Krysa obecná: 12 nejčastějších dotazů

Otázky o kryse Pasti.cz

1. Kolik prstů má krysa ?

Krysa má na předních tlapkách pouze čtyři prsty a nemá palce. Mají však malé palce a svaly v dlaních jim pomáhají uchopit potravu.

2. Čeho se krysy bojí ?

Krysy prchají před hlasitými zvuky, stačí pustit nahlas hudbu či do něčeho bouchat. Blízkost psa nebo kočky krysy rovněž vyděsí, protože moc dobře vědí, že jde o predátory, kterých se mají bát. Děsí je i zvuky predátorů, jako je soví houkání nebo hadí syčení. Toho využívají některé makety dravců, například v podobě zmíněné sovy. A samořejmě krysy prchají před samotným člověkem.

3. Co krysa žere ?

Krysy obecné se jakožto všežravci živí ořechy, semeny, zeleninou a ovocem, červy, ještěrkami a brouky, včetně pavouků a švábů. Pokud mají krysy hlad, žerou zelené rostliny, papír nebo dokonce vosk ze svíček.

4. Jak dlouho vydrží krysa bez jídla ?

Krysa vydrží hladovět až dva týdny. Je ovšem nepravděpodobné, že by neměla tak dlouho co jíst, protože krysy si schovávají potravu do zásoby, podobně jako veverky.

5. Jak dlouho vydrží krysa bez vody ?

Krysa nepít déle než měsíc. Přijímá většinu vody z potravy, takže narozdíl od člověka vydrží déle bez vody než bez jídla.

6. Kolik měří největší krysa na světě?

Největší krysou na světě je vzácná krysa dinagatská žijící v pralese na Filipínách. Byly spatřeny pouhé dva exempláře, jeden v roce 1975 a druhý v roce 2012, kdy jej zaznamenala česká zooložka. První exemplář této vzácné krysy měřil na délku 26 cm a ocas dalších 28 cm. Dnes se ani neví, zda se tento druh tzv. "obláčkových krys" ještě v přírodě vyskytuje, protože v daném místě prales systematicky likvidují důlní těžaři.

7. Jak vypadá krysí trus ?

Krysí trus vypadá jako 1 cm dlouhá, zakřivená "hovínka" se špičatými konci, tmavě hnědé barvy. Stopy výkalů se táhnou po trasách, kterými se krysy často pohybují mezi hnízdem a zdrojem potravy. Kromě toho krysy zanechávají nepořádek v podobě rozházených slupek, skořápek a hnízdního materiálu.

8. Jak rychle dokáže krysa běžet ?

Krysa dokáže na krátkou vzdálenost běžet rychlostí necelých 13 km/hod. Na úzkých římsách krysa při pohybu vyvažuje rovnováhu pohyby dlouhého ocasu.

9. Jaká je v krysím společenství hierachie ?

Krysí žijí ve skupině s více samci a samičkami. Ve skupině je jeden dominantní samec a dvě nebo tři dominantní samičky. Samičky krys jsou agresivnější než samci. Krysy jsou teritoriální a extrémně chrání své kolegy ve skupině.

10. Jak dlouho žije krysa ?

Průměrná délka života krysy v přírodě je 12 měsíců. V zajetí se krysa obecná dožívá až čtyř let.

11. Je větší potkan nebo krysa ?

Potkan je větší než krysa, má až dvojnásobnou hmotnost. Rozdílů mezi krysami a potkany je ještě více.

12. Jak zabít krysu ?

Spolehlivým způsobem, jak zabít krysu, je položení jedovaté nástrahy v podobě gelového sáčku, který obsahuje látku ředící krev. Krysa tak zahyne bezbolestně na vnitřní krvácení. Alternativou je nastražení robustní pasti určené na krysy a potkany.

Doporučené přípravky

Proti krysám lze doporučit praxí osvědčené samoobslužné sáčky Kilrat, které se nastraží do deratizačních staniček, což jsou plastové krabičky s otvorem. Všechny přípravky proti krysám naleznete zde:
Prohlédnout kategorii