Pokud máte registraci vytvořenou ještě na starém e-shopu, pro první přihlášení si prosím nastavte nové heslo zde.

Jak zazimovat zahradu

Je vaše zahrada připravená na zimu? Jen přesunout méně odolné rostliny do tepla nestačí. Přečtěte si, co všechno vaše zahrada před zimou potřebuje.

S přípravou zahrady na zimu neotálejte. Tedy pokud chcete, aby ji přežila ve zdraví a na jaře se mohla opět zazelenat. Na co byste při tom neměli zapomenout?

 

Záložka1. Záhony

Zryjte záhony, aby se prokypřila půda, odstraňte plevel a ostříhejte odkvetlé trsy trvalek. Na květinové záhony také můžete nahrnout tenkou vrstvu suchého listí, aby izolovalo půdu a kořeny od zimních mrazů.

 

Záložka2. Stromy a keře

Za slunečného počasí všechny vysázené stromy a keře zalévejte, spodní část stromů můžete obalit netkanými textiliemi nebo pytlovinou. K nižším keřům nahrňte suché listí a zakryjte je jehličnatými větvičkami, u vyšších stromů zkontrolujte, zda jsou dobře přivázané k sobě navzájem nebo ke svým oporám – aby je v zimě nevyvrátil sníh ani silný vítr.

 

Záložka3. Trávník

Trávník v zimě potřebuje především dýchat. Proto shrabejte listí, trávník posekejte (ovšem pozor, příliš nízký trávník je v zimě na škodu) a provzdušněte ho prostřednictvím vertikulace. Nezapomeňte ani na speciální podzimní hnojivo: to obsahuje vysoký podíl draslíku, který váš trávník v zimě ochrání před silnými mrazy.

 

Záložka4. Kompost

K ochraně své zahrady v zimě můžete využít i kompost. Obzvlášť pokud použijete takový, který se ještě nestihl úplně rozložit. Kompost na podzim a v zimě využijete především na ochranu citlivých rostlin, jako jsou třeba růže – stačí ho nakupit na hromádku a přihrnout na záhon. Můžete-li, vrstvu kompostu ještě pokryjte slabou vrstvou suchého listí. Pro rychlejší rozklad kompostu zvažte použití některého z urychlovačů .

 

Záložka5. Podzimní úklid zahrady

 

Květináče, nářadí a stroje včas ukliďte pod střechu, ze sudů vylijte vodu a obraťte je vzhůru nohama. Nezapomeňte vypustit vodu i ze závlahových systémů a všech hadic. Ze zahradních jezírek vytáhněte a zazimujte filtry a čerpadla.