Jak zlikvidovat sršní hnízdo

Jak na sršní hnízdo? Zbavte se sršňů v domě. Krok za krokem. Usadili se na vaší zahradě nebo třeba na půdě pod střechou sršni? Pak můžete mít problém. A to přestože jsou jinak sršni v zásadě neškodní.

Sršni nemají mezi Čechy zrovna tu nejlepší pověst. A možná se není čemu divit – svým hlasitým bzučením a velikostí (dorůstají až do velikosti 3,5 centimetru) budí zasloužený respekt. Sršní bodnutí je navíc výrazně bolestivější než třeba to vosí.

Jinak je ale sršeň vcelku neškodný. Jeho žihadlo obsahuje až 50krát méně jedu než vosí žihadlo. A navíc na vás zaútočí jen tehdy, pokud mu k tomu dáte opravdu dobrý důvod. Odborníci proto doporučují při setkání se sršněm zůstat v klidu a nedělat prudké pohyby, které by si sršeň mohl vyložit jako útok.

Špatná zpráva je, že sršni nemají rádi ani to, když se přibližujete k jejich hnízdu. Samotnou vaši přítomnost totiž vyhodnotí jako hrozbu. Pokud se tedy sršni usadili na vašem pozemku, buďte opatrní. A držte se následujících rad.

Jak zlikvidovat sršní hnízdo.

1. Sršní hnízdo nemusíte likvidovat

Jste trpěliví a sršni vás bezprostředně neohrožují? Počkejte do podzimu. S příchodem prvních mrazíků hnízdo uhyne a přežije pouze královna. Ta pak na začátku jara založí hnízdo nové. Proto platí jednoduchá rada: pokud můžete, hnízdo likvidujte až poté, co zjistíte, že je prázdné.

Sršni jsou navíc užiteční: hubí totiž vosy, které jsou násobně nebezpečnější než samotní sršni. (Mimochodem, i proto jsou sršni v některých evropských státech chránění zákonem.)

2. Zavolejte odborníky

Potřebujete se sršního hnízda zbavit? Sršně nepodceňujte. Obzvlášť pokud je hnízdo větší nebo pokud jste alergici. V tom případě raději nechte likvidaci sršňů na specialistech – buď zavolejte odbornou deratizační firmu, nebo hasiče.
Hasiči za vás sršně zlikvidují jen v případě, že se jedná o bezprostřední ohrožení životů a hnízdo je na veřejném prostranství.

likvidace sršního hnízda DDD

3. Nepodceňte přípravu

Likvidovat hnízda svépomocí rozhodně nedoporučujeme alergikům, a i zdravý člověk by tuto činnost měl nechat na odbornících, kteří jsou na to proškolení a vybavení.
Chcete sršní hnízdo zlikvidovat sami?  Oblečte si ochranný oblek (například silnou bundu a tlusté lyžařské kalhoty), poctivé rukavice, kuklu a lyžařské brýle – odhalený by neměl zůstat ani kousek těla. Připravte si také únikový plán: vždy byste měli mít připravené místo, kam utéct a zavřít se, pokud se na vás naštvaný roj rozhodne zaútočit.

4. Použijte správné prostředky

Nejlepší čas pro likvidaci sršního hnízda je časně ráno. Právě v tu dobu jsou všichni sršni ještě v hnízdě. Z dálky pak nejprve vchod a poté celé hnízdo postříkejte sprejem Duracid Vespe, který ho obalí pěnou. Má dosah až pět metrů, proto se k hnízdu nemusíte tolik přibližovat. Tento sprej obalí hnízdo pěnou která je pro sršně a vosy toxická a zahubí je. Zároveň má odpuzující efekt, takže si na ošetřeném místě už další hnízdo neudělají.

Sprej na likvidaci vosích a sršních hnízd

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení