Ničitel buxusů: zavíječ zimostrázový

Zavíječ zimostrázový, postrach pěstitelů buxusů, se k nám dostal z Číny a okolních asijských zemí. Invazivní druh motýlka a jeho žravé housenky nemají u nás přirozené nepřátele. Tedy až na jednoho. A ten je nemilosrdně likviduje. Čtěte dál a dozvíte se, jak toho využít k ochraně svých keřů.

Každý, kdo pěstuje buxus neboli krušpánek, se zaručeně setkal s hynoucími keřy a listy opředenými jemnými pavučinkami. Právě v nich se ukrývají housenky zavíječů. Ty s obrovskou chutí požírají listy a kůru buxusů. Buxusové keře doslova decimují.

Motýlky poznáte tak, že mají bílá křídla s hnědým lemem na okrajích, s bílou srpkovitou skrvnou na přední straně křídel. Existuje i varianta motýlků s celohnědými křídly. I ta však má vpředu charakteristickou bílou skrvnku. 

Ruční sběr housenek je sice zčásti účinný, ale je to zoufalá metoda. Housenky se totiž schovávají uvnitř hustých keřů. Po jedné je rukou vybírat je nejen nechutné, ale i časově náročné.

Ani mráz nepomůže, housenky přezimují. Od půlky března již můžete očekávat první škody na buxusech. Housenky žerou kůru a buxusy rychlým tempem uvadají a umírají.

Naštěstí existuje účinná metoda, jak se housenek zbavit: bakterie zvané Bacillus thuringiensis. Bakterie narušují trávicí ústrojí housenky a způsobují jeho ochromení. Housenky po požití přípravku přestávají žrát a do 3 dnů uhynou.

Přípravek s bakteriemi se prodává pod názvem Lepinox Plus a jeho výhodou je to, že je neškodný pro ptactvo a jiný hmyz. Působí pouze proti všem typům housenek, jako jsou housenky bělásků a obalečů. Využíváte tak přirozeného nepřítele zavíječů, aniž byste škodili sobě a přírodě.

Nejedná se o chemii. Přípravek Lepinox Plus má nulovou ochrannou lhůtu, ošetřené plody můžete ihned konzumovat. Bakterie jsou pro člověka zcela neškodné.

Pokud tedy na svých buxusech spatříte zelené housenky s černými pruhy, teď už víte, co máte dělat.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení