Prodejna a výdejna e-shopu nyní na nové adrese: Tomkova 60/29, 779 00 Olomouc

Housenky zavíječe zimostrázového na buxusech: buďte připraveni i letos

Poradíme vám, co dělat, když se na vašich buxusech vyskytnou housenky zavíječe zimostrázového. V uplynulých letech tyto housenky způsobily na zimostrázu (neboli buxusu či krušpánku) opravdu velké škody. Jak housenky nejlépe zlikvidujete a své keře ochránite v dalším roce?

Foto: Housenka zavíječe zimostrázového

Housenky zavíječe zimostrázového v uplynulých letech doslova zlikvidovaly velkou část krušpánků / buxusů v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Jejich jedinou potravou jsou právě keře buxusu. Nemá přirozené nepřátele a je proto na nás, abychom s ním bojovali.

Odkud se housenky berou?

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je invazivní druh motýla z čeledi travaříkovití (Crambidae). Jeho původním domovech je východní Asie. Do Evropy byl tento škůdce zavlečen v důsledku mezinárodního obchodu s buxusy. Obchodování s krušpánkem je v Evropě velmi rozšířené, proto se snadno šíří i nákaza v podobě housenek.

Foto motýla zavíječe zimostrázového
Autor: AtelierMonpli - Vlastní dílo
CC BY-SA 3.0, Odkaz

V posledních letech se zabydlel i v ČR a jeho housenky dokáží zkonzumovat neuvěřitelné množství listů zimostrázu. Okoušou keříky kompletně včetně čerstvých letorostů, následkem čehož buksus často zcela uhyne.

Jak zavíječ zimostrázový vypadá?

Motýl zavíječe zimostrázového je drobný, a vyskytuje se ve dvou variantách. Nejčastěji má bílá křídla s hnědým lemem nebo bývá úplně hnědý. Klade vajíčka právě na listy zimostrázu.

Vajíčka jsou nakladená v průhledné gelovité hmotě v množství cca 5 až 20 vajíček, přilepená na listy buxusu.

Housenky zavíječe jsou zelenožluté s černými pruhy, bílými puntíky a lesklou černou hlavou. V aktivním období, to je od března do října, se živí okusováním listů a čerstvých výhonků. Špatná zpráva pro nás je, že buxus housenky doslova milují.

Jak housenky buxus likvidují?

Housenky zavíječe okusují listy, mladé výhonky a kůru keřů. Okousané listy postupně chřadnou a odumírají. V případě přemnožení nezřídka hrozí kompletní likvidace keře, tzv. holožír. Housenky zavíječe listy opřádají pavučinkou, která je jedním z viditelných příznaků napadení.

Housenka zavíječe zimostrázového
Autor: Didier DescouensVlastní dílo
CC BY-SA 4.0, Odkaz

Škůdci začínají svou práci od středu keře, v prvním fázích napadení tedy není jejich přítomnost patrná. Je třeba kontrolovat vnitřek keře a hledat buď přímo housenky, nebo jejich výkaly či zámotky. V zimním období jsou totiž schopné přezimovat mezi listy v kokonech.

Výskyt přezimující generace housenek doporučujeme sledovat již od poloviny března velmi pečlivou kontrolou keřů. Housenky jsou v březnu velké cca 0,5 až 1 cm a zdržují se v horních částech rostlin.

Co dělat v případě napadení buxusu zavíječem?

V případě prvního nálezu je třeba ihned zakročit a provést postřik. Jako vhodný a velmi účinný postřik na housenky zavíječe doporučujeme Lepinox Plus.

Keř buxusu napadený zavíječem zimostrázovým
Autor: I.Sáček, seniorVlastní dílo
CC0, Odkaz

Jedná se o osvědčený biologický přípravek, který nekompromisně zlikviduje housenky zavíječe. Lepinox® Plus obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis. Má vysokou účinnost na housenky zavíječe a je zcela neškodný pro člověka a domácí zvířata. Ideální je aplikovat postřik ihned při prvním výskytu škůdce.

Při aplikaci mějte na paměti, že housenky se ukrývají ve středové části keře. Vhodnou kombinací k postřiku může být také propláchnutí keře tlakovou vodou či ruční sběr housenek.

Postřik a kontrolu buxusů provádějte několikrát za sezónu, zavíječ je dobrý letec a může se na vaše keře kdykoli dostat.

Alternativní řešení

Milovníci bio produktů mohou zvolit přípravek Neemazal na bázi nimbového oleje, který se zavíječe zimostrázového rovněž osvědčil. Jde v podstatě o přírodní insekticid.