Biologická ochrana rostlin? Přečtěte si, jak to funguje

Nechcete svou zahrádku zatěžovat chemií a jedy? Nasaďte v boji proti škůdcům ryze přírodní zbraně. Přečtěte si, jak funguje biologická ochrana rostlin.

Pryč jsou doby, kdy se zahrádkář bez „chemie“ neobešel. Dnešní trh toho totiž nabízí mnohem víc než klasické herbicidy nebo fungicidy. Na své si tak přijde i ten, kdo v péči o zahradu nedá dopustit na přírodní metody.

Co je to biologická ochrana rostlin?

Biologická ochrana rostlin se vrací přímo k základům – k přírodním principům, které fungují po staletí. Namísto chemie tak vsází na přirozené nepřátele škůdců, proti kterým chcete bojovat.

Hlavní výhoda? Na rozdíl od chemických prostředků nenarušuje biologická ochrana přírodní rovnováhu na vaší zahradě. Škodí totiž skutečně jen těm, proti komu chcete zasáhnout – například slimákům.

Funguje to jednoduše. Jakmile zjistíte, že se na vaší zahradě rozšířil škůdce (ať už jde o slimáky, lalokonosce nebo třeba smutnice), nasadíte proti nim jejich přirozené nepřátele – například v boji se slimáky pomáhají parazitické hlístice, na svilušky zase platí žraví roztoči. Pak už stačí jen čekat a hlístice nebo roztoči se se všemi škůdci vypořádají za vás.

Biologická ochrana: výhody a nevýhody

Výhody biologické ochrany rostlin jsou nasnadě. Jde o ryze přírodní, ekologický a šetrný způsob, jak se vypořádat se škůdci a ochránit svou zahradu. Při jednorázovém použití přicházejí výsledky pomaleji, zato můžete počítat s tím, že budou dlouhodobější. Na rozdíl od chemických prostředků navíc ty biologické škodí skutečně jen škůdcům, zbytku vaší zahrádky neublíží.

Proti jakým škůdcům nabízíme biologickou ochranu:

Proti slimákům a plzákům

Nemaslug - parazitické hlístice Phasmarhabditis hermaphrodita vyhledávají a hubí slimáky a plzáky.

Proti lalokonoscům

Nematop - parazitické hlístice rodu Heterorhabditis vyhledávají a hubí larvy lalokonosců v půdě.

Proti smutnicím

Nemaplus - parazitické hlístice rodu Steinernema feltiae vyhledávají a hubí larvy smutnic a krtonožek.

Proti krtonožkám

Nemastar - parazitické hlístice rodu Steinernema Carpocapsae vyhledávají a napadají dospělé krtonožky v půdě.

Proti sviluškám, hálčivcům a vlnovníkům

Typhlodromus Pyri - deravý roztoč Typhlodromus pyri likviduje škodlivé roztoče v sadech a vinicích.