Pokud máte registraci vytvořenou ještě na starém e-shopu, pro první přihlášení si prosím nastavte nové heslo zde.

Jak se zbavit mravenců: 21 nejlepších metod

Mravenci jsou v přírodě velmi užiteční jako odklízeči odpadu. Když však proniknou k nám domů nebo tropí škody na zahradě, jde užitečnost stranou a chceme se jich hlavně zbavit. Nebudeme zde slepě opakovat stokrát omílané rady, co použít proti mravencům. Řekneme vám, co z babských rad ve skutečnosti nefunguje, a naopak jak konkrétně na mravence účinkuje například jar, obyčejná sůl nebo kukuřičná mouka.

detail-mravence

Rychlá navigace v článku:

Co proti mravencům nefunguje
Jak se zbavit mravenců v domě
Jak se zbavit mravenců v kuchyni
Jak se zbavit mravenců na zahradě
Jak se zbavit mravenců ve skleníku
Jak se zbavit mravenců v květináči
Jak se zbavit mravenců v trávníku
Likvidace mravenčích hnízd a kolonií

 

Co proti mravencům nefunguje

Listy máty

Máta se často doporučuje jako přírodní prostředek proti mravencům. Podle zkušeností mnoha chalupářů si mravenci z máty nic nedělají. Podle některých zkušeností si ji dokonce spokojeně odnesou do mraveniště (aby si udělali mochito party). Samotné listy máty nestačí, je totiž potřeba koncentrát v podobě esenciálního oleje.

Skořice

Pěkně vám provoní domov, ale mravencům příliš nevadí. Skořice kupovaná jako koření v běžném obchodě nemá o odpuzení mravenců potřebnou koncentraci. Když skořici někam nasypeme s cílem udržet mravence z dosahu, sice ji obejdou, ale budou se porozhlížet jinde. A pokud ji máte rozsypanou v kredenci, mravence v něm stejně najdete.

Lepicí páska v kuchyni

Pokud oblepíte nějaké místo lepicí páskou, například kuchyňskou linku, zachytíte několik málo jedinců. Vzhledem k počtu mraveců v hnízdě je to směšný počet. A mravenci si stejně najdou jinou cestu. Mít navíc polepený okraj pracovní desky lepivou páskou není praktické. Zachytává i drobky nebo vaše rukávy. Lepicí páska se nicméně používá na ochranu kmenů ovocných stromů před mravenci.

Mouka

Mouku mají mravenci rádi, a po jejím pozření a napití vody neexplodují, jak praví rozšířená legenda. Ale je pravda, že mouka mravencům narušuje feromonové cestičky. Nicméně je přitahuje, působí tedy přesně naopak než se někdy tvrdí, a posypáním mouky na poličku ve spíži se mravenců nezbavíte.

Kávová zrna a kávova sedlina

Mravenci nemají vůni kávy v oblibě, ale káva jim nijak zvlášť nevadí. Pokud nastražíte kávu jako překážku, mravenci se jí napřed vyhnou, ale pak ji odstraní (kávová zrnka) nebo překryjí pískem, pokud je pomletá.

 

Jak se zbavit mravenců v domě

Postup likvidace spočívá ve dvou krocích: zabránit pronikání mravenců do domu a vyhladit ty, kteří jsou již uvnitř. Začněte tím prvním.

Sprej na mravence

První logickou volbou bývá sprej proti mravencům. Ano, jsou účinné, ale většinou i toxické, proto je doporučujeme používat pouze v exteriéru. Ideální k aplikaci na parapety, pokud po nich vede mravenčí cestička. Kvalitní sprej proti mravencům zanechá na parapetu reziduum, které bude odpuzovat/hubit nově příchozí mravence.

Lněný olej

Rostlinné oleje se používají jako přírodní ochrana proti temitům. V našich zeměpisných šířkách je lze použít jako ochranu před mravenčí invazí. Nátěr lněným olejem lze použít k ochraně dřeva před mravenci tam, kde nelze použít chemickou ochranu. Tedy například v úle. Je to metoda, kterou používají někteří včelaři, pokud se jim v dřevě úlu zabydlují mravenci. Dalšími variantami jsou eukalyptový nebo nimbový olej.

