Molice skleníková (Trialeurodes vaporariorum) je savý škůdce rostlin, podobně jako mšice. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde žije ve venkovním prostředí. Molice milují vlhko a teplo, takže v evropském klimatu se jim daří ve sklenících a fóliovnících. Bez nich by nepřežily zimu, při teplotě mrazu hynou. V létě se molice někdy dočasně vyskytují i venku na zahradě. Když se přemnoží, likvidují se obtížně.
Na listech jsou patrné dospělé molice, larvy na okrajích listu a černé výměšky v podobě medovice
Molice napadají velmi široký okruh hostitelských rostlin (až 800 druhů) včetně zeleniny, bylin i okrasných rostlin. V podmínkách České republiky molice nejčastěji napadají zeleninu (rajčata, okurky, papriky, saláty) a okrasné rostliny (např. fuchsie nebo poinsettie, tedy vánoční hvězdy) pěstované ve skleníku.
Molice patří k nejškodlivějším skleníkovým škůdcům, snadno se šíří na napadených rostlinách v rámci mezinárodního obchodu.
Jak molice poznat
Molice se shromažďují na spodní straně listů, obzvláště u vrcholu rostliny, kde sají rostlinné šťávy. Při vyrušení dospělé mušky v hejnu vyletují z rostliny ale hned se vracejí na spodní stranu listů. Všechna vývojová stádia molic (vajíčka, nymfy i kukly) se obvykle nacházejí na spodní straně listů, takže napadení může zůstávat zpočátku skryté.
Dospělá molice skleníková vypadá jako drobná bělavá muška dlouhá cca 1,5 až 2 mm. Tělo je žlutavé, ale křídla jsou pokryta vrstvou voskových šupinek, které jí dávají křídově bílý vzhled. Typickým poznávacím znakem molic jsou křídla vzadu zaoblená do tvaru kapky, která přikrývá tělo.
Molice skleníková při pohledu přes zvětšovací sklo. Na listě jsou patrná i různá vývojová stádia larev a černé medovicové výměšky.
Molice skleníková nebo bavlníková
Zatímco molice skleníková je v českých sklenících zcela běžná, molice bavlníková neboli tabáková (Bemisia tabaci) je vzácnější. Je to zavlečený karanténní škůdce s povinným hlášením výskytu. Oba druhy rozeznáte podle postavení křídel:
- Molice skleníková drží v klidu křídla rovnoběžně s povrchem listu.
- Molice bavlníková křídla skládá šikmo do stran, s mezerou uprostřed, takže tvoří jakousi stříšku. Její tělo tak bývá mezi křídly částečně viditelné.
Pokud ale nepoužíváte biologickou ochranu, konkrétní druh molice není z hlediska likvidace důležitý.
Životní cyklus
K rozmnožování molice nepotřebují samečky, protože z nakladených neoplozených vajíček se líhnou samečci. Žlutobílá oválná vajíčka samičky molic kladou na spodní stranu listů. Vajíčka měří jen 0,2 mm a jsou pokrytá voskovým obalem. Na hladkých listech jsou vajíčka molic často přilepená ve tvaru kruhu či půlkruhu.
Molice mají 6 vývojových stádií: vajíčko, 4 stádia nymfy a dospělec. První stádium larvy je pohyblivé, další stádia larev jsou přisedlá na listu, kde připomínají ploché oválné šupinky. Nakonec larva vytvoří puparium, bělavý oválný povlak s voskovými vlákny, ze kterého se asi po týdnu líhne dospělec.
- Samičky kladou vajíčka 1 až 2 dny po vylíhnutí
- Plodnost závisí na teplotě a hostitelské rostlině: molice např. obvykle klade 100 vajíček na rajčatech, 200 na okurkách a 300 na lilku
- Rovněž vývoj silně závisí na teplotě a druhu rostliny, např. při při 25 °C trvá vývoj na rajčatech 21 dní, na paprikách 27 dní.
Při teplotách pod 10 °C a nad 30 °C nejsou molice schopny vývoje. Vývoj tak lze zpomalit regulací teploty. V teplých sklenících probíhá vývoj molic nepřetržitě a během roku se tak může překrývat mnoho generací škůdce. Dospělé molice se dožívají přibližně 3–6 týdnů.
Jak molice škodí
Nymfy i dospělci molic sají rostlinné šťávy z listů, zejména na spodní straně. Rostliny tím připravují o živiny a oslabují je. Při silném výskytu může sání vést k celkovému chřadnutí rostlin, zpomalení růstu, deformacím a žloutnutí (chlorózám) listů, vadnutí a opadu listů, případně až k úhynu celé rostliny.
Listy bílého zelí napadené molicemi.
Kromě přímého poškození sáním působí molice i nepřímé škody. Z nadbytečných cukrů v rostlinné šťávě vylučují lepkavou medovici, která pokrývá povrch listů a plodů. V tomto se podobají mšicím. Na medovici následně bují černé sazovité plísně, které na listech brání fotosyntéze. Lepkavé a znečištěné bývají i plody.
Dalším problémem je přenos virů. Molice skleníková je známým přenašečem rostlinných viróz. jako je virus žloutenky řepy (BYV) nebo virus infekční chlorózy rajčete (TICV).
Molice skleníková tak patří k nejvážnějším škůdcům zeleniny a okrasných rostlin pěstovaných pod krytem.
Příznaky napadení molicemi
- Při kontaktu s rostlinou či jejím zatřesení zpod listů vyletuje oblak drobných bílých mušek připomínajících moly.
- Na spodní straně listů viditelné skupinky dospělých molic i přisedlých larev (nymf), které vypadají jako drobné bělavé až nažloutlé šupinky.
- Sáním vznikají na listech žluté skvrny, postižené listy postupně žloutnou celé a odumírají.
- Silnější napadení vede k vadnutí listů a celkovému oslabení růstu rostlin.
- Typickým příznakem napadením molicemi je také lesklá lepkavá medovice na listech, stoncích i plodech.
Jak se molic zbavit
K likvidaci molic ve skleníků je nejlepší kombinovat postřik insekticidem (ve velkoprodukci biologickou ochranu) s mechanickými a podpůrnými metodami jako jsou lepové desky, kaolín, reflexní mulč nebo vysavač.
Insekticidní postřiky
Molice skleníková si často vytváří rezistenci na účinné látky. Proto je vhodné střídat postřiky z různých skupin. Kromě syntetických insekticidů proti molicím dobře účinkují přípravky na bázi oleje, jako je Natura Saví škůdci s pongamovým olejem nebo Natura Rock Effect s karanja olejem. Další účinný přírodní postřik je Neemazal s výtažkem ze semen tropické rostliny.
Z klasických insekticidů se proti molicím používají pyretroidy, které rychle zabíjejí dospělce (např. Karate s účinnou látkou lambda-cyhalothrin) a systémové insekticidy ze skupiny neonikotinoidů, které rostlina přijme a jed rozvádí do mízy. Příkladem je Mospilan s účinnou látkou acetamiprid, jejíž výhodou je nízká toxicita pro včely.
Pokud máte obavy o včely, a nechce se vám míchat postřik, sáhněte po osvědčeném hotovém postřiku Neudosan AF. Pro včely je zcela neškodný.
Biologická ochrana
Pro velkopěstitele a eko pěstitele dává při ochraně před molicemi smysl nasazení parazitických vosiček Encarsia Formosa, které aktivně napadají a likvidují larvy molice skleníkové.
Využít lze i predátorské roztoče. Druhy Amblydromalus limonicus a Amblyseius swirskii (známé z ochrany proti třásněnkám) požírají vajíčka a larvy molic. Používají se u okurek, cuket, poinsettií a jiných rostlin bez hustých chlupů. Roztoči jsou nevhodní do rajčat, kde jim chloupky na listech brání v pohybu.
K biologické ochraně proti molicím lze využít i postřiky na bázi entomopatogenních hub, které molice infikují a usmrcují. Nejčastěji se používá houba Beauveria bassiana, obsažená např. v přípravku Naturalis, dále Lecanicillium lecanii (přípravek Mycotal) nebo Isaria fumosorosea (např. Preferal WG). Dva poslední jmenované nejsou v ČR bohužel registrovány k prodeji.
Doplňkové metody ochrany
Mechanické odstranění
Svéráznou, ale účinnou pomůckou v boji proti molicím je vysavač. V případě silného přemnožení může vysavač odsát velké „mračno“ molic najednou, což okamžitě sníží aktivitu škůdce. Je však pravděpodobné, že na rostlinách zůstane mnoho vajíček a larev, z nichž se populace zase obnoví.
Čištění sazeničky chilli papriky napadené molicemi štětcem
Při napadení sazeniček lze molice setřít štětečkem. Nepohyblivé larvy molic, které z rostliny spadnou, se na ni zpět již nedostanou. Vajíčka jsou přilepená na listech, ta štětcem neodstraníte. Dospělci sice vzlétnou, ale mohou se chytit na lepovou desku, kterou jim k rostlině připravíte.
Lepové desky
Molice přitahuje žlutá (a v menší míře i modrá) barva. Proto se proti nim nasazují žluté a modré lepové desky. Výhodou modrých destiček je, že jako jediné lapají také třásněnky. Ve velkoprodukcích se používají dlouhé pásy táhnoucí se nad rostlinami podél celého řádku ve dvou různých výškách. V domácím prostředí se spokojíme s lepovými deskami.
Kaolín
Účinné ekologické řešení představuje kaolínový prášek. Po rozmíchání ve vodě se nanese na listy, kde vytvoří tenký bílý film, který odpuzuje molice a zabraňuje jim v sání. Při pokusech dosáhl 5% kaolinový postřik až 80–90% snížení populace molic v porovnání s neošetřenými rostlinami. V zahraničí je k dostání pod názvem Surround WP, u nás není registrován, ale lze použít čistý kaolín.
Reflexní mulč
Vysoce účinná je proti molicím také reflexní fólie (reflexní mulč). Stříbrný povrch pod rostlinami odráží světlo a tím dezorientuje poletující molice a odpuzuje je od rostlin. V praxi se používá stříbrná mulčovací fólie. Kromě toho, že odpuzuje molice, mšice a křísy, podporuje růst plodin a potlačuje plevel.
Bylo zjištěno, že reflexní fólie v kombinaci se žlutými lapači umožňuje dosáhnout výrazně vyššího odchytu molic než při použití samotných lepových desek.
Protože fólie může zvyšovat teplotu substrátu, v horkých obdobích se doporučuje ji odstranit, aby nedošlo k přehřátí rostlin. Reflexní mulče každopádně představují jednoduchý a levný preventivní krok, jak se zbavit molic ve skleníku s nižšími rostlinami.
Nečekejte, až vám molice poškodí úrodu
Molice ze skleníku nezmizí samy. Včas nasazený postřik nebo lepová deska je levnější než zničená úroda. Pořiďte si účinný přípravek z nabídky e-shopu Pasti.cz
Přípravky proti molicím