Krtek obecný: zajímavá fakta a mýty

Krtek vykukuje z krtince

Mýtus: Krtek nemá oči

Krtek obecný má oči, ale jsou malé a je skoro slepý. Rozeznává jen světlo a tmu. Místo toho má krtek senzory na vibrace, které jsou tak citlivé, že dokáží zachytit pohyb žížaly v půdě.

Fakt: Krtek má stereo čich

Další smysl, který krtkovi kompenzuje slabé oči, je čich. Čichá doslova ve stereu a dokáže přesně určit směr, odkud pach přichází. To se krtkovi hodí při hledání potravy a obraně přes predátory.

Mýtus: Krtek je hlodavec

Krtek není hlodavec, ale savec. Z toho důvodu na krtka neúčinkují nástrahy na potkany a jiné hlodavce. 

Mýtus: Krtek požírá kořínky

Krtek sice při hloubení tunelů poškozuje kořínky, živí se ale pouze hmyzem. Krtek nejčastěji loví žížaly, červy, larvy, mravence a brouky. Hledá je v hlíně a také sbírá ty, kteří spadnou do jeho vodorovných tunelů.

Fakt: Krtek má spižírnu jak z hororu

Krtek si do podzemních komůrek nosí ulovené žížaly a larvy, které kousnutím  ochromí, aby nemohly utéci. Jeho sliny totiž obsahují toxiny. V rámci výzkumu bylo v jedné takové krtčí spižírně napočítáno téměř 500 živých larev.

larvy pro krtka

Fakt: Krtek má bleskově rychlý metabolismus

Krtek má tak rychlý metabolismus, že je nucen neustále hledat a přijímat potravu, ve dne v noci, téměř po celý rok. Zřejmě to tak příroda zařídila, aby ho donutila neustále hrabat tunely. Za den krtek sežere potravu odpovídající 70 až 100 % jeho tělesné hmotnosti.

Mýtus: Krtek v zimě hibernuje

Krtci se ani za mrazu neukládají k zimnímu spánku, nemají k tomu potřebné tukové zásoby. Krtek se v zimě pouze přesune hlouběji pod povrch, kde není zemina promrzlá a kde najde dost hmyzu.

Fakt: Krtek je samotář

Krtci žijí sami, běžný výskyt je jeden krtek na každé 2 až 4 hektary plochy. Samec krtka své teritorium rozšiřuje pouze při hledání samičky. Další výjimku tvoří chodbičky, sdílené více krtky, v podstatě krtčí “dálnice”.  Podrobný výzkum na toto vysoce zajímavé téma bohužel zatím chybí.

Fakt: Krtek potřebuje velmi málo kyslíku

Většinu života tráví krtek v podzemí, ven z krtinců vystrkuje hlavu zcela vyjímečně. Krtkův krevní oběh je proto uzpůsoben na nízký obsah kyslíku ve vzduchu pod zemí. Vzhledem ke své velikosti má velké množství krve a dvakrát více hemoglobinu než ostatní savci. Hemoglobin rozvádí kyslík v krvi po těle.

Mýtus: Krtek přes den spí a v noci hrabe

Krtci neustále střídají aktivitu a spánek ve zhruba 4 hodinových blocích, ale aktivní je ve dne i v noci. Přes den, kdy je na zahradě pohyb, krtek omezuje svou aktivitu v reakce na vibrace, které vnímá. V noci je aktivnější pouze proto, že po zahradě nikdo nechodí a neruší jej. Tento princip využívají vibrační plašiče krtků.

Krtince v trávníku

Fakt: Krtek hloubí dva typy chodeb

Krtek vyhrabává povrchové chodby a hluboké tunely. Ty se nacházejí 10 až 40 cm pod zemí a krtek je vytváří v zimě nebo v období velkého sucha, když je hmyz schovaný hlouběji pod zemí. Krtek je vždy tam, kde je jeho potrava, proto vždy na jaře nebo na podzim vidíme víc rozryté půdy a krtinců. 

Fakt: Krtek hrabe velmi rychle

Za hodinu krtek obecný vyhrabe chodbičku v délce 5m! Za den je krtek schopen vyhrabat až 30m povrchových chodeb. Vnitřní průměr chodbičky je asi 5 cm. 

Mýtus: Krtka zaženou střepy, chilli papričky, cigarety, tvarůžky nebo kuličky proti molům

Babské rady jak na krtka se šíří proto, že krtek páchá škody vždy sezónně. Když vás rozrytá zahrada trápí nejvíc, zkoušíte krtka vyplavit vodou, sypete do chodbiček střepy, žiletky nebo lidské vlasy. Nakonec hrboly v půdě zmizí a vy si pochvalujete, jak jste na krtka vyzráli. Ve skutečnosti se ale pouze přesunul za hmyzem hlouběji. Pravděpodobně o něm nebudete vědět, dokud půda opět nezvlhne, hmyz se nepřesune nahoru a krtek se znovu nevynoří. Krtka každopádně zahánějte bezpečně, za použití granulí nebo kuliček proti krtkům.

Fakt: Krtek je silák

Díky speciální stavbě kostí a svalů dokáže krtek do boku tlačit silou odpovídající 32-násobku své tělesné hmotnosti. Představte si, že by člověk posunoval dvoutunová břemena!

Fakt: V Irsku krtci nejsou

Na území Velké Británie žije podle odhadů přes 40 milionů krtků, v Irsku však ani jeden. Je to proto, že kdysi dávno bylo území dnešního Irska pokryté ledem. Krtci pronikli pouze na území dnešní Británie, ale dále přes moře do dnešního Irska již ne.