Mušky v květináči: jak se zbavit smutnic

Černá muška smutnice na rostlině

Poletují vám doma kolem květináče octomilky, ale mají černou barvu? Vtip je v tom, že to nejsou octomilky. Rozmohly se u vás černé mušky smutnice. Latinský název pro smutnice je Sciaridae.

Pro lidi jsou tyto mušky neškodné, nepřenášejí na ně žádné nemoci. Pokojovým rostlinám však smutnice ublížit mohou. Přenášejí na květiny choroby a jejich larvy napadají kořínky. Ty jsou velmi citlivé a při jejich poškození dochází k odumření celé rostliny.

Internet se hemží články na téma, jak se malých černých mušek zbavit. Podle komentářů v diskuzích je pak vidět, že rada, která někomu funguje, jinému nezabrala. Jak se smutnic nejlíp zbavit, co na ně funguje, co již méně, a proč?

Rychlá navigace v článku:

Jak rozeznat smutnice od octomilek?
Životní cyklus smutnic
Jak smutnice škodí rostlinám
Prevence před smutnicemi
Jak poznat, že mám rostliny napadené smutnicemi ?
Jak se zbavit smutnic v květináči
Bio metody hubení smutnic
Co dělat když se smutnice přemnoží
Babské rady, jak se zbavit smutnic podomácku 

 

Jak rozeznat smutnice od octomilek?

Černá muška smutnice

Lidé si smutnice často pletou s octomilkami. V obou případech jde o miniaturní mušky.

Smutnice milují vlhkost. Proto je nejčastěji naleznete jak poletují kolem zeminy květináči, nebo se po ní procházejí. To je základní rozdíl oproti octomilkám, které se motají hlavně kolem kvasicích potravin a hnijícího ovoce.

Podle našich zkušeností se ale smutnice rozlétají po celém bytě. Zapomenuté víno ve sklenici přitáhne i smutnice. A naopak, zahnívající zbytky rostlin v květináči mohou přilákat octomilky.

Rozdíl mezi smutnicemi a octomilkami je i ve vzhledu. Dospělé smutnice mají černošedé tělo, průhledná křídla s šedavým nádechem, dlouhé tenoučké nožky a dlouhá tykadla. Právě těmi se liší od octomilek a ostatních podobných mušek. Larvy smutnic mají téměř průhledné tělo a tmavou hlavu. Hlava je však okem těžko rozeznatelná.

 

Životní cyklus smutnic

Larvy%20smutnic

Životní cyklus mušek je jednoduchý. Dospělá muška naklade za svůj život asi 200 žlutých vajíček. Klade je na povrch vlhké zeminy v květináči. Tři dny poté, co samička nakladla vajíčka, se z nich vylíhnou larvy. Podmínkou je příznivá teplota, okolo 23°C.

Larvy

Hned jak se larvy vylíhnou z vajíček, zavrtají se do zeminy v květináči. Živí se houbami a hnijícími kořínky z vaší rostliny. Proto jim vyhovuje, když rostlinu nadměrně zaléváte.

Kukly

Dva týdny po vylíhnutí se larvy zakuklí, a za tři až čtyři dny se promění v dospělé mušky a opouštějí zeminu.

Mušky

Dospělé mušky žijí velmi krátce, něco přes jeden týden. Mají jediný úkol: zplodit více dalších mušek. Za pouhé dva týdny tak vznikne celá jedna generace mušek. Reprodukční cyklus smutnic se zrychluje při vyšší teplotě.

 

Jak smutnice škodí rostlinám

%C4%8Cern%C3%A1%20mu%C5%A1ka%20smutnice%20na%20listu

Smutnice milují vlhkost v květináči, ale dospělci rostlinám neubližují. Problémem jsou larvy smutnic. Když se zahrabou do země, hledají zahnívající kořínky rostliny.

Smutnice rovněž šíří rostlinám nebezpečné choroby známé jako Pythium, Verticillium, Fusarium a Phoma. Tyto fytopatogenní houby se velmi rychle rozšíří na kořínky a způsobují jejich hnilobu.

Jak ošetřit napadené kořínky ?

Zahnívající kořínky je nutné ošetřit, protože přitahují larvy smutnic. První příčinou zahnívání je nejčastěji přehnaná zálivka. Vyjměte rostlinu z květináče a kořínky obnažte. Opláchněte z nich zeminu a všechny poškozené kořínky.

