Červotoč spížní alias chlebový: jak se ho zbavit

Červotoč spížní je drobný hnědý brouček, jehož nenasytné larvy napadají uskladněné potraviny, knihy, vlnu, nebo kůži. Škůdce je postrachem spižíren (odtud jeho alternativní název červotoč chlebový), ale také potravinových provozů, muzejních sbírek a herbářů. Typická je jeho nenasytnost. Jak červotoče spížního identifikovat a zlikvidovat?

Červotoč spížní

Jak vypadá dospělý brouk

 • Červotoč spížní měří 2 až 4mm a má hnědou až červenohnědou barvu.
 • Při pohledu shora nelze rozeznat hlavu brouka, protože směřuje dolů.
 • Při pohledu lupou rozeznáme na hlavě tykadla se třemi segmenty.
 • Patří do čeledi červotočovitých (Ptinidae), podobně jako nechvalně známý škůdce dřeva, červotoč proužkovaný.
 • Červotoč spížní umí létat.

Jak vypadá larva červotoče

 • Larvy červotoče spížního mají krémovou barvu a tvar rohlíčku C.
 • Jsou velké až 5 mm.
 • Často jsou obalené potravinami nebo napadeným materiálem.

Dospělce i larvu červotoče spížního (latinsky Stegobium paniceum) si můžete prohlédnout na následující fotogalerii:

Červotoč spížní vyhledává teplo a světlo

Ve spižírně se červotoč nejpravděpodobněji uchytí, pokud je tam pokojová teplota. Chladná spížírna totiž neprospívá vývoji larev. Kromě domácích spižíren se červotoč vyskytuje v pekárnách, ve výrobnách krmiv pro domácí zvířata, snídaňových cereálií apod. Typicky tedy ve zpracovatelských provozech a skladovacích prostorách. Napadá také muzejní exponáty.

Jak se dostane do domu?

Červotoče si můžete přinést domů s napadenými potravinami, nebo k vám přiletí oknem. Dospělé červotoče, kteří se v přírodě živí i nektarem a pylem, přitahuje světlo. Hnědí brouci v kuchyni, v ložnici, koupelně nebo pracovně proto nejsou nic neobvyklého. Dospělci vyhledávají partnery k páření a místo, kde bezpečně zahnízdit blízko zdroje potravy.

Červotoč nebo štěnice?

Jakmile se červotoč spížní dostane do ložnice, už ji nemusí opustit. Je v ní příliš mnoho dobrot, jako například vlasy, šupinky kůže, vlna, případně drobky rozsypané na nočním stolku nebo kolem postele.

Malí hnědí broučci se potom schovávají ve škvírách a jiných nenápadných místech v ložnici a v první moment si je tak lze splést se štěnicemi.

Lékárenský brouk
Dříve se škůdce hojně vyskytoval v lékárnách, kde napadal léky. Odtud pochází americké označení červotoče spížního drugstore beetle. S oblibou totiž vyhledává sušené rostlinné materiály, ze kterých se léky kdysi hojně vyráběly. Larvy červotoče spížního se dokonce pouštěly do léků s obsahem prudce jedovatého strychninu, na kterém si pochutnávaly.

Žere sušenky i knihy

Červotoč spížní je všežravec. Škody působí především larvy červotočů. Napadají široké spektrum potravin i nepotravinových materiálů. V tomto se podobají kožojedům.

Červotoč si pochutnává především na sušených potravinách. S oblibou vyhledává potraviny obsahující škrob: obiloviny, mouku, pečivo, těstoviny, rýži, sušenky (odtud britské označení biscuit beetle), čokoládu, sladkosti, koření, bylinky, sušené směsi, granule pro domácí mazlíčky, sušené bylinky.

Likviduje také nepotravinářské materiály: knihy, vlnu, kůži, srst, rohovinu. Typicky jsou proto ohrožené muzejní exponáty. Larvy červotočů se při honbě za potravou provrtávají i dřevem nebo přes hliníkových folii. Kolonie červotočů se často vyskytují i v holubích hnízdech.

Materiály s nízkou nutriční hodnotou mohou červotoči konzumovat díky tomu, že mají v těle symbiotické kvasinky, které produkují vitamin B. Kvasinky se ukládají na vajíčka při průchodu vejcovodem samičky a larvy je konzumují, když se vylíhnou z vajíček.

Způsobené škody

Napadené potraviny červotoč spížní znehodnocuje výkaly. Zejména při napadení potravinářského provozu nebo skladu může infestace znamenat velké finanční ztráty. V muzeích napadá vycpaná zvířata, botanické sbírky nebo čalounění. Ohrožené jsou i vzácné knihy, protože vazba obsahující škrob červotoče láká.

