Mol potravinový a jak se ho zbavit

Miluje mouku, rýži i čokoládu. Všechno, čeho se dotkne, můžete okamžitě vyhodit. Potravinový mol a jeho larvy jsou velmi nepříjemní škůdci. Jak se potravinových molů zbavit? Přečtěte si jednoduchý návod.

Potravinoví moli (neboli zavíječi mouční) jsou silní protivníci. Drobní motýlci, kteří se vznášejí ve vaší kuchyni nebo ve spíži, za sebou totiž nechávají nezaměnitelné stopy – drobné pavučinky, které se objevují všude tam, kde se moli zabydlí. V mouce, čokoládě, ovesných vločkách nebo třeba v müsli.

Škoda, kterou potravinoví moli během několika málo hodin dokážou napáchat, se přitom může vyšplhat do stovek až tisíců korun. Veškeré napadené potraviny totiž musíte okamžitě vyhodit. Protože hrozí, že v napadeném sáčku nebo nádobě přežijí vajíčka, která potravinoví moli nakladli.

Jak jídlo chránit před moly

Do vaší kuchyně můžou moli proniknout kdykoliv: otevřeným oknem, stupačkami od souseda nebo si je můžete přinést přímo s nákupem. Ovšem máme i dobrou zprávu. Pokud se budete držet několika osvědčených pravidel, nebudou mít u vás potravinoví moli šanci:

 1. Nedělejte si zbytečně velké zásoby. Stačí totiž jediný napadený kus nebo sáček, a moli se rychle rozšíří po celé kuchyni.
 2. Rizikové potraviny jako je mouka nebo vločky kontrolujte hned po nákupu. Moli si domů můžete přinést přímo z obchodu, a to třeba i v uzavřeném sáčku mouky.
 3. Používejte uzavíratelné dózy a nádoby. Potraviny, jako jsou mouka, rýže, kakao nebo třeba ovesné vločky, vždy přesypte ze sáčku do uzavíratelných dóz. Moli se do nich nedostanou a vaše potraviny tak budou v bezpečí.

Larva potravinového mola má ráda i ořechy

Jak se zbavit potravinových molů?

Objevil se u vás doma potravinový mol? Čeká vás perný boj. Platí důležité pravidlo: nesmí vám být líto vyhodit potraviny, u kterých hrozí, že byly napadeny. Zdánlivě ušetříte, ale pokud se moli znovu rozšíří, ztratíte mnohem víc:

 • Nejprve najděte potraviny, které moli napadli (poznáte je podle drobných pavučinek, někdy z nich budou moli přímo vylétávat, nebo se v nich budou hemžit červi), a vyhoďte je.
 • Bez lítosti se také zbavte všech otevřených sypkých potravin, jako je mouka nebo rýže (přestože na pohled vypadají v pořádku).
 • Celou spíž a kuchyň poté důkladně umyjte. Ideální je vytřít kuchyňské skříňky octem, který zlikviduje vajíčka a vydezinfikuje povrch. 
 • Chcete-li si být jistí, že je po molech skutečně veta, rozmístěte v kuchyni profesionální pasti na moučné moly. Pasti s obsahem feromonů zbylé motýlky spolehlivě přivábí a odchytí. Kromě toho vydrží až tři měsíce, hodí se proto také jako účinná prevence.
 • Účinně funguje i speciální mololapka.

Past na moučné moly

Nic nezabralo? Nasaďte nejsilnější kalibr. Plochy kam moli dosedají postříkejte sprejem proti potravinovým molům. Přírodní sprej Zelená síla je určený k použití v blízkosti potravin, ale pro dosedající hmyz toxický, a to i dva týdny po zaschnutí. Nikdy postřik neaplikujte přímo na potraviny, pouze na plochy, na kterých potraviny uskladňujete.

Jak poznat mola šatního a mola potravinového?

 • Moly rozeznáte nejsnadněji podle zbarvení. Mol šatní je celý světlý, zatímco mol potravinový má půlku těla světlou, a druhou tmavější.
 • Další indicií k určení druhu mola je místo výskytu. Moli se zdržují a množí tam, kde mají zdroj potravy, Takže moli, kteří vám létají ve spíži nebo v kuchyni budou moli potravinoví, zatímco v šatní skříni nebo ložnici se bude vyskytovat mol šatní.
 • Pozor, při silném zamoření kuchyně se zavíječi mouční rozlétávají i do jiných místností. Můžete na ně tak narazit, jak poletují například v ložnici.

Na obrázku níže je vlevo potravinový mol, vpravo šatní mol.

Potravinový molŠatní mol

Životní cyklus potravinového mola zavíječe moučného

 • Samičky molů snášejí drobounká bílá vajíčka přímo do potravin. Za život snese samička moučného mola až 500 vajíček.
 • Za týden až dva se z vajíček líhnou larvy, které začnou potraviny znehodnocovat požíráním, tvorbou pavučinek a výkaly. Larvální stádium trvá asi 2 až 3 měsíce.
 • Když se dostatečně nažerou, přejdou larvy do stádia kukly. Kukly potravinových molů najdete v zámotcích v nejrůznějších štěrbinách v blízkosti zdroje potravy.
 • Za 2 až 3 týdny se kukly přemění na dospělé motýlky.

Kde všude se larvy molů skrývají

 • Někdy jsou ukryty v chuchvalcích pavučin a trusu přímo v sypkých potravinách.
 • Často se skrývají v nevyužitých dírkách na police v bočních stěnách kuchyňských skříněk, které zalepí bílou blankou, aby byly chráněné.
 • Bývají přilepené ve spojích obalů na potraviny nebo pod víkem sklenice v závitu.
 • Někdy je najdete pod průhlednou lištou LED pásků na spodní straně kuchyňské linky.

Jak najít zdroj molů

 1. Zkontrolujte všechny sypké potraviny, zda neobsahují vajíčka nebo larvy. Samičky kladou vajíčka přímo do potravin, aby vylíhnutí larvy našly potravu.
 2. Kontrolujte zavíratelné dózy, přes některé závity se motýlci dokážou dostat.
 3. Hledejte drobounké kousky pavučinek v potravinách. Někdy je spatříte až poté, co obalem zatřesete. Je to příznak napadení moly.
 4. Zkontrolujte celofánové sáčky s kandovaným ovocem nebo oříšky. Motýlci se dokážou prokousat celofánem a některými druhy PVC obalů. I zavřený sáček může být napaden.
 5. Hlavní líheň molů často poznáte tak, že se to v ní hemží larvami.