Plzák španělský: jak na oranžové monstrum

Tento nechutný obří oranžový slimák opravdu pochází ze Španělska. K nám se rozšířil v polovině 20. století. Jako většina invazivních druhů postupně vytlačil původní druhy plzáků. Páchá velké škody na zahradách a polích. 

Oran%C5%BEov%C3%AD%20plz%C3%A1ci%20%C5%A1pan%C4%9Bl%C5%A1t%C3%AD

Plzák španělský se latinsky nazývá Arion vulgaris, a je to označení zcela trefné. Díky své velikosti a zbarvení o něj nemají zájem ptáci (s výjimkou indického běžce) a štítí se ho většina zahrádkářů.

Plzák španělský si s oblibou pochutnává na salátech, zelí nebo řepce (což možná není až taková škoda..)

Nejlepší metody likvidace plzáků

Sběr slimáků

Jdeme%20na%20sb%C4%9Br%20slim%C3%A1k%C5%AF

Vyhrňte si rukávy, základní metodou boje proti plzákům je jejich ruční sběr. Stačí použít rukavice, kdo se štítí, tak hůlku s ostrým hrotem. Vysbírat se dá většina dospělé populace, protože oranžové zbarvení je nepřehlédnutelné.

Na sběr plzáků je vhodné vyrazit po dešti, kdy jsou vylezlí ze svých úkrytů. Když je sucho, plzáci se schovávají na stinných a vlhkých místech, ale jsou schopni se ukrývat i v prasklinách v půdě. Plzáci pocházejí z Pyrenejského poloostrova, takže se adaptovali na suchá období a bez problémů je přečkají.

Kachna bežec indický

B%C4%9B%C5%BEec%20indick%C3%BD%20v%20hejnu

Tato masožravá štíhlá kachna pochází z Asie a na plzácích si ráda smlsne. Proti gustu žádný dišputát. Smlsne si ovšem ráda i na hlávkovém salátu a listech zeleniny. Kachny tedy musíme držet mimo záhony, aby vytvářely ochranný okruh a chytaly slimáky, kteří se k záhonu blíží.

Běžci potřebují velký výběh, protože jsou velmi čilí, nejmenují se "běžci" pro nic za nic. Pokud je nechcete trápit, pro jeden pár kachen počítejte minimálně s 500m2. Běžci jsou také milovníci vody jako všechny kachny. Pokud nemáte jezírko, nebudou kachny moc spokojené.

Granule proti slimákům

ferramol

Účinným prostředkem ochrany proti plzákům španělským jsou ekologické granule značky Ferramol, které stačí rozhodit na trávník. Jedovatá návnada je odolná vůči dešti a likviduje nejen plzáky, ale i další druhy plzáků a slimáků. Účinnou látkou je sloučenina železa a fosforu, která se vyskytuje i ve volné přírodě. Granule můžeme použít i na zeleninových záhonech, nemají ochrannou lhůtu.

Parazitické hlístice

nemaslug

Nejrafinovanější způsob likvidace plzáků je použití dravých hlístic. Prodávají se pod názvem Nemaslug a k dostání jsou pouze na jaře a na podzim. Jedná se o živé mikroskopické organismy, neškodné lidem a domácím mazlíkčům. Hlístice aktivně vyhledávají plzáky a slimáky a likvidují je. Nemaslug účinkuje pouze na menší a středně velké plzáky španělské, největší macky je tak potřeba zlikvidovat ostatními uvedenými metodami.