Esenciální oleje

Zatímco lidem jsou esenciální oleje příjemné, mravence odpuzují. Jejich intenzivní vůně totiž narušuje účinek feromonů, které používají k orientaci a dorozumívání. K odpuzování mravenců jsou nejvhodnější exotické esenciální oleje jako je olej z cedrového dřeva, patchouli (pačuli), tea tree olej, olej z hřebíčku, pomerančový nebo mátový esenciální olej.

Snadný recept na přípravu přírodního spreje proti mravencům: do misky nakapejte 10 kapek tea tree oleje, 15 kapek mátového oleje, 3 kapky pomerančového oleje, půl dcl vody a půl dcl vodky. Alkohol pomáhá k rozpuštění olejů ve vodě. Po důkladném protřepání nalijte do rozprašovače a můžete sprejovat parapety, škvíry v podlaze a všechna místa, kudy máte podezžení, že mravenci lezou k vám do domu.

Dětský pudr

Další netoxickou látkou účinkující na mravence je dětský pudr. Ano, je to neuvěřitelné, pudr, který působí tak nevinně, protože ho používáme na miminka, mravence odpuzuje a zabíjí. Když pudrem mravence přímo posypete, ucpe jim póry na povrchu těla a mravenci se udusí. Pro odpuzující účinek jej stačí pouze posypat na parapety, kolem prahů, nebo ke zdi.

Savo

Savo proti mravencům mnoho doporučuje mnoho zdrojů, zejména proto, že je dostupné ve většině domácností. Nekoncentrované se doporučuje stříkačkou aplikovat do mravenčích děr a prasklin, ze kterých lezou. Savo je žíravina, takže mravence rozleptá. Pokud vám nevadí typický zápach, možná je tato metoda likvidace mravenců pro vás.

 

Jak se zbavit mravenců v kuchyni

Do kuchyně jsou vhodné přírodní způsoby likvidace mravenců, aby se prostor nezamořil jedy a chemií.

Jedlá soda

Jedlá soda je skvělá přírodní cesta, jak se zbavit mravenců bez chemie. Soda mravence zahubí, když ji pozřou. Pro zvířata je neškodná, pokud ji nepozřou velké množství. Jak soda působí? Mravenci se sodě instinktivně vyhýbají, ale když sodu smícháte s práškovým cukrem, mravence zmatete. Nedokážou ve směsi efektivně rozlišit cukr od sody. Pak už stačí posypat zem před prahem, do rohu okenního parapetu a k dalším vstupním bodům, kudy se mravenci mohou dostávat do domu. Můžete poprášit poličky ve spižírně nebo kuchyňské skříňky. Směs jedlé sody a cukru lze použít i k likvidaci mravenců na zahradě, stačí ji rozprášit k mravenčímu hnízdu.

Kukuřičná mouka

Kukuřičný škrob je skvělá přírodní metoda, jak se zbavit mravenců v kuchyni bez použití chemie. Ale nefunguje tak, jak si myslíte. V článcích na internetu se často dočtete, že mravenci škrob nedokážou strávit, takže je zabije. A někdy že po jeho pozření mravenci dokonce explodují. Zní to zábavně, ale nic z toho není pravda. Kukuřičný škrob je pro mravence normální potrava. Právě toho ale můžete využít dvěma různými způsoby. Zaprvé můžete mravenčí cestičku a vstup do mraveniště (například prasklinu v zemi) škrobem pořádně posypat, nechat mravence ať se škrobem všichni obalí a roznesou ho do mraveniště, a druhá den škrob důkladně pokropit, ideálně rozprašovačem. Ze škrobu se stane doslova beton, který mravence znehybní a zlikviduje. Druhé využití kukuřičného škrobu spočívá ve smíchání škrobu s kyselinou boritou v poměru 9:1. Škrob bude v jedu působit jako návnada, která mravence přitáhne a kyselina boritá se postará o jejich likvidaci.

 

Jak se zbavit mravenců na zahradě

Na zahradě škodí mravenci hlavně tím, že roznášejí mšice, s kterými žijí v symbioze. Mšice produkují sladkou šťávu, která mravencům chutná. Pro boj s mravenci na zahradě můžete využít vybrané babské rady nebo chemické prostředky, které jsou biologicky rozložitelné.

Vroucí voda do mraveniště

Klasický způsob, jak na mravence na zahradě, je nalít vařicí vodu přímo z konvice do mraveniště. Ideální , pokud je mraveniště pod dlaždicí nebo kamenem na zahradním chodníčku, a ve spáře je jasně patrný vstup do mraveniště. Drtivý dopad této metody můžete vylepšit položením hliněného květináče na mraveniště, dnem vzhůru. Horkou vodu opatrně vlijete do obráceného květináče otvorem na jeho dně. Vařící voda se udrží delší dobu v květináči a více se jí dostane do spodních pater mraveniště.

Proso proti mravencům

Možná překvapivý způsob, jak se bez chemie zbavit mravenců na zahradě, je nasypání prosa k mraveništi. Tato metoda odpuzování mravenců byla známa hlavně našim předkům, kteří neměli k dispozici chemii. Jak přesně proso proti mravencům funguje, zatím odborníci nezjistili. Existují tři teorie: že proso mravencům zapáchá, že obilná zrna po nabobtnání ucpou mravenční chodbičky anebo že bobtnání zabije mravence poté, co proso pozřou. Každopádně lze tento bezpečný a jednoduchý způsob hubení mravenců vyzkoušet, například posypem okolo rostlin, které chceme ochránit před mravenci.

Kyselina boritá

Pokud v zahradě nemáte děti ani domácí zvířata, můžete připravit účinnou návnadu z kyseliny borité, cukru a vody. Cukr ve směsi funguje jako atraktant, bez něj mravenci nemají o kyselinu boritou zájem. Doporučený poměr je 3dl (1 velký hrnek) teplé vody, 100g (půl šálku) cukru a lžíci a půl kyseliny borité. Do směsi se namáčí vatové tamponky Ty se pak nastraží na místa, kudy mravenci vnikají do vašeho příbytku, nebo ke vstupům do mraveniště.

Postřik Loxiran S

Účinnou a bezpracnou metodou likvidace mravenců na zahradě je biologicky rozložitelný insekticidní granulát Loxiran S. Na mravence účinkuje okamžitě. Na zahradě můžete rozhodit buď samotné granule, nebo je rozpustit ve vodě a vzniklou zálivku aplikovat na mraveniště nebo na mravenčí cestičky.

Vápno

Jedná se o přírodní dezinfekci a zároveň hnojivo. Na jaře je vhodné celou zahradu posypat vápnem. Po aplikaci vápna počkejte se setím a sázením dva týdny, než vápno zreaguje s půdní vlhkostí. Jinak byste semínka a sazeničky spálili. Proti mravencům používejte hašené vápno. Posyp lze aplikovat i ve skleníku a kolem něj.

 

Jak se zbavit mravenců ve skleníku

Mravence na zahradě možná ještě zkousnete, ale ve skleníku je rozhodně nechcete. Ničí kořínky rostliny a mohou do skleníku přitáhnout mšice. Vhodné jsou zde nechemické metody likvidace, které nekontaminují skleníkové ovoce a zeleninu.

Citrony a pomeranče

Kůra citrusů obsahuje látku limonen. Ta mravence zabíjí tím, že narušuje jejich dýchací aparát a mravenci se udusí.

Pepř, pálivá paprika

Zejména kajenský ale i černý pepř nesnášejí. Posypem můžete vytvořit fyzickou bariéru, přes kterou mravenci dobrovolně neprojdou, anebo pepř smíchat s vodou a používat na mravence domácí “pepřový sprej”. Doporučujeme pouze na venkovní použití.

