Listokaz zahradní: jak ochránit rostliny před požerem

Listokaz zahradní je krásný zelenomodrý brouk s červenohnědými krovkami, veliký cca 1 cm. Jeho larvy poškozují trávníky a široké spektrum rostlin a ovocných stromů. Dospělí brouci okusují květy a listy. Je to příležitostný škůdce, ale problém nastává při přemnožení.

listokaz-na-kvetu-ruze

Škůdce s latinským názvem Phyllopertha horticola má široký záběr. Napadá ovocné stromy (jabloně a třešně), lísky, duby, vinice, obiloviny, zelí, řepu nebo hrách. Brouci vyžírají květy, mladé plody a listy, ze kterých zůstává jen skelet. Larvy pro změnu ožírají kořínky.

Listokazi se objevují v období květen až červenec. Jsou dobří letci a přes den přelétají mezi květy a keři (oblíbené mají květy hlohu). Díky podobnému vzhledu je někdy lidé považují za chrousty.

Rozdíl mezi listokazem a chroustem:
Chroust je podstatně větší, a létá za soumraku, kdežto listokaz nejraději okolo poledne, kdy je sluneční aktivita nejsilnější.

Jak vypadá listokaz 

Listokaz zahradní dorůstá délky 8 až 12 mm, má hnědé krovky, hlava a štít jsou leskle zelenomodré, spodní strana těla černá. Listokaz je po celém těle řídce, ale zřetelně ochlupený, chloupky jsou světlé.

Pro listokazy je charakteristické rojení těsně nad povrchem půdy. Tyto přelety provádějí samci, kteří se páří se samicemi, které se zdržují blízko země. Na horských loukách se tito brouci někdy rojí ve velkém množství a za větrných dnů se snášejí na hladinu jezer a potoků, kde jsou potravou pro pstruhy. Rybáři dokonce používají umělé mušky, které listokazy napodobují.

Životní cyklus listokazů

Samičky v létě kladou vajíčka do půdy do hloubky až 15 cm. Přirozeným prostředím jsou pro listokaza pastviny, vyskytují se rovněž v zahradách, parcích, sadech, na loukách, vinicích i v polích. Za pár týdnů se vylíhnou larvy, které jsou podobné jako chroustí ponravy: 3 cm velké, bílé s hnědou hlavou.

Larvy listokazů okusují kořínky trav a rostlin, rostliny potom rychle a zdánlivě bez příčiny vadnou. Listokazi patří mezi významné škůdce trávníků, škodí i jahodníkům. Při přemnožení mohou navíc trávníky poškozovat i predátoři, kteří se larvami živí: krtci a ptáci.

Listokazi rostou a přezimují v půdě, jejich vývoj trvá až 12 měsíců. Na jaře se zakuklí a na přelomu května a června vylíhnou.

Dospělý listokaz žije pouhé dva měsíce.

Listokazi zahradní jsou nebezpeční při přemnožení. Jejich běžný výskyt přirozeně regulují práci, kteří požírají dospělce. Larvy jsou pak potravou pro krtky. Pokud se brouci přemnoží, stává se z nich obávaný zemědělský a zahradní škůdce.

Účinný způsob likvidace listokazů je včasné nasazení parazitických hlístic Heterorhabditis downesi. MIkroskopická háďátka v půdě vyhledají a zlikvidují všechny larvy těchto škůdců. Hlístice se prodávají pod obchodním názvem Nemamax a kromě listokazů jsou registrovány také k hubení chroustů nebo lalokonosců.

Zmíněné hlístice fungují pouze proti larválnímu stádiu, dospělé listokazy lze likvidovat například mechanickým sběrem či postřikem. Sběr se doporučuje provádět brzy ráno, kdy jsou brouci ještě ztuhlí. Ze stromů je lze setřást, z rostlin posbírat. Jako postřik lze aplikovat univerzální Neemazal na přírodní bázi.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení