Ochrana proti ptákům

Článek popisuje způsoby jakými se můžete chránit proti nežádoucímu výskytu ptáků na svých domech, balkonech, zahradách, vinicích, apod.

Ochrana proti ptákům na pozemku může být opravdu účinná.
Každý z nás se rád probouzí do časného rána za zpěvu ptáčků. Nejvíce na jaře nám tito milí tvorové přinášejí radostnou zprávu o příchodu teplého počasí, probouzející se přírodě a podobně. Ovšem mohou nám také pořádně znepříjemnit život, pokud například zanechávají množství exkrementů na parapetech, vyzobávají nám pracně zasetá semínka, nebo překážejí na letištích. Naštěstí existuje účinná ochrana proti ptákům.

Ultrazvukový odpuzovač jako ochrana proti ptákům

Nemusíte se zrovna stavět do role zlomyslného střelce se vzduchovkou, na světě jsou humánní prostředky, kterými ochrana proti ptákům nebude proti ani duším pacifisticky zaměřeným. Použít například můžete solární ultrazvukové odpuzovače ptáků. Ty dokážou díky vysílání vysokofrekvenčních ultrazvukových vln zahnat například kosy, špačky, vrabce a jiné ptáky z ovocných sadů, vinic, nebo zahrad, letišť i elektráren. Solární panel slouží k nabíjení baterie a dokáže několikanásobně prodloužit životnost oproti běžným ultrazvukovým odpuzovačům ptáků.

Halasný, akustický plašič ptáků

Mezi další prostředky, které spolehlivě slouží jako ochrana proti ptákům, ač se to nezdá, je akustický plašič ptáků. Z plašiče vycházejí věrné napodobené zvuky dravých ptáků, jež zahánějí právě zpěvné, okrasné a exkrementy vylučující menší opeřence. Musíte jej umístit tak daleko od příbytku, abyste se z toho nezbláznili. Mezi vyhnané opeřence byste se brzy mohli zařadit i vy.

Makety, spreje a gely

Pamatujete na strašáky na poli? Dodnes jsou ještě vidět. Právem se řadí mezi nejpoužívanější ochranu proti ptákům, jejich nevýhodou však je, že si na ně ptáci – škůdci mohou zvyknout, ač se klátí ve větru, mění „oblečky“, a podobně. Na trhu je například maketa havrana, kterou můžete připevnit právě na parapet a zabránit tak přilétání holubů a dalších ptačích škůdců, aby vám znečišťovali okolí okna, terasy, či dveří. Proti holubům na parapetu ještě existuje například gel, který slouží jako ochrana proti dosedání ptáků, nebo sprej se stejným účinkem.