Ocet

Další přírodní metoda likvidace mravenců. Ocet je účinný přírodní repelent nejen proti mravencům, ale i proti většině létajícího hmyzu.K přípravě repelentu stačí smíchat obyčejný 8% ocet a vodu v poměru 1:1 nalít do rozprašovače. Pak může začít zábava.

Sůl

Sůl má tu vlastnost, že vysušuje. Při kontaktu se solí se exoskeleton mravnce vysuší a mravence zahyne. Sůl lze nasypat k prasklinám mezi zdí a podlahou, kudy mravenci pronikají do domu, namísto jedu. Nebo ji rozpustit ve vodě a použít vzniklý sprej.

 

Jak se zbavit mravenců v trávníku

Pokud máte děti nebo domácí zvířata, je likvidace mravencl v trávníku komplikovanější, protože se jich potřebujete zbavit pokud možno bez chemie.

Křemelina

Jedná se o 100% přírodní horninu, rozemletou na prášek. Na mravence působí tak, že je postupně vysuší. Pohlcuje vlhkost, takže mravence doslova vysaje. Prášek stačí nasypat na místa, kde očekáváte mravence. Stačí, aby s křemelinou přišli do kontaktu a je vystaráno. Při výběru křemeliny pozor na správný druh, musí se jednat o jedlou křemelinu, nikoli bazénovou chemii.

Arašídové máslo s boraxem

Arašídové máslo je pro mravence zdrojem proteinů a proto je silně přitahuje. Proto je tato ingredience obsažena i v některých chemických přípravcích. My toho můžeme využít k přípravě domácího jedu mravence. Arašídové máslo se smíchá s boraxem a s cukrem, v poměru půl šálku vody, šálek cukru a polévková lžíce boraxu. Borax, nazývaný odborně také boritan sodný, je minerál, často používaný insekticid a fungicid, který má silně vysoušecí účinek. Používá se také jako konzervační látka pro potraviny.

Droždí s medem nebo cukrem

Práškové pekařské droždí smíchané s cukrem nebo medem má pro mravence neodolatelnou přitažlivost. Směs si natahají do mraveniště, kde po jejím pozření poznají, proč udělali chybu, když se následně napili vody. Droždí se v jejich trávicím traktu začne rozpínat a tvořící se plyny vykonají dílo zkázy

 

Jak se zbavit mravenců v květináči

Jar s vodou

Jarová voda se používá na posprejování parapetů, kde mravencům naruší jejich feromonové cestičky. Pokud vám nevadí chemie nebo máte eko jar, jde tato metoda využít také k dezinsekci květináče, ve kterém se usadili mravenci. Pokud váš prostředek na nádobí příliš pění, můžete použít tekuté mýdlo. Z čajové lžičky tekutého mýdla a litru vody si připravte směs a nalijte ji do rozprašovače. Posprejujte květinu a květináč. Při kontaktu s mravencem jej tento roztok také zahubí. Mravenci mají své tělo, tzv. exoskeleton, pokryto tenoučkou mastnou vrstvou, která mimo jiné odpuzuje vodu. Jar tuto vodoodpudivost naruší mravenci se v podstatě utopí. Druhý den doporučujeme květinu postříkat čistou vodou nebo nechat na dešti.

 

Likvidace mravenčích hnízd a kolonií

Většina uváděných metod boje proti mravencům spočívá v jejich odpuzování nebo zabití všech jedinců, kteří jsou na dohled. V koloniích však žijí tisíce mravenců a za každého zabitého nastoupí deset dalších. Jediný spolehlivý způsob likvidace mravenců je položení jedovaté nástrahy se zpožděným účinkem, ideálně ve formě gelu.

Mravenčí bufet

Léty prověřený hit je v tomto směru produkt nazvaný mravenčí bufet. Tato poeticky nazvaná nástraha způsobí, že mravenců kolem ní paradoxně přibyde a začnou se rojit. Vy pak musíte odolat pokušení mravence zabíjet. Nechte je, ať se nažerou co nejvíce. Ať co nejvíce otrávené nástrahy odnesou do hnízda. Tam se jed nakonec dostane ke královně a larvám a během několika dní vykoná své dílo.