Jak bezpečně zlikvidovat vosí hnízdo svépomocí?

Začaly se na vaší zahradě rojit vosy? Zřejmě si někde poblíž udělaly hnízdo. Pokud vás výskyt vos ohrožuje, přečtěte si návod jak se zbavit vosího hnízda pod střechou nebo v zemi.

Rojící se vosy jsou spojené s koncem léta, většinou se objevují od srpna. Narozdíl od sršňů se vosy také snadněji rozdráždí, bývají zvědavější a dotěrnější. Když se vosy vyskytnou na vaší zahradě či u domu, je to nepříjemné zejména pokud máte děti. Se zničením vosího hnízda na vašem pozemku v takovém případě raději neotálejte.

Pokud jste alergici, hnízdo je velké, nebo se na jeho likvidaci prostě jen necítíte, zavolejte specializovanou firmu. Není to známkou zbabělosti. Jak potvrzují experti, jediné vosí žihadlo obsahuje až 50krát víc jedu než to sršní. V krajních případech tak vosí bodnutí může znamenat smrt.

Jestliže vosí hnízdo ohrožuje veřejný prostor, například se nachází v blízkosti dětského hřiště, lze na pomoc přivolat hasiče, kteří si v takovém případě za výjezd k odstranění hnízda nebudou nic účtovat. 

Rozhodnete-li se vosí hnízdo zlikvidovat sami, dbejte na svou bezpečnost. Spreje aplikujte z dostatečné vzdálenosti, v bezprostřední blízkosti hnízda se pohybujte co nejméně. Hnízda v zemi jsou sice k likvidaci snadnější, ale mívají více než jeden vchod, proto nezkoušejte díru v zemi ucpat, vosy vás mohou napadnou záložním vchodem.

Likvidace vosího hnízda krok za krokem:

Sprej na vosy a sršně Duracid Vespe

1. Lokalizujte vosí hnízdo

Obvykle se vosy zabydlují v zahradních domcích, na zápražích, v kůlnách, dutinách stromů, ale třeba i v okenicích nebo v dutém zábradlí. Typicky svá hnízda lepí na podhledy, stropy a převisy, kde jsou chráněna před deštěm. Často se vosí hnízdo vyskytuje přímo v zemi, nebo ve ztrouchnivělém pařezu.

2. Důkladně se připravte

Oblečte si nějaký ochranný oblek, který zakryje všechna odhalená místa na vašem těle. V domácích podmínkách jsou osvědčené například lyžařské kalhoty, vysoké boty, pevná bunda, lyžařská kukla a brýle a rukavice. I když v tomto outfitu budete v létě působit komicky, vosy se na vás nedostanou. Stejně poslouží i tlusté džíny, holínky a svetr. Nezapomeňte na ochranu krku v podobě šály.

3. Zvolte pro likvidaci hnízda vhodný čas

Nejlépe časně ráno. Právě v tu dobu bývají vosy ještě v hnízdě a zlikvidujete tak celou populaci. Navíc minimalizujete riziko toho, že se dostanete pod útok vos vracejících se k hnízdu. V chladnějších ránech jsou vosy také ztuhlejší a nebudou tak rychlé.

4. Použijte proti vosímu hnízdu účinný postřik

Klíčový je dostatečný dosah a okamžitá účinnost. Populární je například aerosolový sprej Duracid Vespe. Použití je v porovnání s jinými přípravky velmi bezpečné a jednoduché. Tento sprej totiž vytvoří proud pěny, který dosáhne až tři metry daleko. Navíc účinkuje okamžitě: jak na jednotlivé vosy, které zabije při kontaktu, tak na hnízdo. Sprej vosí hnízdo obalí pěnou a vosy už se ven nedostanou.

Případné navrátilce navíc sprej odpudí, takže se hnízdu budou vyhýbat. Jako alternativu lze doporučit i aerosolový sprej Kollant, který nevytváří pěnu kolem hnízda, ale má větší dosah - až 4 metry. Princip je stejný, sprej likviduje vosy okamžitě při kontaktu a díky reziduálnímu účinku zahubí i případné navrátilce.

5. Vyvarujte se chyb začátečníka

Při likvidaci hnízda, které se nachází pod střechou, vás jistě napadne použít žebřík. Je to však hrubá chyba. Při postřiku se na vás vosy mohou vyrojit a v panice potom hrozí pád z žebříku. K pobodání se tak může přidat vážný úraz. Námi doporučené spreje mají velký dosah, doporučujeme tedy aplikaci ze země. V krajním případě si stoupněte si na pevnou bednu, ze které snadno seskočíte.

Velmi nebezpečná je likvidace vos na střeše. Jediný zbrklý pohyb může znamenat pád ze střechy. Doporučujeme proto použít sprej s velkým dostřikem, a připravit si bezpečnou únikovou cestu, pro případ, že se něco nezdaří.

 

Lapání vos pomocí pastí na vosy:

Lapač vosPokud si na samotné vosí hnízdo netroufáte (nebo jste ho zatím nenašli), nasaďte účinné pasti na vosy. Jde o nejjednodušší způsob, jak se vos zbavit.

Pasti fungují jednoduše. Past umístěte na zahradu nebo terasu – a pak už jen čekejte. Sladká náplň vosy nejprve naláká dovnitř, díky speciální konstrukci pasti už se ale vosy nedostanou ven.

Jediná past přitom vydrží až šest týdnů. A vaši grilovačku již vosí štípnutí nepokazí.

 

Odpuzení vos pomocí makety vosího hnízda:

Maketa vosího hnízda

Dalším řešením, jak zahnat vosy, je zavěsit na strom nebo pod střechu maketu vosího hnízda.

Tato atrapa využívá faktu, že vosy a sršni mají tendenci se vyhýbat cizím hnízdům.

Má tak věrný vzhled, že vosy se jí raději vyhnou, protože ji budou považovat za nepřátelské hnízdo.

 

připravky proti vosám koupíte zde