Jsou škvoři nebezpeční pro lidi?

Škvor - postrach i užitečný pomocník. Může nám škvor vlézt do ucha?

Bojíte se, že vám do ucha vleze škvor? Buďte klidní. Jak potvrzují entomologové i lékaři, je to jen pověra. Přestože značně rozšířená – a rozhodně nejde jen o českou specialitu.

Může nám škvor vlézt do ucha?

Mýtus o škvorovi v lidských uších se totiž objevuje odedávna, a to v různých kulturách. Stačí se podívat na pojmenování, která si škvor obecný v různých jazycích vysloužil. Zatímco v němčině to je Ohrwurm (neboli ušní červ), Francouzi používají slovo perce-oreille (tedy prorážeč uší) a Rusové se přiklánějí k malebnému uchovjortka.

Podle rozšířené pověry nejprve škvor vleze do lidského ucha, a protože se v úzkém prostoru nemá jak otočit, udělá jedinou možnou věc – svými kleštěmi přeštípne ušní bubínek. Aby poté, co v uchu naklade vajíčka, mohl postupovat dál. Tedy přímo do mozku.

Zní to děsivě? Rozhodně ano. Je na tom něco pravdy? Rozhodně ne. Tedy alespoň podle tvrzení entomologů a zkušených lékařů. Jediný podobný případ se prý odehrál dávno v 70. letech, kdy škvor údajně vlezl do ucha spící osmileté dívce. Brouka pak děvčátku vyjmul z ucha lékař.

Detailní fotografie švába

Mimochodem, podle lékařů hrozí mnohem větší riziko, že vám do ucha vleze šváb. Pokud se tak stane, bude se samotný brouk snažit opět rychle dostat ven. Pokud se mu to ale nepovede, navštivte co nejrychleji ušního lékaře. Jak poznáte, jestli máte doma šváby?

Škvor versus mšice

Takže ano, škvor rozhodně není žádný krasavec. Navzdory své špatné pověsti ale může být docela užitečný pomocník. Obzvlášť pokud vaši zahradu nebo pokojové rostliny trápí mšice. Škvor je totiž všežravec, a když dojde právě na mšice, zvládne jich zlikvidovat až sto během jediné noci!

Ovšem pozor. Pokud zrovna nejsou žádné mšice v dohledu, vezme škvor zavděk i rostlinnou stravou – například ovocem nebo různými částmi rostlin. Pokud se tedy škvoři na vaší zahradě přemnoží, mohou napáchat docela značnou škodu. Zabránit škvorům v tom, aby lezli na strom a ožírali vám dozrávající meruňky nebo jiné ovoce můžete snadno pomocí oboustranných lepových pásů, které se umístí na kmeny stromů, a žádný lezoucí hmyz se ze země do koruny stromu nedostane.

Lepový pás na kmeny stromů

Jak se zbavit škvorů na zahradě?

Dobrá zpráva je, že v takovém případě můžete škvory ze své zahrady jednoduše přestěhovat. Jak na to? Vyrobte si jednoduché, ale účinné ekologické pasti ze starých květináčů.

Past na škvory

Nejprve vezměte malý květináč a nasaďte ho dnem vzhůru na hůl, otvor v jeho dně ještě předtím zalepte (například tmelem). Květináč vycpěte vlhkým mechem, hoblinami nebo dřevitou vlnou – a hotovo. Teď už stačí jen pasti vždy ráno zkontrolovat a přemístit do míst, kde vám škvoři nebudou vadit (nebo kde mohou být dokonce užiteční – třeba při hubení mšic).