Doporučené přípravky

Na červotoče lze použít přírodní sprej proti potravinovým Zelená síla a univerzálně účinnou křemelinu ve spreji, která škůdce nekompromisně vysuší. Fungují i lepové pasti na šváby. Všechny přípravky proti červotočům naleznete zde:
Prohlédnout kategorii

Jak se červotoč spížní rozmnožuje

 • Samička klade přes 100 vajíček naráz do suchých potravin nebo jiného suchého organického materiálu.
 • Po 10 dnech se z bílých oválných vajíček vylíhnou larvy. Larva vydrží týden bez potravy, za potravou se vydává pomocí nohou.
 • Za dva až tři týdny se larva zakuklí do bílého hedvábného kokonu.
 • Larva se vyvíjí jeden až čtyři měsíce.
 • Dospělci žijí dva týdny až dva měsíce.

Celý vývoj od vajíčka po dospělce je silně závislý na teplotě prostředí. Při pokojové teplotě trvá 2 měsíce, při teplotě 18 °C trvá 7 měsíců, pod 13 °C se vývoj téměř zastaví. Červotoč se rozmnožuje rychlostí dvě až tři generace ročně. 

Příznaky napadení červotočem

Larvy a dospělec červotoče spížního v pečivuFoto: Larvy červotoče spížního zavrtané v sucharech

 • Prvním příznakem jsou hnědí broučci poletující okolo potravin nebo odpočívající na polici. Od potravinových molů jsou dobře rozeznatelní, nelétají "třepotavě" jako motýlci.
 • Často najdeme mrtvé brouky u zdrojů světla, jako jsou stropní svítidla nebo okna.
 • Dalšími příznaky jsou dírky v obalech, kudy se brouci prokousali ven, a odpadní zbytky rozsypané vedle předmětů napadených larvami.
 • Červotoči nekoušou lidi ani domácí mazlíčky, ani nepřenášejí žádné nemoci.

Prevence

Před napadením červotočem potraviny nejlépe ochráníte, když budete dodržovat tato tři doporučení:

 • Skladovat potraviny v hermeticky uzavřených skleněných či plastových dózách. Larvy jsou totiž schopné se prokousat měkkými plasty, hliníkovou fólií i papírem. Při přesypávání do dózy potraviny zkontrolujte, zda nejsou již z obchodu napadené.
 • Nenechávat drobky na policích a občas si vzpomenout na jejich vytření vlhkým hadrem.
 • Skladovat potraviny při teplotě pod 15°C, nízká teplota červotočům nevyhovuje.

Preventivním řešením je také průběžný monitoring výskytu pomocí feromonové pasti na brouky. Pasti používají pohlavní feromon stegobinon, a lákají pouze samce. Nelze je proto použít k dezinsekci.

Postup likvidace červotoče spížního

 1. Nejdříve je nutné odhalit zdroje napadení. Většina dospělců se vylíhne z kukel v těsné blízkosti míst, kde se larvy nažraly.
 2. Doporučujeme vyhodit všechny uskladněné potraviny, včetně všech v plastových sáčcích. Ušetříte si časově náročné zkoumání, co je napadeno a co ne. Červotoč prokousává miniaturní dírky do obalů a dovnitř klade vajíčka, která nejsou okem viditelná.
 3. Pokud si u nějaké potraviny nejsme jistí a nechce se nám ji vyhazovat, celý obal hermeticky uzavřeme do nádoby a necháme 3 týdny stát. Pokud se neobjeví larvy, je obsah "čistý".
 4. Skříňky a police doporučujeme vyluxovat, a vytřít horkou vodou s octem.
 5. Napadené předměty jiné než potraviny lze zbavit červotočů zmrazením. Stačí je umístit do chladničky (14 dní při teplotě 2 °C) nebo mrazničky (7 dní při teplotě -4 °C), aby došlo k usmrcení všech stádií. Předměty vložte do plastového sáčku, abyste omezili problémy s kondenzací při rozmrazování.
 6. Proti červotočům spížním skvěle účinkuje křemelina. Výhodou je, že není jedovatá. Stačí ji posypat do koutů a na okraje polic. Škůdce vysuší a zlikviduje.

Přirození nepřátelé červotoče spížního

Na červotoče chlebové v přírodě utočí poměrně velké množství přirozených nepřátel: brouci potemníci, brouci pestrokrvečníci a některé druhy střevlíků. Jejich postrachem jsou také parazitické vosičky z čeledí Pteromalidae, Eurytomidae a Bethylidae. Vajička červotočů požírají draví roztoči. K biologické ochraně se však tito predátoři nepoužívají. Využívat k dezinsekci potravin jiný hmyz nedává smysl. 

Další druhy červotočů

Další z mnoha druhů červotočů (je jich dokonce přes 1000), je červotoč tabákový nebo dřevokazný červotoč proužkovaný, který napadá nábytek, nářadí, krovy i dřevěná schodiště.