Zahradnickými nůžkami odstraňte zbylé napadené kořínky, které se neodstranily při oplachu. Rostlinku osaďte zpět do nové zeminy a květináče.

 

Prevence před smutnicemi

Zdrav%C3%A1%20sazeni%C4%8Dka%20bez%20smutnic 

Černé mušky si nejčastěji domů zavlečete s nově zakoupenou květinou, přesněji s kontaminovanou zeminou. Proto nové rostliny vždy pečlivě kontrolujte. Larvy se ukrývají pod povrchem zeminy, kontrola proto musí být důkladná.

Izolujte zakoupené rostliny

Pokud je to možné, umístěte novou rostlinku na týden nebo dva do samostatné místnosti. A pozorujte, zda se vylíhnou nějaké mušky. 

Zajistěte proudění vzduchu

Pokud nelze v danou roční dobu větrat, pomůže například malý větráček. Proud vzduchu udržuje horní vrstvu zeminy suchou. Suchá hlína mušky nepřitahuje, natož aby do ní kladly vajíčka. Foukání větráčku navíc na drobné mušky působí jako silný vítr a znemožňuje jim v klidu poletovat.

Použijte hnojivo proti smutnicím

Jako bezpracnou prevenci proti smutnicím lze použít speciální hnojivo s efektem proti muškám. Hnojivo zvyšuje odolnost rostlin proti houbovým a plísňovým chorobám a zabraňuje tvorbě plísní na substrátu.  

Propařte substrát

Alternativní metodou je propaření substrátu vysokou teplotou. Buď prolitím horkou vodou, nebo aplikováním horké páry. Tento postup zabije všechny případné choroboplodné zárodky i larvy. Někdy se doporučuje i “pečení“ substrátu v troubě. Připravte se však na pořádný zápach.

Omezte zálivku

Důležité je nepřelévat květináč. Nezalévejte “automaticky”, před zalitím zkontrolujte zeminu. Měla by být suchá do hloubky alespoň 3 centimetrů. Doporučujeme zálivku lít do misky pod květináčem. Nebo pořídit samozavlažovací květináč, ve kterém si rostliny nasávají vodu přes provázek ze spodní nádobky.

 

Jak poznat, že mám rostliny napadené smutnicemi ?

%C5%BDena%20zkoum%C3%A1%20rostlinu%20lupou

Syrová brambora

Jednoduchý způsob, jak odhalit smutnice, je umístit do květináče syrovou bramboru, rozříznutou na dvě poloviny. Položte ji rozkrojenou stranou dolů, každou polovinu na jednu stranu květináče. Larvy vylezou z hlíny, aby se pustily do brambory. Druhý den po položení nástrahy bramboru otočte. Pod ní uvidíte hemžící se larvy smutnic. 

Lepové nástrahy

Další možností, jak monitorovat výskyt smutnic, je použít žluté lepové nástrahy. Chrání rostlinu po dobu až 6 týdnůŽlutá barva mušky přitahuje, a po dosednutí na lepovou plochu již neodletí. Lepové šipky plné mušek pak stačí jen vyhodit do koše.

 

Jak se zbavit smutnic v květináči

Smutnice%20na%20%C5%BElut%C3%BDch%20pastech%20v%20kv%C4%9Btin%C3%A1%C4%8Di

Občas si lidé stěžují, že jim lepové šipky nepomohly k úplnému vyhubení smutnic. Může to být tím, že populace smutnic již byla příliš velká a pasti nestačí odchytávat nově vykuklené mušky. Žluté pásky vás navíc zbavují pouze dospělých mušek.

Je nutné současně nechat vlhkou zeminu co nejvíce vyschnout. V suché zemině vajíčka ani larvy nepřežijí. A kořínky rostlin v ní nebudou zahnívat.

Křemičitý písek

Účinnou metodou, jak zabránit nově vylíhnutým larvám v pronikání do zeminy, je nasypat na zeminu malou vrstvu drobných okrasných kamínků nebo písku, ideálně křemičitého. Půda stále může dýchat, ale larvy se přes suchou vrstvu snadno nedostanou. A mušky nebudou klást vajíčka do sucha, protože by tam nepřežila.

