Obaleč jablečný

Obaleč jablečný (latinsky Cydia pomonella) je drobný šedobíle zbarvený motýl z čeledi obalečovitých. Housenky obalečů napadají jabloně, hrušně, meruňky, kdoule a ořechy. Prokousávají se do plodů směrem k jádřinci. Napadení je snadno patrné podle trusu přilepeného okolo vstupního otvoru do plodu. Výsledkem je červivost plodů a nižší výnosy.

Dospělý motýlek má rozpětí křídel pouhé 2 cm, přední křídla mají popelavě šedou barvu, zadní křídla hnědošedou. Housenky obaleče jablečného jsou bělavě zbarvené, později do růžova, a mají hnědou hlavu.

Životní cyklus obaleče jablečného

Dorostlé housenky přezimují v prasklinách kůry stromů nebo v trávě, omotané jemným předivem pavučinky. Na jaře se housenky zakuklí a v polovině května se začínají líhnout motýli, kteří kladou 1mm velká vajíčka na plody jablek, hrušek či meruněk. Za 14 dní se z vajíčka vylíhne housenka, která se začne prožírat dovnitř plodu a stěhuje se z jednoho plodu na druhý.

Jedna housenka poškodí až 3 plody. Prokousává se k jadřinci a někdy požírá i jadérka. Za několik týdnů housenka vyhledá úkryt a zamotá se do pavučinky. Za příznivých teplot se zakuklí a vzniká ještě druhá generace obalečů v sezóně.

Prostředky proti obalečům

Mezi přirozené nepřátele obaleče jablečného patří sýkorky, lumci, lumčíci a parazitické hlístice Steinernema feltiae. Na bázo těchto hlístic funguje přírodní insekticid Nemapom, asi nejúčinnější přípravek proti obalečům. Dalším řešením na chemické bázi je insekticid Mospilan.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení