Jak se zbavit octomilek v 5 snadných krocích

Drobné mušky poletující v kuchyni kolem ovoce nebo zbytků vína dokážou každého vytočit. Internet se proto hemží dotazy na téma, jak se snadno zbavit octomilek v kuchyni a v bytě. Není to tak těžké, stačí dodržet pár kroků a za chvíli máte byt bez mušek. Začněte ale s dezinsekcí hned, mušky octomilky se velmi rychle množí. Čím později proti nim zakročíte, tím hůř se jich budete zbavovat.

Octomilky mají dobrý čich a přitahuje je sladké a kyselé. Proto váš nevynesený koš nebo přezrálou broskev ležící na kuchyňské lince považují za pozvánku k vám do bytu. Pak už stačí jen pár hodin a vaše kuchyň čelí invazi. Ovocné mušky nemilují jen sladkou vůni ovoce, ale třeba i pečiva nebo zbytků vína a piva.

Octomilky se opravdu velmi rychle množí. Do přezrálého ovoce okamžitě nakladou svá vajíčka (čímž mimochodem ještě urychlují proces hnití), a váš byt tak dokážou obsadit během několika málo hodin.

Jak se jich tedy zbavit? Zasáhněte co nejrychleji a důkladně. Protože stačí jediná zapomenutá muška a za pár dnů budete problém řešit znovu.

1. První pomoc proti octomilkám: Vysavač

Vysavač vás sice octomilek nezbaví, jde ale o účinnou rychlou první pomoc, kterou v počátečních velké hmyzí kalamity rozhodně oceníte. Položte na talíř kousek nahnilého ovoce, počkejte, až se octomilky začnou slétávat, a jakmile k hodokvasu usedne celé hejno, vyluxujte je.

2. Ukliďte potraviny

Největší lákadlo pro každou mušku octomilku je jednoznačně ovoce. Nahnilé nebo přezrálé kusy proto vyhoďte přímo do venkovní popelnice, ty ostatní uschovejte do lednice. A pozor si dejte i na sladké šťávy, ulepené láhve nebo třeba nedopitý alkohol. Neumyté sklenky nikdy nenechávejte na kuchyňské lince. Vždy je alespoň opláchněte, aby sladká vůně šťávy nebo alkoholu octomilky nelákala.

3. Pečlivě umyjte koš i kuchyňský odpad

Uschováním potravin boj proti octomilkám nekončí. Teď musí přijít na řadu pořádný úklid. Nalijte do kýble horkou vodu, přidejte jar a trochu octa a důkladně omyjte odpadkový koš. A nezapomeňte vydezinfikovat kuchyňský dřez včetně výlevky. Pokud v něm nejsou kusy jídla, stačí jej prolít vařicí vodou z konvice.

4. Nastražte účinnou past na octomilky

Potraviny jste uklidili, kuchyň umyli, a doufáte, že to v boji proti octomilkám stačí? Bohužel ne. Před sebou totiž máte to nejdůležitější: zbavit se posledních octomilek v bytě a zabránit jim, aby se opět začaly množit.

Je to jednoduché. Na kuchyňskou linku postavte profesionální past na octomilky. Její náplň poslední zbylé mušky naláká dovnitř, ven už se ale nikdy nedostanou. Kromě pastí můžete použít třeba i žluté lepové šipky.

Past na octomilky
Foto: Malá na past na octomilky s návnadovým roztokem

Tip: Pokud chcete, můžete si domácí past na octomilky zkusit vyrobit i sami doma. Do misky položte přezrálé ovoce, například banán (lidový název banánové mušky vám napoví proč..), nebo do ní nalijte trochu vína, a vše zakryjte průhlednou potravinovou fólií a do té opatrně udělejte několik dírek (třeba vidličkou). Octomilky se pak sice dostanou dovnitř, ven už ale ne.

4. Nevíte si rady? Nasaďte sprej proti octomilkám

Přestože se někteří lidé používání chemie v kuchyni spíše vyhýbají, faktem je, že jde o nejúčinnější (a také nejrychlejší) zbraň v boji proti octomilkám i dalšímu létajícímu hmyzu. Účinný insekticid proto oceníte zejména tehdy, pokud už všechny ostatní možnosti selhaly nebo prostě nemáte čas na ostatní metody, protože čekáte návštěvu a nechcete si dělat ostudu.

Použití je přitom jednoduché. Sprejem proti octomilkám - výborný je Bros (náhrada za zakázaný Bio kill) - postříkejte plochy, na které octomilky nejčastěji sedají. Účinek je rychlý a dlouhodobý. Speciální povlak, který sprej vytvoří, bude vaši kuchyň před hmyzem chránit po dlouhé týdny. Samozřejmě sprej nestříkáme na potraviny a na plochy, které s potravinami přijdou do styku.

Pokud jste se rozhodli použít v boji proti octomilkám past na octomilky, určitě se koukněte na náš detailní test lapačů octomilek.

Přejeme vám dobrý boj a doufáme, že náš rychlý návod, jak se zbavit mušek octomilek v bytě, pro vás bude užitečný. Pro pozdější použití si jej můžete vytisknout a schovat v kuchyni, aby byl po ruce do budoucna.