 

Bio metody hubení smutnic

Nimbov%C3%BD%20olej%20proti%20smutnic%C3%ADm

Nimbový olej

Milovníkům bio řešení se bude líbit metoda hubení smutnic bio přípravkem s nimbovým olejem. Nimbový olej je čistě přírodní produkt pocházející z ájurvédské medicíny. Účinně hubí plísně, bakterie, viry a parazity.

Jedná se tak o silný přírodní pesticid, kterým v případě menší infestace můžete rostliny posprejovat. Larvy, které olej pozřou nebo jím nasáknu, přestanou mít chuť k jídlu a zemřou. Dospělé smutnice zase olej zadusí. Nevýhodou tohoto řešení je pro někoho nepříjemný zápach nimbového oleje.

Masožravky

Další možností likvidace smutnic je použít jejich přirozeného nepřítele, masožravé rostliny. Pěstování masožravek nemusí být vůbec náročné, některé druhy jsou odolnější než běžné pokojové rostliny. Zakoupit dnes již jdou téměř všude, i v běžných hobby marketech.

 

Co dělat když se smutnice přemnoží

Hospodyn%C4%9B%20panika%C5%99%C3%AD%2C%20p%C5%99emno%C5%BEily%20se%20j%C3%AD%20smutnice

Spousta lidí si neuvědomí, co se děje, dokud rostlina v květináči neonemocní. Když jí začnou žloutnout listy, jsou již smutnice tak přemnoženy, že je potřeba vysoce účinné řešení. Těžký kalibr naštěstí existuje v podobě hlístic rodu Steinernema feltiae. Jedná se o přirozeného nepřítele smutnic.

Hlístice rodu Steinernema feltiae, prodávané pod názvem Nemaplus, jsou mikroskopické organizmy, které se aplikují do půdy. Tam aktivně vyhledávají larvy a napadají larvy smutnic. Vypouštějí do nich bakterie, které larvy sežerou zevnitř. V uhynulých tělech larev se potom hlístice dál množí.

Přestože jde o parazitické hlístice, není třeba mít obavy. Pro lidi ani domácí zvířata nejsou hlístice nebezpečné. Aplikují se zálivkou přímo do hlíny v květináči, kdykoli při napadení smutnicemi.

Jiným názvem pro hlístice jsou takzvaná nematoda. Jedná se nejúčinnější způsob likvidace smutnic. K vyhubení larev smutnic potřebují tři až pět dní.

 

Babské rady, jak se zbavit smutnic podomácku

Babi%C4%8Dka%20rad%C3%AD%2C%20jak%20na%20smutnice

Nakonec slíbené domácí recepty, které můžete vyzkoušet.

3% roztok peroxidu vodíku

Peroxid vodíku smíchejte s vodou v poměru 1:1. Musíte použít 3% roztok peroxidu, silnější koncentrace by rostliny spálila. Nasprejujte na rostliny. stejným roztokem lze také prolít substrát. Šumění prozradí, že peroxid v půdě pracuje a likviduje živé organismy. Nevýhodou prolévání hlíny peroxidem je, že roztok zahubí i užitečné bakterie. Ty se ale v substrátu za čas znovu přirozeně obnoví.

Skořice

Další jednoduchou babskou radou je aplikovat skořici. Poprašte povrch hlíny v květináči, skořice ničí fytopatogenní houby, kterými se smutnice živí. Jde tedy o přírodní dezinfekci zahnívající zeminy, která má opravdu jisté účinky.

Česnek

Podle této rady stačí do zeminy zahrabat stroužek česneku, a normálně dál zalévat. Při větší infestaci smutnicemi nečekejte v praxi od česneku zázraky.

Tabákový extrakt

Některé články zmiňují jako babskou radu použít zálivku z tabáku. Bohužel nefunguje. Na toto téma byla provedena studie (text v angličtině). Takže s tabákovým výluhem neztrácejte čas.

Na závěr shrnutí, jak se zbavit malých černých mušek zvaných smutnice: 

  1. Substrát v květináči nechejte vyschnout, horní vrstvu prohrabejte, aby se na vzduch dostaly larvy a vajíčka
  2. Nastražte do květináče žluté lepové destičky
  3. Nalijte do květináče parazitické hlístice Nemaplus