických materiálů z kuchyně. Výsledkem je jednak kompost, bohatý na humus a živiny, a dále tekuté hnojivo, nazývané žížalí čaj. Téma vermikompostování a k tomu používaných kalifornských žížal je mezi zahrádkáři velmi populární. Je ale vermikompost opravdu o tolik lepší než běžný kompost? A vyplatí se výroba vermikompostu vlastními silami? Podíváme se na to. 

Zázračný vermikompost ?

Mezi udávané přednosti vermikompostu patří zejména vysoký obsah živin, zlepšení struktury a poréznosti substrátu, přísun velkého množství užitečných bakterií a teoreticky žádný zápach. Naprostá většina těchto věcí ovšem platí i pro klasický kompost. Hlavním přínosem žížal ve vermikompostu je, že dělí organické zbytky na menší částečky a mísí je s mikroby, které vylučují spolu se strávenými i nestrávenými zbytky materiálu.

Vermikompost má v porovnání s běžným kompostem vyšší obsah dusíku, fosforu a vápníku. Vyšší množství dusíku je pro půdu užitečné, fosfor a kalcium mají smysl jen tam, kde je jich nedostatek. Fosfor je ve vyšších dávkách pro rostliny toxický a většina zahrad jej má dostatek, zejména pokud byly hnojeny jinými organickými nebo syntetickými produkty. 

Negativa vermikompostování doma

Ze zkušeností majitelů domácích vermikomposterů vyplývají dva nejčastější problémy: zápach a mušky smutnice nebo octomilky.

Teoreticky by vermikompost zapáchat neměl, ale to platí pouze za ideálních podmínek výroby. Mnoho zahrádkářů si nadšeně sežene kalifornské žížaly, pustí se do vermikompostování, a potom zjistí, že jim kompost zapáchá. Málokterá domácnost produkuje vyvážený podíl organických zbytků z kuchyně, a dodrží kontrolu nad procesem rozkladu tak, aby vznikal perfektní vermikompost bez zápachu.

Často nám také zahrádkáři volají, že se jim ve vermikompostu množí mušky smutnice nebo octomilky. Stačí přehnat podíl ovocných zbytků (typicky citrusů) anebo přehnat podíl tekutých zbytků v kombinaci s nedostatečným odvětráváním a kompost se zamoří muškami.

Třetí nevýhodou domácího vermikompostování, kterou si většina lidí při nákupu vermikompostéru neuvědomí je fakt, že před rozhozením hotového vermikompostu na zahradu z něj musíte vysbírat žížaly. Což je práce navíc. Stejně tak jako nutné pravidelné čištění zásobníku na žížalí vodu.

Hotové řešení: vermikompost Biopon

Pokud si nechcete vůbec špinit ruce nebo chcete vermikompost a jeho magické účinky začít používat hned a ne čekat dva až tři měsíce, kupte si hotový vermikompost Biopon. Koncentrovanou žížalí vodu tak pohodlně zakoupíte v láhvi a aplikujete do záhonu nebo květináče. Výhodou hotového vermikompostu Biopon je, že byl vyroben za striktních a maximálně efektivních podmínek, a že si zeminu nezamoříte smutnicemi. Místo trápení s žížalami a starostí o to, zda kompostování probíhá tak jak má, a zda se ve vermikompostéru nemnoží mušky, se můžete věnovat zahradě.

Kromě univerzální žížalí vody lze pořídit Biopon vermikompost speciálně určený pro orchideje nebo pro muškáty a balkonové rostliny.

Domácí vermikompostování může fungovat, ale doporučujeme je pouze zkušeným nebo opravdu odhodlaným zájemcům. A pokud máte na zahradě klasický kompost, a chcete zvýšit jeho efektivitu, zkuste použít některý z urychlovačů kompostu.