Jak se zbavit rybenky domácí

Rybenka je lezoucí škůdce, který tvarem a stříbřitým povrchem těla s šupinkami připomíná miniaturní rybu. Rybenkám vyhovuje teplé vlhké prostředí a nejaktivnější jsou v noci. Najdete je na půdě, ve sklepě nebo v koupelně. Často ve vaně nebo umyvadle, kam vlezly výlevkou, a ze kterého nemohou po svislém kluzkém povrchu uniknout.

Detailní pohled na rybenku

Jak vypadá rybenka

Dospělé rybenky měří necelý centimetr až dva, mají šest nohou, oči a dlouhá tykadla. Tělíčko se zužuje směrem dozadu. Ze zadečku jim trčí tzv. štěty, které vypadají jako tři anténky. Mladé rybenky jsou bílé, a již po vylíhnutí z vajíčka se podobají miniaturním verzím dospělých rybenek. Později získávají šedě metalickou barvu.

Rybenka je noční živočich
Často ji spatříme poté, co jsme ve tmě rozsvítili, jak se snaží utéct do úkrytu. Vyhýbá se přímému slunci. Rychlý pohyb střídá s nehybností.

Navzdory svému jménu rybenky neumějí plavat. Mají rády teplé, tmavé a vlhké prostředí. Vyhledávají proto lidská obydlí, kde je stabilní teplota. V bytě je to nejčastěji koupelna. Protože rybenky neumějí ani létat, rády cestují přes odpadní trubky a my je pak v koupelně nacházíme například ve vaně nebo její blízkosti.

Nejčastější druhy rybenek

Rybenka domácí

Lepisma saccharina

rybenka-domaci-lepisma-saccharina

Někdy také nazývaná rybenka obecná, lidově ryběnka. V přírodě se rybenky ukrývají ve spadaném listí, pod kameny, kmeny a v různých štěrbinách.

V domácnostech se vyskytuje po celém světě, je to kosmopolitní druh hmyzu. A zároveň jeden z nejstarších druhů hmyzu na planetě - rybenky tu byly již před 400 miliony let.

Rybenka je tak rychlá, že unikne většině hmyzích predátorů. Není však schopná rychle prchat po svislé ploše. Rybenka domácí je díky speciálnímu metabolismu schopná vydržet bez potravy až jeden rok.

Rybenka skleníková

Thermobia domestica

rybenka-sklenikova-thermobia-domestica

Je hnědá, má ráda ještě větší teplo než rybenka domácí, a stačí jí běžná vlhkost. Vyhledává stejnou potravu jako rybenka domácí, rozdílem je pouze místo výskytu.

Spíše než v domácnosti ji najdeme v pekárnách, teplovodech nebo různých továrnách v blízkosti boilerů, pecí nebo horkého potrubí.

Rybenka skleníková má nohy odolné vysokým teplotám, takže se může pohybovat přímo po povrchu pecí, boilerů a horkého potrubí. Je schopná pohybu i do boku.

 

Rybenka papírová

Ctenolepisma longicaudata

rybenka-papirova-ctenolepisma-longicaudata

Tento druh rybenky má schopnost trávit celulózu a žere papír, ve kterém vykusuje nepravidelné otvory. V posledních letech se rozšiřuje po západní Evropě.

Vyhovuje ji sušší prostředí než rybence domácí. Představuje riziko pro archivy, knihovny a muzea.

Rybenky papírové jsou schopny postupně rozkousat a na prach zničit cenné knihy i dokumenty a fotografie. Typické opatření ke snížení výskytu rybenek v podobě regulace vlhkosti pod určitou hranici je proti rybence papírové neúčinné. Je větší než rybenka domácí a má delší tykadla a štěty.

 

Čím se rybenky živí?

Rybenky potřebují k životu škroby, proteiny a uhlohydráty. Milují škrobové lepidlo, kterým jsou vázány knihy, prokousnou také tapety, látku, knižní nebo obalový papír. Požírají len, hedvábí, bavlnu a některé syntetické materiály. Pustí se tak i do koberce nebo čalounění.

S rybenkami se setkáme kromě koupelny i ve spižírně, kde nacházejí dostatek potravy v podobě mouky, cukru nebo drobečků ze sušenek a cereálií.

S chutí se pustí také do psích granulí nebo těstovin. Do domu se často dostanou v lepenkové krabici, která slouží jako obal pro potraviny.

Rybenky požírají i zeleninu, sušené maso, mrtvý hmyz nebo vlastní svlečky.

Rybenky neštípou ani nekoušou
Jejich kusadla nejsou dost silná, aby prokousla lidskou kůži. Tato fáma zřejmě vznikla záměnou rybenek se škvory, kteří člověka kousnout mohou.

Jak rybenky škodí?

Rybenky nepřenášejí choroby. Na oblečení a knihách však zanechávají žluté skvrny způsobené jejich výkaly. A pokud se rozmnoží ve spíži, mohou kontaminovat potraviny. Při přemnožení mohou zcela rozežrat uskladněné knihy, fotografie, tapety nebo vlhké oblečení.

Rybenky i v dospělosti často svlékají kůži, která pak může sbírat prach a být zdrojem alergie. Podle laboratorní studie mohou rybenky způsobit dýchací potíže dětem alergickým na prach a roztoče.

Na obrázku níže vidíte papír rozežraný rybenkami.

papir rozezrany rybenkami

Zajímavá fakta o rybenkách

  • Rybenky jsou potenciálně užitečné, žerou roztoče v prachu a plísně mezi dlaždicemi v koupelně. 
  • Pokud rybenka přijde o anténky na zadečku, tzv. štěty, dorostou jí nové.
  • Rybenky jsou velmi produktivní, samičky nakladou až 20 vajíček denně.
  • Rybenky mají zvláštní rituál před pářením. Při něm se nahánějí a pobíhají kolem sebe ve vzorcích připomínajících tanec.
  • Rybenky mají miniaturní šupiny jako ryby a pohybují se podobně vlnivým pohybem, proto jejich anglický název silverfish.
  • Rybenky se od vylíhnutí z vajíčka neustále svlékají. Jejich stříbřité kůže můžeme nacházet po celý rok, narozdíl od ostatních druhů hmyzu, který se v dospělosti nesvléká.

Časté dotazy týkající se rybenek

Jak dlouho žije rybenka?
Rybenka žije déle než běžný hmyz, běžně 2 - 8 let.

Co rybenky přitahuje?
Rybenky mají rády celulózu, tmu a vlhko. Spojte si tyto věci dohromady vyjde vám například zatuchlá knihovna v domě, tapety, lepenková krabice ve sklepě nebo špajzka s rozsypanou moukou na policích. V okolí domu je přitahuje vlhký mulč.

Co rybenky odpuzuje?
Bylo prokázáno, že rybenky odpuzuje esenciální olej z cedru. Nemají rády ani jiné esenciální oleje, např. citrusy, eukalyptus, mátu nebo levanduli.

Jak nalákat rybenky
Rybenky mají rády brambory kvůli škrobu. Stačí bramboru nastrouhat na papír a položit v koupelně na zem. Rybenka se přes noc zavrtá do brambory. Ráno stačí zmačkat a vynést ven nebo spálit.

Přirození nepřátelé rybenek
V přírodě jsou postrachem rybenek škvoři, pavouci nebo stonožky.

Možné záměny
Rybenky lze díky svému tvaru s trochou neznalosti zaměnit za larvy kožojeda nebo za chvostnatky, které stejně jako rybenky patří mezi šupinušky.

Jak zlikvidovat rybenky

Základem je nastražit lepovou nástrahu určenou speciálně na rybenky. Alternativnou je nasypat na místo výskytu rybenek křemelinu. Křemenitý prach je hornina s velmi ostrými hranami, které rybenku usmrtí při pokusu se přes něj dostat. Stačí posypat pod umyvadlo a druhý den vyluxovat.

K likvidaci rybenek v muzeích, knihovnách a archivech je potřeba nasadit postřiky, lepové pasti nepřipadají v úvahu vzhledem k ploše, kterou je potřeba ochránit.

Prevence proti rybenkám

Jako prevence proti výskytu rybenek funguje odvlhčování nebo větrání vlhkých a teplých prostor. Koupelnu udržujte co nejsušší, větrejte a občas vyčistěte odtoky horkou vodou s příslušnou chemií. Pomáhá také zatmelení prasklin a škvír ve spárovací hmotě. Do nich rybenky rády kladou svá vajíčka.

Sušší klima v bytě pomáhají regulovat pokojové rostliny, které pohlcují vzdušnou vlhkost. Příkladem je mírová lilie, horská palma (Chamaedorea elegans), břečťan nebo tillandsie.

Ve spíži udržujte pořádek a pravidelně čistěte poličky od drobečků, mouky apod. Sypké potraviny skladujte v uzavíratelných plastových boxech nebo ve skle. Pravidelně luxujte, zabráníte tak výskytu a množení mnoha škůdců, nejen rybenek.

Doporučené produkty